Савињски статистички регион

Савињскиот статистички регион (Словенечки: Savinjska regija) — еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најголемо културно и економско средиште на овој статистички регион е градот Цеље. Наречен е по реката Савиња која тече низ него.

Савињски статистички регион
Savinjska statistična regija
Статистички регион
Најголем градЦеље
Површина
 • Вкупна2.384 км2 (920 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно253.845[1]

Според податоците од 2011 година овде живееле 253.845 жители.

Список на општини уреди

Во Савскиот статистички регион има 29 обични и две градски општини:

Наводи уреди