Светско првенство во атлетика 2011 – Жени 400 метри

Натпревари на
Светското Првенство 2011
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

300 метри за жени на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 27, 28 и 29 август.

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Амантле Монтшо
  Боцвана
Алисон Феликс
  САД
Анастасија Капачинскаја
  Русија

Рекорди уреди

Светски рекорд   Марита Кох (GER) 47.60 Канбера, Австралија 6 октомври 1985
Рекорд на Шампиоантот   Јармила Краточвилова (TCH) 47.99 Хелсинки, Финска 10 август 1983
Најдобро оваа сезона   Анастасија Капачинскаја (RUS) 49.35 Чебоксари, Русија 22 јули 2011
Африкански рекорд   Фалилат Огункаја (Nigeria) 49.10 Атланта, САД 29 јули 1996
Азиски рекорд   Јукин Ма (CHN) 49.81 Пекинг, Кина 11 септември 1993
Северно Американски рекорд   Сања Ричард-Рос (USA) 48.70 Атина, Грција 16 септмеври 2006
Јужно Американски рекорд   Ксимена Рестрепо (COL) 49.64 Барселона, Шпанија 5 August 1992
Европски рекорд   Марита Кох (GER) 47.60 Канбера, Австралија 6 октомври 1985
Океански рекорд   Кети Фриман (AUS) 48.63 Атланта, САД 29 јули 1996

Резултато уреди

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Прелиминации уреди

Квалификации: Првите 4 од секоја група (Q) и следните 4 најбрзи продолжуваат (q) во полуфиналето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 4 Амантле Монтшо   Боцвана 50.95 Q
2 1 Новлене Вилијамс-Милс   Јамајка 51.30 Q
3 2 Антонина Јефремова   Украина 51.35 Q
4 5 Сања Ричардс-Рос   САД 51.37 Q
5 3 Росемари Вајт   Јамајка 51.38 Q
6 2 Анастасија Капачинскаја   Русија 51.43 Q
7 1 Алисон Феликс   САД 51.45 Q
8 3 Антонина Кривошапка   Русија 51.52 Q
9 5 Шерика Вилијамс   Јамајка 51.66 Q
10 3 Наталија Пихида   Украина 51.67 Q
11 1 Џоан Кудихи   Ирска 51.82 Q, SB
12 1 Марта Милани   Италија 51.94 Q, SB
13 1 Геиша Кутињо   Бразил 52.15 q
14 4 Франсена МекКорори   САД 52.18 Q
15 2 Ндеје Фату Соума   Сенегал 52.23 Q
15 3 Фанту Магисо   Етиопија 52.23 Q
17 5 Моа Хјелмер   Шведска 52.26 Q
18 2 Џесика Биард   САД 52.40 Q
19 5 Дениса Росолова   Чешка 52.51 Q
20 5 Никола Сандерс   Обединето Кралство 52.65 q
21 4 Ли МекКонел   Обединето Кралство 52.75 Q
22 4 Марис Маги   Естонија 52.93 Q
23 4 Норма Гонсалес   Колумбија 53.35 q
24 3 Ракел Начула   Замбија 53.49 q, SB
25 1 Пинар Сака   Турција 53.59
25 2 Алиан Помпеј   Гвајана 53.59
27 4 Ајми Мартинес   Куба 53.67
28 3 Даисурами Боне   Куба 53.69
29 2 Тјипекапора Херунга   Намибија 54.08
30 5 Ксенија Карандјук   Украина 54.10
31 4 Амбвене Синукунда   Малави 54.81
32 2 Ала Хикмат Ал-Кајсиi   Ирак 55.62
33 5 Бети Буруа   Папуа Нова Гвинеја 56.98
34 1 Грасиела Мартинс   Гвинеја-Бисао 58.22 PB
35 1 Сандрине Тиебауд-Кангни   Того 59.68
36 3 Еводи Лидие Сараманџи   ЦАР 1:05.10 SB
3 Кристине Охуруги   Обединето Кралство DSQ

Полуфинале уреди

Квалификации: Првите 2 од секоја група (Q) и следните 2 најбрзи продолжуваат (q) во финалето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 3 Амантле Монтшо   Боцвана 50.13 Q
2 2 Франсена МекКорори   САД 50.24 Q, PB
3 1 Алисон Феликс   САД 50.36 Q
4 3 Анастасија Капачинскаја   Русија 50.41 Q
5 2 Шерика Вилијамс   Јамајка 50.46 Q, SB
6 1 Новлене Вилијамс-Милс   Јамајка 50.48 Q
7 1 Антонина Кривошапка   Русија 50.55 q
8 2 Сања Ричардс-Рос   САД 50.66 q
9 2 Антонина Јефремова   Украина 50.88
10 3 Росемари Вајт   Јамајка 50.90
11 3 Џесика Биард   САД 51.27
12 1 Наталија Пихида   Украина 51.61
13 2 Марта Милани   Италија 51.86 PB
14 2 Геиша Кутињо   Бразил 51.87
15 2 Ли МекКонел   Обединето Кралство 51.97
16 3 Ндеје Фату Соума   Сенегал 52.10
17 2 Норма Гонсалес   Колумбија 52.29
18 1 Моа Хјелмер   Шведска 52.35
19 1 Никола Сандерс   Обединето Кралство 52.47
20 3 Дениса Росолова   Чешка 52.53
21 1 Марис Маги   Естонија 53.27
22 3 Ракел Начула   Замбија 53.30 SB
23 1 Фанту Магисо   Етиопија 53.41
3 Џоан Кудихи   Ирска DSQ

Финале уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
  4 Амантле Монтшо   Боцвана 49.56 NR
  3 Алисон Феликс   САД 49.59 PB
  6 Анастасија Капачинскаја   Русија 50.24
4 5 Франсена МекКорори   САД 50.45
5 2 Антонина Кривошапка   Русија 50.66
6 7 Шерика Вилијамс   Јамајка 50.79
7 1 Сања Ричардс-Рос   САД 51.32
8 8 Новлене Вилијамс-Милс   Јамајка 52.89

Наводи уреди

Надворешни врски уреди