Втора фудбалска лига на Македонија 2008/2009

Втората фудбалска лига на Македонија 2008/2009 - 17. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 2 август 2008, а завршила на 29 мај 2009.[1] Во оваа сезона првак бил Тетекс.

Втора македонска фудбалска лига
Сезона2008/2009
ПрвациТетекс
2007/08

Екипи

уреди
Местоположба на екипите во сезоната 2008/09
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Беласица Струмица Стадион Младост 6,370
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип 4,000
Вардар Декамел Неготино Градски стадион Неготино 500
Дрита Боговиње Стадион Боговиње 500
Кожуф Гевгелија Градски стадион Гевгелија 1,400
Локомотива Скопје Стадион Комуналец 1,000
Маџари Солидарност Скопје Стадион Борис Трајковски 3,000
Миравци Миравци Стадион Миравци 1,000
Нов Милениум Сушица Стадион Сушица 1,500
Новаци 2005 Новаци Стадион Новаци 500
Охрид 2004 Охрид СРЦ Билјанини Извори 3,000
Скопје Скопје Стадион Железарница 3,000
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир 6,000
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово 15,000
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница 2,000
Шкендија 79 Тетово Градски стадион Тетово 15,000

Табела

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Тетекс (C, P) 29 18 9 2 50 13 +37 63 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Слога Југомагнат (P) 29 17 8 4 31 12 +19 59
3 Шкендија 79 29 15 10 4 67 29 +38 55 Пласман во баражот за унапредување
4 Брегалница 2008 29 14 9 6 45 21 +24 51
5 Дрита 29 15 5 9 45 30 +15 50
6 Локомотива 29 14 6 9 46 29 +17 48
7 Миравци 29 10 12 7 36 25 +11 42
8 Скопје 29 12 4 13 38 38 0 40
9 Беласица 29 10 8 11 34 33 +1 38
10 Новаци 2005 29 9 4 16 35 50 −15 31
11 Охрид 2004 29 8 6 15 31 50 −19 30
12 Цементарница 55 29 8 5 16 25 45 −20 29
13 Кожуф (R) 29 6 8 15 28 49 −21 26 Пласман во баражот за опстанок
14 Вардар Неготино (R) 29 6 7 16 25 75 −50 25 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
15 Маџари Солидарност (R) 29 6 5 18 32 54 −22 23
16 Нов Милениум[lower-alpha 1] (R) 15 2 4 9 12 27 −15 10 Откажано учество
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика ; 3) Постигнати голови ; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 7) Влечење ливче.
За одлучување место за унапредување, отпаѓање, бараж за унапредување/опстанок: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Постигнати голови од меѓусебните двобои ; 5) Бараж.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Нов Милениум се откажал од натпреварувањето пред почетокот на втората полусезона.[2]


Резултати

уреди
Победа
Нерешено
Пораз


Дома-гости БЕЛ БРЕ ВАР ДРИ КОЖ ЛОК МАЏ МИР НМИ НОВ ОХР СКО СЛО ТЕТ ЦЕМ ШКЕ
Беласица / 0-0 1-2 0-0 0-0 1-1 0-3 0-0 * 4-1 3-1 0-1 0-2 2-0 1-0 2-0
Брегалница 2008 1-0 / 6-0 2-2 3-1 1-0 2-0 1-0 2-0 1-2 0-2 0-0 4-2 0-1 5-0 0-0
Вардар Неготино 1-5 0-3 / 1-0 2-1 1-0 2-1 1-1 1-1 2-1 0-0 1-3 0-31 0-2 3-3 0-6
Дрита 2-0 0-0 2-1 / 5-1 2-1 3-1 3-1 3-1 2-1 3-0 1-2 2-0 1-4 3-1 0-2
Кожуф 1-4 2-2 1-1 2-2 / 1-2 3-0 0-0 * 0-1 1-2 1-0 0-2 0-3 1-0 3-3
Локомотива 2-0 0-4 10-0 0-1 2-0 / 3-1 2-1 2-1 0-0 2-0 0-1 1-0 1-1 2-0 3-2
Маџари Солидарност 1-1 2-1 4-1 0-1 4-2 1-1 / 0-0 * 4-1 2-2 0-2 2-1 0-1 2-2 0-4
Миравци 2-0 0-0 1-0 2-1 0-3 2-1 4-0 / 2-2 2-0 1-1 1-0 4-1 0-0 3-0 0-0
Нов Милениум 1-1 * * * 1-1 * 2-1 * / * 2-0 1-2 * * 0-2 0-1
Новаци 2005 2-1 0-2 5-1 1-1 3-0 1-2 2-1 0-2 4-0 / 4-3 0-1 0-2 0-1 3-1 1-1
Охрид 2004 1-1 0-1 2-0 1-0 0-1 2-6 1-0 1-1 * 1-0 / 0-2 3-1 1-6 0-1 0-1
Скопје 1-2 2-3 4-2 1-0 0-1 2-0 1-0 0-0 2-0 1-0 2-2 / 1-1 0-0 1-0 2-3
Слога Југомагнат 2-3 1-0 0-0 1-0 2-0 0-0 3-1 1-0 * 1-0 1-0 0-0 / 1-0 3-1 0-0
Тетекс 2-0 0-0 1-1 2-1 1-1 2-1 3-0 1-1 3-0 6-0 1-0 0-0 1-0 / 2-0 2-2
Цементарница 55 0-1 1-1 1-0 0-2 1-0 0-1 1-0 3-2 * 1-1 2-3 1-0 1-0 0-2 / 0-0
Шкендија 79 3-1 3-0 7-1 1-2 4-0 1-1 4-1 1-1 * 4-1 5-2 0-0 6-2 0-2 3-2 /
  • 1 Службена победа за Слога Југомагнат
  • Неодигран натпревар

Извор:soccerway.com

Бараж за унапредување

уреди
13 јуни 2009
16:30 СЕЛВ
Металург 5 – 1 Брегалница 2008 Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Судија: Горан Спиркоски (Прилеп)
Ѓуриќ   10'
Илиоски   15'75'
Михајловиќ   79'
Велкоски   89'
Извештај Новаков   55'

13 јуни 2009
16:30 СЕЛВ
Пелистер 3 – 0 Шкендија 79 Стадион Младост, Струмица
Судија: Владимир Кипријановски (Скопје)
Главевски   64'68'
Димитровски   85'
Извештај

Бараж за опстанок

уреди
17 јуни 2009
16:30 СЕЛВ
Кожуф 2 – 3 11 Октомври Арена Филип II, Скопје
Извештај

17 јуни 2009
16:30 СЕЛВ
Влазними 2 – 1 Лепенец Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Извештај

17 јуни 2009
16:30 СЕЛВ
Осогово 0 – 1 Влазрими Стадион Младост, Струмица
Извештај

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Macedonia 2008/09“. RSSSF.com. Посетено на 28 јануари 2019.
  2. „Nov Milenium quits the 2nd League“. MacedonianFootball.com. 18 февруари 2009. Посетено на 27 јуни 2018.

Надворешни врски

уреди