Општина Велес

Велес

Map of Veles Municipality.svg

Знаме на Општина Велес Грб на Општина Велес
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Велес
Површина 427,45 км2
Демографија
Население 55.108 жит.
- проценка од 31.12.2016 54.384 жит.
Густина 128,92 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Марко Колев
Совет 23 члена
Контактни податоци
Седиште Панко Брашнар 1 1400 Велес
Телефон 043 232-406, 043 232-966
Факс 043 232-966
Мреж. место Службен портал
Е-пошта е-пошта

Велес — општина во Македонија. Се наоѓа во централното подрачје на државата и низ нејзе тече реката Вардар и поминуваат меѓународниот автопат Е-75 и меѓународната железничка пруга кон Солун. Административен центар на општината е градот Велес. Намалена е општината со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година.

Карта на Општина Велес со селските атари.
Демографска карта на Општина Велес со селските атари.

ГеографијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општина Велес брои 55.108 жители од кои:[1]

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 47.183 84,86
Албанци 2.299 4,17
Турци 1.751 1,31
Роми 677 1,45
Власи 279 0,42
Срби 402 0,62
Бошњаци 2.406 4,37
останати 729 0,98
Вероисповед Вкупно
православни 46.843
муслимани 9.071
католици 67
протестанти 6
останати 862
Јазик Вкупно
македонски 47.148
албански 2.283
турски 1.751
ромски 677
влашки 279
српски 402
бошњачки 1.857
останати 713

Општина Велес зафаќа површина од 427,45 км квадратни и има 128,92 жители на км квадратен густина на населеност.

Во составот на општината се и 30 села: Башино Село, Белештевица, Бузалково, Ветерско, Горно Каласлари, Горно Оризари, Долно Каласлари, Долно Оризари, Иванковци, Карабуниште, Клуковец, Крушје, Кумарино, Лугунци, Мамутчево, Новачани, Ново Село, Ораовец, Отовица, Раштани, ’Рлевци, Рудник, С’лп, Сливник, Сојаклари, Сопот, Црквино, Чалошево и Џидимирци.

Историски села: Влахчани, Дуган, Еленоводица и Чука.

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Градоначалник на општина Велес е Аце Коцевски од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[2] Функцијата градоначалник ја извршувал и во периодот 2000-2009. Советот на општина Велес е составен од 23 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  СДСМ: 12 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 11 места

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ФК Борец (Велес), оформен 1926 година, е најпознатиот фудбалски клуб од Велес, долги години игра во 1 МФЛ (Прва македонска фудбалска лига), а од него ќе излезат голем број на познати фудбалери, како Илчо Боров, Панче Ќумбев, Зоран Паунов итн. Моментално клубот се натпреварува во 2 МФЛ - Јужен регион.

ФК Металург (Велес), е вториот велешки фудбалски миленик. Повеќе сезони има играно во 2 МФЛ (Втора македонска фудбалска лига).

РК Борец (Велес), клубот во кој својата кариера ја почна нашиот најпознат ракометар, Пепи Манасков.

ОК Борец (Велес), го има освоено одбојкарскиот куп во 1993 година

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
  2. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.

Надворешни врскиУреди