Сомбор (унг. Zombor, хрв. Sombor) — град во северна Србија, во областа Бачка, на 10тина километри од Хрватската граница(на запад) и Унгарската граница(на север). Според пописот во 2002, градот Сомбор има 51. 471 жител, а општина Сомбор има 97. 263 жители. Тој е административен центар на Западно-бачкиот округ. Во Сомбор според пописот во 2002 има 107 Македонци, кои сочинуваат 0,20% од населението, после Ромите-0,26% и пред Албанците-0,18%.

Сомбор
Сомбор
Град
Грб на Сомбор
Местоположба на општината Сомбор во рамките на Србија
Местоположба на општината Сомбор во рамките на Србија
Координати: 45°47′N 19°07′E / 45.783° СГШ; 19.117° ИГД / 45.783; 19.117
ЗемјаСрбија
ОкругЗападнобачки
Насел. места16
Управа
 • ГрадоначалникНемања Делиќ
Површина[1]
 • Општина1.178 км2 (455 ми2)
Население (Попис 2002)[2]
 • Град51.471
 • Општина97.263
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.25000
Повик. бр.+381 25
Рег. табличкиSO
Мреж. местоwww.so-sombor.com

Општините во Сомбор Старата Куќа во град Старата касарна

Збратимени градови уреди

 

Наводи уреди

  1. „Општини во Србија, 2006“. Републички завод за статистика на Србија.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во 2002 г. Книга 1: Национална или етничка припадност по населби (српски). Републички завод за статистика на Србија. 2003. ISBN 86-84443-00-09 Проверете ја вредноста |isbn=: length (help).