Втора фудбалска лига на Македонија 2002/2003

Втората фудбалска лига на Македонија 2002/2003 - 11. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 10 август 2002 и завршила на 5 јуни 2003. Во оваа сезона, првак бил Башкими.[1]

Втора македонска фудбалска лига
Сезона2002/2003
ПрвациБашкими

Екипи уреди

Екипа Град / Село
11 Октомври Прилеп
Алумина Скопје
Башкими Куманово
Борец Велес
Брегалница Штип
Влазрими Кичево
Јака Радовиш
Караорман Струга
Кожуф Гевгелија
Македонија Ѓорче Петров Скопје
Маџари Солидарност Скопје
Новаци Новаци
Осогово Кочани
Охрид 2001 Охрид
Победа Валандово
Саса Македонска Каменица
Тетекс Тетово
Турново Турново
Шкендија Арачиново
Шкендија Тетово

Табела уреди

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Башкими 36 27 5 4 107 24 +83 86
2 Маџари Солидарност 36 28 2 6 101 41 +60 86
3 Тетекс 36 20 6 10 66 33 +31 66
4 Шкендија (Т) 36 20 6 10 71 42 +29 66
5 Новаци 36 19 6 11 67 43 +24 63
6 Брегалница 36 19 5 12 66 43 +23 62
7 Македонија Ѓорче Петров 36 17 6 13 57 44 +13 57
8 Турново 36 17 3 16 59 58 +1 54
9 Борец 36 16 5 15 56 43 +13 53
10 Алумина 36 15 8 13 51 44 +7 53
11 Влазрими 36 16 5 15 54 57 –3 53
12 Шкендија (А) 36 17 1 18 47 63 –16 52
13 Осогово 36 16 3 17 57 53 +4 51
14 11 Октомври 36 15 4 17 77 68 +9 49
15 Кожуф 36 14 3 19 40 65 –25 45
16 Караорман 36 11 4 21 45 69 –24 37
17 Јака 36 8 1 27 43 114 –71 25
18 Охрид 2001 36 8 1 27 45 100 –55 24
19 Саса 36 2 0 34 12 117 –105 6
-- Победа1 13 2 2 10 12 33 –21 8

1 Неважечки резултати на Победа.

Унапредени во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига
Се откажала од натпреварувањето

Извор: MacedonianFootball.com

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-12-30. Посетено на 2014-08-09.

Надворешни врски уреди