Втора фудбалска лига на Македонија 2003/2004

Втората фудбалска лига на Македонија 2003/2004 - 12. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 9 август 2003 и завршила на 2 јуни 2004. Во оваа сезона, првак била Брегалница.[1]

Втора македонска фудбалска лига
Сезона2003/2004
ПрвациБрегалница

Екипи

уреди
Екипа Град / Село
11 Октомври Прилеп
Алумина Скопје
Борец Велес
Братство Ресен
Брегалница Штип
Влазрими Кичево
Злетовица Злетово
Куманово Куманово
Лозар Демир Капија
Македонија Ѓорче Петров Скопје
Новаци Новаци
Осогово Кочани
Пелистер Битола
Скопје Скопје
Тетекс Тетово
Турново Турново
Шкендија Арачиново
Шкендија Тетово

Табела

уреди
Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Брегалница 32 23 4 5 73 38 +35 73
2 Шкендија (Т) 32 19 5 8 69 44 +25 62
3 Скопје 32 17 2 13 46 45 +1 53
4 Тетекс 32 14 10 8 53 30 +23 52
5 Турново 32 15 7 10 54 39 +15 52
6 Пелистер 32 16 4 12 48 42 +6 52
7 Македонија Ѓорче Петров 32 15 6 11 50 46 +4 51
8 Влазрими 32 10 8 12 51 45 +6 50
9 Шкендија (А) 32 16 2 14 48 49 –1 50
10 Братство 32 13 7 12 54 46 +8 46
11 Борец 32 13 8 11 50 50 0 44
12 Новаци 32 14 1 17 44 50 –6 43
13 Осогово 32 12 3 17 50 60 –10 39
14 Алумина 32 10 4 18 40 66 –26 34
15 Лозар 32 8 7 17 30 42 –12 31
16 Куманово 32 6 5 21 27 63 –36 23
17 11 Октомври 32 4 4 24 40 72 –32 16
-- Злетовица1 6 0 3 3 7 13 –6 3

1 Неважечки резултати за Злетовица.

Унапредени во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига
Се откажала од натпреварувањето

Извор: MacedonianFootball.com

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Macedonia 2003/04“. RSSSF. Посетено на 26 јануари 2019.

Надворешни врски

уреди