Велес — општина во Македонија. Се наоѓа во централното подрачје на државата и низ нејзе тече реката Вардар и поминуваат меѓународниот автопат Е-75 и меѓународната железничка пруга кон Солун. Административен центар на општината е градот Велес. Намалена е општината со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година.

Општина Велес
Општина
Знаме на Општина ВелесГрб на Општина Велес
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеВелес
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникМарко Колев
Површина
 • Вкупна427,45 км2 (165,04 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно48.914
 • Густина110/км2 (300/ми2)
Час. појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+043
Регистарски табличкиVE
Мреж. местоveles.gov.mk
Карта на Општина Велес со селските атари.
Демографска карта на Општина Велес со селските атари.

Географија уреди

Општина Велес се наоѓа во средишна Македонија, во Вардарскиот Регион. Се граничи со Општина Петровец на север, Општина Зелениково и Општина Чашка на запад, Општина Градско на југ и Општина Лозово и Општина Свети Николе на исток.

Демографија уреди

Според пописот од 2002 година, Општина Велес броела 55.108 жители од кои:[2]

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 47.183 84,86
Албанци 2.299 4,17
Турци 1.751 1,31
Роми 677 1,45
Власи 279 0,42
Срби 402 0,62
Бошњаци 2.406 4,37
останати 729 0,98
Вероисповед Вкупно
православни 46.843
муслимани 9.071
католици 67
протестанти 6
останати 862
Јазик Вкупно
македонски 47.148
албански 2.283
турски 1.751
ромски 677
влашки 279
српски 402
бошњачки 1.857
останати 713

Според последниот попис на населението на Македонија од 2021 година, Општина Велес брои 48.914 жители, од кои:

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 36.825 75,29
Албанци 2.736 5,59
Турци 1.037 2,12
Роми 507 1,04
Власи 270 0,55
Срби 267 0,55
Бошњаци 1.825 3,73
останати 729 1,48
лица без податоци 4.718 9,65

Општина Велес зафаќа површина од 427,45 км квадратни и има 128,92 жители на км квадратен густина на населеност.

Во составот на општината се и 30 села: Башино Село, Белештевица, Бузалково, Ветерско, Горно Каласлари, Горно Оризари, Долно Каласлари, Долно Оризари, Иванковци, Карабуниште, Клуковец, Крушје, Кумарино, Лугунци, Мамутчево, Новачани, Ново Село, Ораовец, Отовица, Раштани, ’Рлевци, Рудник, С’лп, Сливник, Сојаклари, Сопот, Црквино, Чалошево и Џидимирци.

Историски села: Влахчани, Дуган, Еленоводица и Чука.

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Градоначалник на општина Велес е Аце Коцевски од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[3] Функцијата градоначалник ја извршувал и во периодот 2000-2009. Советот на општина Велес е составен од 23 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  СДСМ: 12 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 11 места

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

ФК Борец (Велес), оформен 1926 година, е најпознатиот фудбалски клуб од Велес, долги години игра во 1 МФЛ (Прва македонска фудбалска лига), а од него ќе излезат голем број на познати фудбалери, како Илчо Боров, Панче Ќумбев, Зоран Паунов итн. Моментално клубот се натпреварува во 2 МФЛ - Јужен регион.

ФК Металург (Велес), е вториот велешки фудбалски миленик. Повеќе сезони има играно во 2 МФЛ (Втора македонска фудбалска лига).

РК Борец (Велес), клубот во кој својата кариера ја почна нашиот најпознат ракометар, Пепи Манасков.

ОК Борец (Велес), го има освоено одбојкарскиот куп во 1993 година

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.[мртва врска]
  3. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.

Надворешни врски уреди