Стадион (множина стадиони) е место или простор за (најчесто) отворени спортови, концерти или други настани и се состои од терен или сцена, делумно или целосно опкружени со структура дизајнирана на нивоа, за да им овозможи на гледачите да стојат или да седат и да го гледаат настанот.

Мелбурн Крикет Стадион е 10тиот по сместивост најголем стадион во светот. Тој е најголемиот и еден од најстарите крикет стадиони во свет.

Паусаниас забележал дека, околу половина век, единствениот настан на античкиот грчки олимписки фестивал била трката, која имала должина на стадата во Олимпија, од каде што потекнува и зборот "стадион".

Во модерните времиња, стадионот е официјално стадион ако најмалку 50% од вистинската сместивост е самиот објект, како што се бетонските трибини или седиштата. Ако поголемиот дел од сместивоста е во форма на ридови со трева, спортското место официјално не се смета за стадион.

Повеќето од стадионите со сместивост од најмалку 10.000 се користат за фудбал, или сокер, најпопуларниот спорт во светот. Други популарни стадиумски спортови вклучуваат хелиумски фудбал, бејзбол, хокеј на мраз, кошарка, крикет, рагби-сојуз, рагби-лига, австралиски фудбал, галски фудбал, рагби седум, лакрос на терен, арена фудбал, лакрос кутија, мал фудбал, бенди, атлетика, одбојка, ракомет, фрлање, гимнастика, ски скокови, моторспорт (Формула 1, НАСКАР, Индикар, трки за мотоцикли, мотоцикл Спидвеј, Monster Jam), борење, бокс, мешани боречки вештини, сумо, нетбол, тенис, пинг-понг, бедминтон, велосипедизам, уметничко лизгање, голф, пливање, хокеј на трева, Кабади, борби со бикови, лакрос, меѓународни правила за фудбал, вештина за јавање на коњи, поло, коњски трки и кревање тегови. Голем дел од големите спортски објекти се користат исто така и за концерти. Кошарката е најпопуларната спортска арена (или затворен стадион) во светот. Големите тркачки патеки и големите патеки за коњски трки не се стадиони, туку спортски објект, бидејќи целата површина за натпреварот не може да се види од трибините. За разликите, споредете ја Списокот на стадиони по сместивоста со Списокот на спортски објекти по сместивост.

Потекло на поимот уреди

 
Стадионот во Олимпија

"Стадион" е латинска форма на грчкиот збор "stadion" (στάδιον), мерка со должина еднаква на должината на 600 човечки стапки. Бидејќи стапките се со променлива должина, точната должина на стадионот зависи од точната должина усвоена за една стапка во даденото место и време.

Иако во современи рамки 1 стадион = 600 стапки (180 m), во даден историски контекст должината всушност може да биде до 15% поголема или помала.

Со еквивалентната римска мерка, стадионот, имал слична должина - околу 185 метри (607 стапки) - но наместо да биде дефиниран со стапки бил дефиниран со користење на римскиот стандарден пасус, односно да биде растојание од 125 пасуси (двојни чекори).

Англиската употреба на зборот стадион доаѓа од инфраструктурата на нивоа која ја обиколувала римската патека со таа должина.

Повеќето речници стадионите и стадиите ги означуваат како валидни англиски множини, иако етимолошките пуританци понекогаш го користат зборот стадиа само за да измерат должина која надминува 1 стадион.

Историја уреди

Најстариот познат стадион е оној во Олимпија, во западниот дел на Пелопонез, Грција, каде што биле одржани Олимписките игри на антиката од 776 п.н.е. На почетокот "Игрите" се состоеле од еден настан, спринт по должината на стадионот. Стадионот, мерка за должина, може да биде поврзан со "Стадионот", но патеката на Стадионот во Олимпија е подолга од конвенционалниот стадион. Грчки и римски стадиони пронајдени се во многу антички градови, но можеби најпознат е Стадионот Домицијан, во Рим.

Откопаниот и реновиранот стар стадион Панатенаик бил домаќин на раните верзии на Олимписки игри во 1870, 1875, 1896 и 1906 година. Ископувањето и реновирањето на стадионот било дел од наследството на грчкиот национален добротвор  Евангелос Запас, и тој бил првиот древен стадион кој ќе биде користен во модерните времиња.

Модерни стадиони уреди

 
Стемфорд Бриџ - стадионот на ФК Челси во 1909.

Кај првите стадиони што требаше да се изградат во модерната ера беа основни сместувања, дизајнирани за единствена цел, да соберат колку што е можно повеќе гледачи. Со огромниот пораст на популарноста на организираниот спорт во доцниот Викторијански период, особено фудбалот во Обединетото Кралство и бејзболот во Соединетите Американски Држави, биле изградени првите такви структури. Еден таков ран стадион бил Ленсдаун Роуд стадионот, идеја на Хенри Данлоп, кој го организирал првото СеИрско атлетско светско првенство. Со забрана да организира спортски настани на Тринити колеџот, Данлоп го изградил стадионот во 1872 година. "Поставив гареж трчајќи патека од четврт-милја, го поставив теренот на тенискиот клуб Ленсдоуни со мојот сопствен теодолит, го започнав стрелачкиот клуб Ленсдоуни, клубот за крикет во Ленсдоуни, и последно, но не и помалку важно, Ленсдоуни Рагби Фудбалскиот клуб - бои црвена, црни и жолта.". Околу 300 товарни коли со земја од ровот под железничката пруга биле искористени за да се подигне теренот, овозможувајќи му на Данлоп да ја искористи својата инженерска експертиза, за да создаде терен на кој ќе му завидуваат во Ирска.

Други рани стадиони од овој период во Велика Британија ги вклучува Стемфорд Бриџ стадионот (отворен во 1877 за Лондонскиот Атлетски клуб) и Енфилд стадион (1884 како објект за Евертон Ф.К.).

Во САД, многу професионални бејзбол тимови изградиле големи стадиони воглавно од дрво, при што прв таков објект бил Саут Енд Граундс во Бостон, отворен во 1871 година за тимот познат како Бостон Биинитерси (сега Атланта Брејвс). Сепак, многу од овие паркови се запалиле, па дури и оние што не изгореле, се покажале како несоодветни за растечката игра. Сите дрвени паркови од 19 век биле заменети, некои по само неколку години, а ниту еден не преживеал до денес.

Гудисон Парк бил првиот наменски изграден фудбалски стадион во светот. Градежната фирма на браќата Кели, со седиште во Волтон, била обучена да подигне две непокриени трибини, од кои секоја може да прими 4.000 гледачи. Била побарана и трета покриена трибина, во која ќе се сместат 3.000 гледачи. Официјалните претставници на Евертон биле импресионирани од изработката на градежниот објект и склучиле уште два дополнителни договора: екстериерните табли биле изградени по цена од 150 фунти, а 12 метални влезни капии биле инсталирани по цена од 7 фунти. Стадионот официјално бил отворен на 24 Август 1892 година од страна на Лорд Кинеирд и Фредерик Вол од фудбалскиот сојуз. Не се играл фудбал; наместо фудбал 12.000 луѓе гледале краток атлетски настан проследен со музика и огномет. По завршувањето на стадионот, тој бил првиот, со заедничка цел изграден, фудбалски стадион во светот.

Архитектонот Арчибалд Леич го донел своето искуство од изградбата на индустриски објекти, за да може да го сфати дизајнот на функционалните стадиони нагоре и надолу во земјата. Неговото дело ги опфатило првите 40 години од 20 век. Еден од неговите најзначајни дизајни беше Олд Трафорд во Манчестер. Теренот првично бил дизајниран за сместивост од 100.000 гледачи и можност за седење на јужната трибина под покрив, додека останатите три трибини биле оставени како тераси и откриени. Тоа бил првиот стадион кој вклучувал континуирано седење по должината на контурите на стадионот.

Овие први објекти, првобитно дизајнирани да бидат домаќини на фудбалски натпревари, биле адаптирани за користење за Олимписките игри, првата се одржала во 1896 година во Атина, Грција. Вајт Сити стадионот, изграден за Летните олимписки игри во 1908 година во Лондон, често се цитира како прв модерен стадион за седење, барем во Велика Британија. Дизајниран од инженерот Џ.Џ. Вебстер и завршен за 10 месеци од Џорџ Вимпи, на местото на француско-британскиот меч, овој стадион со сместивост од 68.000 седишта бил отворен од кралот Едвард VII, на 27 Април 1908 година. По завршувањето, стадионот имал патека за трчање широка 24 стапки (7,3 м) и три круга правеле една милја (536 м); однадвор имал 35 стапки (11 метри) широка, 660 јарди (600 метри) кружна патека. Внатрешниот дел на теренот вклучувал базен за пливање и нуркање. Лондон Хајбери стадионот, изграден во 1913 година, бил првиот стадион во Велика Британија кој имал две нивоа на распоред за седење, кога бил редизајниран во стилот на ар деко во 1936 година.

Во време на овие децении, се одвивал паралелен развој на стадиони во САД. Бејкер-боул, бејзбол-паркот во Филаделфија, кој бил отворен во својата оригинална форма во 1887 година, а бил целосно реконструиран во 1895 година, ги удрил темелите за изградба на стадионите на два главни начина. Втората инкарнација на стадионот ја вклучувала првата светска конзолна втора палуба (ниво) на спортскиот објект, а исто така бил и првиот бејзбол парк кој користел челик и цигли во поголемиот дел од својата конструкција. Друг влијателен објект бил стадионот Харвард во Бостон, изграден во 1903 година од страна на Универзитетот Харвард за нивните американските фудбалски и атлетски тимови. Тој бил првиот светски стадион кој користел бетонско-челична конструкција. Во 1909 година, бетонско-челичната  конструкција влегла и во бејзболот, со отворање на објекти во двата најголеми градови во ПенсилванијаШајб Парк во Филаделфија и неколку месеци подоцна, Форбс Филд во Питсбург. Форбс Филд бил првиот светски спортски објект на три-нивоа. Отворањето на овие паркови го означил почетокот на ерата на "скапоцен камен" во изградбата на парковите. Најголем број на публика на стадион досега била 199.854 луѓе, кога го гледале финалниот меч на Светското првенство во 1950 година, на Маракана во Рио де Жанеиро на 16 Јули 1950 година.

 
Стадионот Вајт Сити за време на Летните олимписки игри во 1908.

Антички стадион уреди

Стадионите во Стара Грција и Рим биле изградени за различни намени, на почетокот само Грците изградиле објекти наречени "стадион"; Римјаните изградиле објекти наречени "Циркус". Грчките стадиони биле за трки со нозе, додека римскиот циркус бил за коњски трки. И двата објекта имале слични облици и простор во форма на чинија околу нив за гледачите. Грците, исто така, го развиле и театарот, со аранжмани за седење, кои биле предвесници на модерните стадиони. Римјаните го копирале театарот, потоа го прошириле, за да можат да примат поголеми број на луѓе и подетални поставки. Римјаните, исто така, го развиле кружниот театар со двојна големина наречен амфитеатар, во кој седеле толпи од десетици илјади луѓе, за гладијаторски борби и претставите со ѕверови. Грчкиот стадион и театарот и римскиот циркус и амфитеатарот се предци на модерниот стадион.

Примери за древни стадиони уреди

Name Country Earliest date Track length Track width
Стадион во Олимпија Грција 776 п.н.е. 212.54 м (697.3 ст) 28.5 м (94 ст)
Стадион во Делфи Грција 500 п.н.е 177 м (581 ст) 25.5 м (84 ст)
Стадион во Домициј Италија 80 н.е 200 м (660 ст) – 250 м (820 ст)
Стадион кај Афродита Турција 225 м (738 ст) (приближно) 30 м (98 ст) (приближно)

Модерен стадион уреди

 
Вембли Стадион во Лондон, Англија
 
Велтинс Арена во Гелзенкирхен, Германија е пример за стадион со кров и терен на развлекување
 
Стадион на новинарот Марио Фиљо исто така познат под името Маракана

Видови уреди

Стадионите со купола се разликуваат од конвенционалните стадиони, со нивните затворени покриви. Многу од нив не се всушност куполи во чиста архитектонска смисла, некои подобро се опишуваат како сводови, некои имаат покриви поддржани со бандажи, а други имаат повеќе егзотични дизајни, како што е просторната структурата. Но, во контекст на спортските стадиони, терминот "купола" стана стандард за сите покриени стадиони, особено поради тоа што првиот таков затворен стадион, Астродомот во Хјустон, бил изграден со вистински покрив во облик на купола. Некои стадиони имаат делумни покриви, а неколку дури се дизајнирани да имаат и подвижни терени, како дел од инфраструктурата. Мерцедес-Бенз Супердом-от во Њу Орлеанс е вистинска куполна конструкција, направена од ламеларна мулти-прстенеста рамка и има пречник од 680 стапки (210 метри). Тоа е најголемата фиксна куполна структура во светот.

Иако се затворени, стадионите со купола се нарекуваат стадиони, бидејќи се доволно големи и дизајнирани за она што вообичаено се смета како спорт на отворено, како што се атлетиката, американскиот фудбал, фудбалот, рагбито и бејзболот. Оние што се дизајнирани за затворените спортови, како што се кошарката, хокејот на мраз и одбојката, обично се нарекуваат арени. Исклучоците ја вклучуваат кошаркарска арена на Универзитетот Дјук, која се вика Камерон Индоор Стејдиум; Ред Бул Арена-та, која е дом на Њујорк Ред Булс од МЛС; U Арена-та близу Париз, дом на рагби сојузниот клуб Racing 92; и сега разрушениот Чикаго Стејдиум, поранешен дом на Чикаго Блекхокс од НХЛ и Чикаго Булс од НБА.

Проблеми со конструкцијата уреди

Различните спортови бараат терени со различна големина и облик. Некои стадиони се првенствено дизајнирани за еден спорт, додека други можат да приредат различни настани, особено оние кои можат да ги повлекуваат седиштата. Стадионите изградени специјално за фудбал се најчести во Европа; додека, стадионите од Галски игри (како што е нецелосниот Крок парк) би требало да бидат најзастапени во Ирска, додека оние изградени специјално за бејзбол или американски фудбал се вообичаени за САД. Најчестиот дизајн за повеќекратна употреба комбинира фудбалски терен со патека за трчање, комбинација која генерално функционира прилично добро, иако мора да се направат одредени компромиси. Главен недостаток е тоа што трибините мора да се постават на добра оддалеченост од теренот, особено на краевите на теренот. Кај некои помали стадиони, нема трибини на краевите. Кога има трибини околу целиот стадион, стадионот добива овална форма. Кога едниот крај е отворен, стадионот има форма на потковица. Сите три конфигурации (отворен, овален и потковица) се вообичаени, особено во случајот со американските фудбалски стадиони во колеџите. Правоаголни стадиони се почести во Европа, особено за фудбал, каде што многу стадиони имаат четири често одвоени и многу различни трибини на четирите страни на стадионот. Овие се често сите со различни димензии и дизајни и биле изградени во различни периоди од историјата на стадионот. Многу различниот карактер на европските фудбалски стадиони доведе до растечко хоби за подрипнување од земјата, каде што гледачите прават патување за да го посетат стадионот за себе, а не за настанот што се одржува таму. Во последниве години, трендот на изградба на сосема нови овални стадиони во Европа, доведе до тоа да традиционалистите ги критикуваат дизајните како неразумни и со недостаток на карактер на старите стадиони, кои тие ги заменуваат.

Во Северна Америка, каде што бејзболот и американскиот фудбал се двата најпопуларни спортски настани на отворено, биле изградени голем број на фудбалски/бејзбол мулти-функциски стадиони, особено во текот на 1960-тите, а некои од нив многу успешно.

Сепак, со оглед на тоа дека барањата за бејзбол и фудбал се значително различни, трендот одел во насока на изградба на стадиони за една намена, почнувајќи од Канзас Сити во 1972-1973 и забрзувајќи во 1990-тите. Во неколку случаи, американскиот фудбалски стадион бил изграден близу до бејзбол паркот, за да се овозможи споделување на заедничките паркинг простори и многу други удобности. Со растот на МЛС, изградбата на специфичните стадиони за фудбал, исто така, се зголемила од крајот на 1990-тите, за подобро да ги задоволи потребите на тој спорт. Во многу случаи, поранешните бејзбол стадиони биле изградени за да се вклопат во одредена површина или градски блок. Ова резултирало со асиметрични димензии за многу бејзбол терени. Стадионот Јенки, на пример, бил изграден во триаголен градски блок во Бронкс, Њујорк сити. Ова резултирало со голема димензија на левата страна од теренот и со мала димензија на десната страна од теренот.

Пред повеќе модерни фудбалски стадиони да бидат изградени во САД, многу бејзбол паркови, вклучувајќи ги Фенвеј Парк, Поло Граундс, Вригли Филд, Комиски Парк, Тајгер Стејдиум, Грифит Стејдиум, Милвоки Каунти Стејдиум, Шајби Парк, Форбс Филд, Јенки Стејдиум и Спортсман парк биле користени од страна на Националната фудбалска лига или Американската фудбалска лига. (Во одреден степен, ова продолжило и во пониските фудбалски лиги, исто така, со TD Америтрејд Парк кој се користел како домашен стадон на Омаха Најтхоукс од Обединетата фудбалска лига.) Заедно со денешните стадиони кои се користат за една намена во тренд се ретро стилските паркови за топка, поблиску до центарот на градското подрачје. Ориоли паркот во Камден Јардс бил првиот ваков парк за топка кој требал да се изгради за Големата Бејзбол Лига, користејќи стил од почетокот на 20 век, со удобности од 21 век.

Во Тајван има стадион на сончев погон, кој произведува толку енергија колку што му е потребна на стадионот за да тој функционира.

Конструкторите на стадиони многу често ја проучуваат акустиката, за да ја зголемат бучавата предизвикана од гласовите на навивачите, со цел да создадат жива атмосфера.

Осветлување уреди

До доаѓањето на рефлектори, повеќето игри што се играле на големите површини морале да се потпрат на природното осветлување.

Наводно, Брамал Лејн, бил првиот стадион осветлен со рефлектори. Осветлувањето со рефлектори во фудбалот датира уште од 1878 година, кога имало експериментални натпревари на Брамал Лејн, Шефилд, за време на темните зимски попладневни часови. Без национална мрежа, светлата беа напојувани од батерии и динама, и биле несигурни.

Од развојот на електрични мрежи, осветлувањето било важен елемент во конструкцијата на стадионот, дозволувајќи да може да се игра и по зајдисонце, во покриени, или делумно покриени стадиони, кои имаат помалку природна светлина, но обезбедуваат повеќе засолништа за јавноста.

Простор за гледачите и седишта уреди

 
Камп Ноу во Барселона, Шпанија е најголемиот.

Во стадион со "сите седишта" има места за сите гледачи. Другите стадиони се конструирани така што сите или некои гледачи стојат, за да го гледаат настанот. Поимот "сите седишта" не е вообичаен во САД, бидејќи многу малку американски стадиони имаат променливи по големина делови само за стоење. Лошата конструкција на стадионите придонела за катастрофи, како што биле катастрофата во Хилсбороу и катастрофата на стадионот Хејсел. Од тогаш, сите натпревари од Премиер Лигата, УЕФА Европското првенство и ФИФА квалификациските натпревари на Светското првенство, бараат сите гледачи да седат (иако не мора на стадионите со сите седишта, ако терасите останат празни).

Просторот за гледачите на стадионот може да се нарече трибина, особено во САД, или како тераси, особено во Обединетото Кралство, но исто така и во некои американски бејзбол паркови, како алтернатива на терминот ниво. Првобитно, просторот одреден само за стоење, сега вообичаено е опремен со седишта. Во секој случај, поимот има потекло од редовите кои личат на чекори, кои потсетуваат на земјоделските тераси. Поврзано со тоа, но не прецизно иста, е и употребата на зборот тераса, за да се опише наведнатиот дел од надворешната страна во бејзбол паркот, каде е можно, но не задолжително седењето, но со практични или декоративни намени. Најпознат од нив бил Кросли Филд во Синсинати, Охајо.

Многу стадиони прават луксузни апартмани, или кабини, достапни за спонзорите по високи цени. Овие апартмани можат да сместат помалку од 10 гледачи, или повеќе од 30, во зависност од местото. Луксузните апартмани, на настаните како што е Супер Боул-от можат да чинат стотици илјади долари.

Безбедност и сигурност уреди

Поради бројот на луѓе што се собираат на стадионите и честотата на настаните, во минатото се случиле многу значајни несреќи, предизвикувајќи смрт, болка и ужас. На пример, несреќата во Хилсборо, била човечка несреќа, на фудбалскиот стадион Хилсбороу во Шефилд, Англија, на 15 Април 1989 година. Конечниот исход бил 96 жртви и 766 повреди, што ја прави најлоша катастрофа во британската спортска историја.

Многу напори се потрошени за да се избегне повторувањето на ваквите настани, како во конструкцијата, така и во законодавството. Особено таму каде што постои ризик од тероризам или насилство, вниманието останува високо, за да се спречи човечката смрт и да се задржат стадионите како места каде што семејствата можат заедно да уживаат во јавниот настан.

Во Европа и Јужна Америка, во текот на дваесеттиот век, вообичаено беше насилни групи на поддржувачи да се тепаат внатре или близу до фудбалските стадиони. Во Обединетото Кралство тие се познати како хулигани.

Структурните одлики кои ја зголемуваат сигурноста вклучуваат посебни пристапи за влез и излез за секој простор за гледачите, особено одделување на пристапот за поддржувачите на домашните и гостинските тимови, раздвојувачки ѕидови, стаклени парапети, слабеење на вибрациите и системи со прскалки.

Безбедносните одлики што се усвоени вклучуваат вооружен надзор, проверки на документите за идентификација, видео надзор, метални детектори и безбедносни пребарувања, за спроведување на правила кои забрануваат гледачите да носат опасни или потенцијално опасни предмети.

Политички и економски проблеми уреди

 
Емпајр Филд е стадион направен од структури со привремен карактер направен во 2010 и уништен во 2011.

Модерните стадиони, особено најголемите меѓу нив, се мегапроекти кои можат да си ги дозволат само најголемите корпорации, најбогатите поединци или владата. Спортските навивачи имаат длабока емотивна приврзаност кон своите тимови. Во Северна Америка, во нејзиниот затворена-лига "франшиза" систем, има помалку тимови отколку градови кои би ги сакале. Ова создава огромна моќ за договарање на сопствениците на тимовите, при што сопствениците можат да се закануваат со пренесување на тимовите во други градови, освен ако владите не ја субвенционираат изградбата на нови објекти. Во Европа и Латинска Америка, каде што има повеќе фудбалски асоцијации во кој било даден град, и неколку лиги во секоја држава, таква монополска моќ не постои, а стадионите се градат првенствено со приватни пари. Надвор од професионалните спортови, владите се вклучени и преку интензивната конкуренција за правото да бидат домаќини на големите спортски настани, првенствено Летните олимписки игри и ФИФА Светското првенство (во фудбал), при што градовите често се трудат да изградат нови стадиони, со цел да го задоволат Меѓународниот олимписки комитет (МОК) или ФИФА.

Корпоративно именување уреди

 
ПГЕ Арена во Гдањск, Полска е пример за корпоративно именување.

Во последниве децении, за да се помогне во преземањето на товарот од огромниот трошок за градење и одржување на стадионот, многу американски и европски спортски тимови ги продадоа правата за името на објектот. Овој тренд, кој започнал во 1970-тите, но во голема мера забрзан во 1990-тите, доведе до спојување на имињата на спонзорите кон старите и новите. Во некои случаи, корпоративното име го заменува (со различни степени на успех) името под кое објектот бил познат многу години. Но, многу од неодамна изградените стадиони, како Фолксваген Арената во Волфсбург, Германија, никогаш не биле познати по не-корпоративното име. Оттогаш, спонзорскиот феномен се проширил низ целиот свет. Останале неколку стадиони во општинска сопственост, кои често се познати по име кое е значајно за нивната област (на пример, Минеаполис "Хуберт Х. Хемфри Метродоум). Во последниве години, некои стадиони во државна сопственост, исто така, биле предмет на договори за именување, при што некои или сите приходи често одат во тимот(вите) кои играат таму.

Една последица од корпоративното именување била зголемувањето на промените во имињата на стадионите, кога именуваната корпорација го менува своето име, или ако договорот за именување едноставно истекува. На пример, Феникс Чејс Филд, претходно бил познат како Бенк Уан Болпарк, но бил преименуван како одраз на преземањето на последната корпорација. Историскиот Кендлстик Парк од Сан Франциско бил преименуван во 3 Ком Парк веќе неколку години, но името било прекинато кога истекол договорот за спонзорство, а тоа траело две години пред да се промени новото име во Монстер Парк на Монстер Кејбл Продактс. Локалното спротивставување на корпоративното именување на тој одреден стадион го предводел градскиот совет на Сан Франциско, за трајно враќање на името Кендлстик парк откако истекол договорот со Монстер. Неодамна, во Ирска, имало огромно спротивставување на преименувањето на историскиот Ленсдаун Роуд во Даблин, како стадион Авива. Ленсдаун бил реконструиран како Авива и отворен во мај 2010 година.

Од друга страна, Греит Вестерн Форум од Лос Анџелес, еден од најраните примери за корпоративно преименување, го задржал своето име уште многу години, дури и откако именуваната банка повеќе не постоела, името на компанијата се отфрлило дури откако зградата подоцна ја променила сопственоста. Оваа пракса обично е поретка во земјите надвор од САД. Забележителен исклучок е Нипон Профешенл Бејзбол лигата на Јапонија, во која многу од тимовите се именувани според нивните матични корпорации. Исто така, многу понови европски фудбалски стадиони, како што се Макрон и Емирати стадионот во Англија и Сигнал Идуна Парк и Алијанц Арената во Германија, биле корпоративно именувани.

Овој нов тренд во корпоративното именување (или преименување) се разграничува од имињата на некои постари објекти, како Кроусли Филд, Вригл Филд и првиот и вториот Буш стадиони, со тоа што парковите биле именувани од и за сопственикот на клубот, што исто така се случило да биде името на компанијата во сопственост на овие сопственици на клубови. (Моменталниот Буш стадион го доби своето име преку модерен договор за правата на именување.) СкајДоум во Торонто, Онтарио, Канада бил преименуван во Роџерс Центар во 2005 година, отстранувајќи ја било која референца дека станува збор за стадион со купола.

За време на ФИФА Светското првенство во 2006 година во Германија, некои стадиони привремено биле преименувани, бидејќи ФИФА забранува спонзорство на стадиони. На пример, Алијанц Арената во Минхен била наречена ФИФА Светскиот куп стадион, Минхен за време на турнирот. Исто така, истиот стадион ќе биде познат како "Минхен Арена" за време на Европските натпревари. Слични правила влијаеле и на Имтех Арената и Велтинс-Арената. Ова правило се применува дури и ако спонзор на стадионот е официјален ФИФА спонзор - стадионот во Јоханесбург, комерцијално познат како "Кока Кола Парк", кој го носи името на еден од најголемите спонзори на ФИФА, бил познат по неговото историското име Елис Парк Стадион, за време на ФИФА Светско Првенство 2010. Корпоративните имиња исто така биле привремено заменети и за време на Олимписките игри.

Музички настани уреди

 
Концерт на Квин во Драмен, Норвешка во април 1982, покажувајќи го осветлувањето на рок концерт во арена

Иако концертите, како оние за класичната музика, со децении биле изведувани таму, од 1960-тите години стадионите почнале да се користат како живи места за популарна музика, што довело до поимот "арена рок" или "стадион рок", особено за видови на хард рок и прогресивен рок. Потеклото на стадион рок понекогаш се поврзува од датумот кога Битлси свиреле на Шиа стадионот во Њујорк во 1965 година. Исто така, важно било да се користат големи стадиони за американски тури на бендови во подоцнежните 1960-ти, како што се Ролинг Стоунс, Гренд Фанк Реилроуд и Лед Цепелин. Тенденцијата развиена во средината на 1970-тите години кога било дозволено користењето на зголемена моќ на засилување и звучни системи  барала потреба од поголеми места. Чадот, огнометот и софистицираните светлосни ефекти станале главни производи во арената на рок изведувачите. Клучни дела од оваа ера ги вклучуваат Џрни, РЕО Спидвегон, Бостон, Форинер, Стикс, Кис, Питер Фремптон и Квин. Во 1980-тите години во рок арената станале доминанти глам метал бендовите, следејќи го водството на Аеросмит, вклучувајќи ги и Мотли Кру, Куајт Рајт, В.А.С.П. и Рет. Од 1980-тите, рок, поп и фолк ѕвезди, вклучувајќи ги и Грејтфул Дед, Мадона, Бритни Спирс, Бијонсе, Лепа Брена, Тејлор Свифт, направиле големи концертни турнеи на големите стадиони.