Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи 50 километри одење

Натпревари на
Светското Првенство 2011
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

20 километри одење на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 3 септември.

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Сергеј Бакулин
  Русија
Денис Нижегородов
  Русија
Јаред Талент
  Австралија

Рекорд уреди

Светски рекорд   Денис Нижегородов (RUS) 3:34:14 Чебоксари, Русија 11 мај 2008
Рекорд на Првенството   Роберт Корзениовски (POL) 3:36:03 Париз, Франција 27 август 2003
Најдобро оваа сезона   Сергеј Бакулин (RUS) 3:38:46 Саранск, Русија 12 јуни 2011
Африкански рекорд   Хатем Гула (Tunisia) 3:58:44 Санта Еулариа дес Риу, Шпанија 4 март 2007
Азиски рекорд   Ју Чаохонг (CHN) 3:36:06 Нанјинг, Кина 22 октомври 2005
Северно Американски рекорд   Раул Гонсалес (MEX) 3:41:20 Подебради, Чехословачка 11 јуни 1978
Јужно Американски рекод   Ксавиер Мурено (ECU) 3:52:07 Рио де Жанеиро, Бразил 28 јули 2007
Европски рекорд   Денис Нижегородов (RUS) 3:34:14 Чебоксари, Русија 11 мај 2008
Океански рекорд   Натан Дикс (AUS) 3:35:47 Гилонг, Австралија 2 декември 2006

Резултати уреди

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Финале уреди

Место Атлета Нација Време Забелешки
  Сергеј Бакулин   Русија 3:41:24
  Денис Нижегородов   Русија 3:42:45 SB
  Јаред Талент   Австралија 3:43:36 SB
4 Си Тианфенг   Кина 3:44:40
5 Лук Адамс   Австралија 3:45:41 SB
6 Коичиро Мориока   Јапонија 3:46:21
7 Парк Чил-сунг   Јужна Кореја 3:47:13 NR
8 Ксу Фагуанг   Кина 3:47:19
9 Такајуки Тани   Јапонија 3:48:03 SB
10 Хироки Араи   Јапонија 3:48:40 PB
11 Андрес Чачо   Еквадор 3:49:32 AR
12 Марко Де Лука   Италија 3:49:40 SB
13 Рафал Сикора   Полска 3:50:24
14 Ким Донг-Јунг   Јужна Кореја 3:51:12 PB
15 Јарко Кинунен   Финска 3:52:32 SB
16 Жан-Жак Нкулукиди   Италија 3:52:35 PB
17 Тронд Нимарик   Норвешка 3:54:26 SB
18 Едгар Ернандес   Мексико 3:54:46 SB
19 Хосе Лејвер   Мексико 3:55:37
20 Олексиј Казанин   Украина 3:56:18 SB
21 Омар Запеда   Мексико 3:56:41
22 Андреас Густафсон   Шведска 4:00:05 SB
23 Бертранд Мулинет   Франција 4:07:58
24 Квентин Ру   Нов Зеланд 4:08:46
25 Ли Јианбо   Кина 4:10:26
Хесуса Анхел Гарсија   Шпанија DSQ
Микел Ордизола   Шпанија DSQ
Анти Кампс   Финска DSQ
Јохан Диниз   Франција DSQ
Седрик Хусаје   Франција DSQ
Колин Грифин   Ирска DSQ
Јим Јунг-хјун   Јужна Кореја DSQ
Тадас Шушкевичјус   Литванија DSQ
Рафал Федачински   Полска DSQ
Игор Ерохин   Русија DSQ
Ненад Филиповиќ   Србија DSQ
Милош Батовски   Словачка DSQ
Натан Дикес   Австралија DNF
Хосе Игрнасио Диаз   Шпанија DNF
Игорс Кажакевичс   Латвија DNF
Гжегорж Судол   Полска DNF
Сергеј Кирдјапкин   Русија DNF
Матеј Тот   Словачка DNF
Кристофер Линке   Германија DNS
Роберт Хефернан   Ирска DNS

Наводи уреди

Надворешни врски уреди