ФК Брегалница 2008 (ФК Алумина)

фудбалски клуб од Штип
(Пренасочено од ФК Алумина)

ФК Брегалница 2008, порано позната по старото име ФК Алуминамакедонски фудбалски клуб од Штип.

ФК Брегалница 2008
Целосно имеФудбалски клуб Брегалница 2008
Основан1950; пред 74 години (1950)[1]
СтадионГрадски стадион Штип
(Капацитет: 4,000)
СопственикКирил Гогов (51%)
Општина Штип (49%)[2]
ЛигаВтора македонска лига - Исток
2012/23Прва лига, 5. од 11 места
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Историја уреди

Како Алумина уреди

Алумина била оформена во 1950 година во Скопје, но своите корени ги влече од пред Втората светска војна. Игралиштето на кое настапувала Алумина се вика Македонија, а во минатото имали и трибини. По пауза од неколку години клубот повторно се натпреварувал во 2 МФЛ (Втора македонска фудбалска лига). Тренер на екипата бил Томислав Франц, кој како играч има играно 10 сезони во клубот, од 1993/94 до 2003/04.

Во клубот поминале голем број на познати играчи, најчесто млади фудбалери, кои како отстапени играчи на двојна лиценца, биле пратени на калење од некој од пореномираните скопски клубови. Така дел од својата кариера во Алумина поминале играчи како Филип Ивановски, Ќемал Аломеровиќ, Ѓоко Цветановски и други.

Како Брегалница 2008 уреди

Во летото 2008 година, Алумина биле преземена од управата на Брегалница од Штип. Оттогаш името на клубот било сменето во Брегалница 2008.

Во 2017 година, во полуфиналниот натпревар од Купот на Македонија 2016/2017, против екипата на Пелистер. Тогаш Брегалница го одиграла својот прв натпревар на домашен терен под рефлектори. Осветлувањето на теренот било спроведено од страна на Општина Штип, а со поддршка на ФФМ.[3]

Во јули 2019 година, Кирил Гогов кој е сопственикот на претпријатието Кит-Го, станал мнозински сопственик во клубот. Купувањето на акциите било извршено од страна на мнозинскиот сопственик Општина Штип преку јавен повик.[4][5]

Доскорешни сезони уреди

 
Екипата на Брегалница 2008 во сезоната 2023/24.
Сезона Лига Куп Забелешка
Натпреварување Нат. Поб. Нер. Пор. Пос. гол. При. гол. Пое. Место
1992/93 3. МФЛ Север и Полог ? Како Алумина
1993/94 3. МФЛ Север и Полог ?
1994/95 3. МФЛ Север и Полог ?
1995/96 3. МФЛ Север и Полог ?
1996/97 3. МФЛ Север и Полог 1. ↑
1997/98 2. МФЛ Запад 30 11 6 13 41 42 39 10. ?
1998/99 2. МФЛ Запад 30 13 5 12 52 41 44 4. ?
1999/00 2. МФЛ Запад 34 20 5 9 102 46 65 7.
2000/01 2. МФЛ 34 16 6 12 64 49 54 7. 1/8
2001/02 2. МФЛ 34 13 10 11 55 37 49 8.
2002/03 2. МФЛ 36 15 8 13 51 44 53 10.
2003/04 2. МФЛ 32 10 4 18 40 66 34 9. ↓
2004/05 3. МФЛ Север
2005/06 3. МФЛ Север
2006/07 3. МФЛ Север 1. ↑
2007/08 2. МФЛ 32 9 10 13 28 36 39 12.
2008/09 2. МФЛ 29 14 9 6 45 21 51 4. Како Брегалница 2008
2009/10 2. МФЛ 26 15 7 4 49 19 52 4. ↑
2010/11 1. МФЛ 33 12 5 16 33 49 41 8. 1/4
2011/12 1. МФЛ 33 13 6 14 51 46 45 5. 1/4
2012/13 1. МФЛ 33 12 7 14 37 35 43 6.
2013/14 1. МФЛ 33 11 11 11 34 34 44 7. 1/2
2014/15 1. МФЛ 32 13 9 11 33 29 48 7. 1/8
2015/16 1. МФЛ 32 10 8 14 42 49 38 6. 1/2
2016/17 1. МФЛ 36 4 12 20 39 69 24 9. ↓ 1/2
2017/18 2. МФЛ Исток 25 15 8 2 54 20 53 3. 1/8
2018/19 2. МФЛ Исток 27 15 7 5 54 26 52 3. 1/8
2019/201 2. МФЛ Исток 16 11 4 1 39 9 37 2. Прек.
2020/21 2. МФЛ Исток 27 23 4 0 73 18 73 1. ↑ 1/8
2021/22 1. МФЛ 33 12 9 12 45 47 45 7. 1/4
2022/23 1. МФЛ 30 10 11 9 33 34 41 5. 1/4

1Сезоната 2019/20 била прекината поради Пандемијата на КОВИД-19 во Македонија.[6]

Главни тренери уреди

Шефови на стручниот штаб на Брегалница 2008 биле:

Навивачка поддршка уреди

Навивачката група на штипска Брегалница 2008 го носи името Фаланга.

Наводи уреди

 1. http://macedonianfootball.com/index.php?option=com_content&view=article&id=110:alumina&catid=26:3-liga-sever-third-league-north&Itemid=190
 2. „Штип добива стадион со 7.000 седишта и за меѓународни натпревари“. ekipa.mk. 11 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-11. Посетено на 11 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Историски прв натпревар на ФК „Брегалница“ под рефлектори на градскиот стадион“, Штипски Мозаик, март-април 2017, стр. 18.
 4. „Кирил Гогов е нов доминантен сопственик на ФК Брегалница“. mkd.mk. 8 јули 2019. Архивирано од изворникот 2023-08-14. Посетено на 14 август 2023.
 5. „Брегалница има нов сопственик – Кит Го на Кирил Гогов“. netpress.com.mk. 8 јули 2019. Архивирано од изворникот 2019-07-09. Посетено на 14 август 2023.
 6. „Вонредна седница на Управен одбор на Фудбалска федерација на Македонија: Прекин на натпреварувачката сезона 2019/2020“. Фудбалска Федерација на Македонија. 4 јуни 2020. Архивирано од изворникот 2020-06-04. Посетено на 18 август 2023.
 7. 7,0 7,1 7,2 Игор Наумовски (19 февруари 2011). „Dragan Hristovski will lead Bregalnica again“. macedonianfootball.com. Архивирано од изворникот 2020-07-20. Посетено на 14 август 2023.
 8. „Ѓоре Јовановски нов тренер на Брегалница“. Канал 5. 3 јули 2014. Архивирано од изворникот 2023-08-14. Посетено на 14 август 2023.
 9. ФК БРЕГАЛНИЦА,ЃОРЕ ЈОВАНОВСКИ ПОВЕЌЕ НЕ Е ТРЕНЕР 04 11 2014. Televizija Star. 4 ноември 2014. https://www.youtube.com/watch?v=E9ChFKhG-BM. 
 10. Александар Златески (13 јануари 2015). „Vlatko Kostov takes over Bregalnica“. macedonianfootball.com. Архивирано од изворникот 2020-07-20. Посетено на 14 август 2023.
 11. Владе Ѓорчев (13 јануари 2015). „Влатко Костов, нов тренер на ФК Брегалница од Штип“. meta.mk. Архивирано од изворникот 2023-08-14. Посетено на 14 август 2023.
 12. Горан Упале (13 јануари 2016). „Игор Стојанов и официјално нов тренер на Брегалница“. gol.mk. Архивирано од изворникот 2023-08-14. Посетено на 14 август 2023.
 13. Симеончо Стоиков (30 август 2016). „Нови „ветришта" во Брегалница: Нов турски тренер, пристигнуваат и двајца Романци“. gol.mk. Архивирано од изворникот 2016-09-02. Посетено на 14 август 2023.
 14. ЈУКСЕЛ ЈЕСИЛОВА Е НОВ ТРЕНЕР НА БРЕГАЛНИЦА. TV KANAL PLUS. 1 септември 2016. https://www.youtube.com/watch?v=eMV0hjvJxKg. 
 15. Мартин Танасковски (3 ноември 2016). „Шок во Брегалница: Јесилова и Турците ги „спакуваа" куферите!“. gol.mk. Архивирано од изворникот 2016-11-06. Посетено на 14 август 2023.
 16. Мартин Танасковски (6 ноември 2016). „Бојаџиев на чело на Брегалница, Цветановски ќе биде прв тренер“. gol.mk. Архивирано од изворникот 2016-11-11. Посетено на 14 август 2023.
 17. Зоран Мишевски (13 март 2017). „Цветановски и Брегалница се разделија, штипјани ќе добијат четврти тренер сезонава“. gol.mk. Архивирано од изворникот 2017-03-15. Посетено на 14 август 2023.
 18. Зоран Мишевски (15 март 2017). „Кузманов именуван за нов тренер на Брегалница, в сабота на клупата ќе седи Давитков“. gol.mk. Архивирано од изворникот 2017-03-18. Посетено на 14 август 2023.
 19. Сашо Поповски (4 август 2017). „Што се случува во Брегалница? Никола Кузманов поднесе оставка!“. gol.mk. Архивирано од изворникот 2017-08-08. Посетено на 14 август 2023.
 20. Владимир Булатовиќ (18 декември 2017). „Емил Грнев е нов тренер на Брегалница, Стојанов ќе му помага“. ekipa.mk. Архивирано од изворникот 2018-01-10. Посетено на 14 август 2023.
 21. Зоран Мишевски (19 декември 2017). „Брегалница го претстави новиот стручен штаб, Емил Грнев е новиот тренер на „сините". gol.mk. Архивирано од изворникот 2017-12-21. Посетено на 14 август 2023.
 22. Горан Упале (30 септември 2018). „По Пелистер, и Брегалница остана без тренер: Емил Грнев си поднесе оставка“. gol.mk. Архивирано од изворникот 2023-08-14. Посетено на 14 август 2023.
 23. Филип Здравески (30 септември 2018). „Sileks and Bregalnica coaches resign“. macedonianfootball.com. Архивирано од изворникот 2020-07-20. Посетено на 14 август 2023.
 24. Зоран Мишевски (4 октомври 2018). „Зоран Штерјовски е нов тренер на штипска Брегалница“. gol.mk. Архивирано од изворникот 2023-08-14. Посетено на 14 август 2023.
 25. „Прекината соработката со Зоран Штерјовски“. ФК Брегалница 2008. 22 мај 2019. Архивирано од изворникот 2022-04-19. Посетено на 14 август 2023.
 26. „Добринко Илиевски е нов тренер на Брегалница!“. ФК Брегалница 2008. 3 јули 2019. Архивирано од изворникот 2022-04-19. Посетено на 14 август 2023.
 27. „Добринко Илиевски не е повеќе тренер на Брегалница“. ФК Брегалница 2008. 4 ноември 2020. Архивирано од изворникот 2023-08-14. Посетено на 14 август 2023.
 28. „Марјан Секуловски е нов шеф на стручниот штаб на Брегалница!“. ФК Брегалница 2008. 8 ноември 2020. Архивирано од изворникот 2023-08-14. Посетено на 14 август 2023.
 29. Стефан Цаневски (6 јануари 2022). „Брегалница спогодбено се раздели од тренерот Секуловски“. ekipa.mk. Архивирано од изворникот 2022-01-06. Посетено на 14 август 2023.
 30. „Фудбалска „бомба" од Штип: Илчо Ѓорѓиоски е нов тренер на Брегалница“. ekipa.mk. 6 јануари 2022. Архивирано од изворникот 2022-01-06. Посетено на 14 август 2023.
 31. „Илчо Ѓорѓиоски веќе не е тренер на Брегалница“. mkd.mk. 7 ноември 2022. Архивирано од изворникот 2023-08-14. Посетено на 14 август 2023.
 32. „Горан Здравков е нов тренер на Брегалница“. makfax.com.mk. 22 декември 2022. Архивирано од изворникот 2022-12-23. Посетено на 14 август 2023.
 33. Зоран Поповски (22 декември 2022). „Горан Здравков е нов тренер на Брегалница Штип“. Архивирано од изворникот 2022-12-22. Посетено на 14 август 2023. Text "publisher sportmanija.mk" ignored (help)

Надворешни врски уреди