Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи 110 метри со пречки

Натпревари на
Светското Првенство 2011
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

110 метри со пречки за мажи на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 28 и 29 август.

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Џејсон Ричардсон
  САД
Љу Сјанг
  Кина
Енди Тарнер
  Обединето Кралство

Рекорди уреди

Светски рекорд   Дејрон Роблес (Cuba) 12.87 Острава, Чешка 12 јуни 2008
Рекорд на Првенството   Колин Џексон (GBR) 12.91 Штутгарт, Германија 20 август 1993
Најдобро оваа сезона   Дејвид Оливер (USA) 12.94 Еугене, САД 4 јуни 2011
Африкански рекорд   Шон Боунс (RSA) 13.26 Хеузден, Холандија 14 јули 2001
Азиски рекорд   Лиу Сјанг (CHN) 12.88 Лозана, Швајцарија 11 јули 2006
Северно Американски рекорд   Дејрон Роблес (Cuba) 12.87 Острава, Чешка 12 јуни 2008
Јужно Американски рекорд   Ределен дос Сантос (BRA) 13.29 Лисабон, Португалија 13 June 2004
Европски рекорд   Колин Џексон (GBR) 12.91 Штутгарт, Германија 20 август 1993
Окенаски рекорд   Кајл Вандер Кејп (AUS) 13.29 Гетеборг, Шведска 11 август 1995

Резултати уреди

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Квалификации уреди

Квалификации: Првите три од секоја група (Q) и следните 4 најбрзи (q) продолжуваат во полуфиналето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 2 Џејсон Ричардсон   САД 13.19 Q
2 1 Лиу Сјанг   Кина 13.20 Q
3 3 Дејвид Оливер   САД 13.27 Q
4 2 Двајт Томас   Јамајка 13.31 Q
5 1 Енди Тарнер   Обединето Кралство 13.32 Q
6 4 Ариес Мерит   САД 13.36 Q
7 4 Дејрон Роблес   Куба 13.42 Q
8 3 Јианг Фан   Кина 13.47 Q, PB
8 3 Ендрју Рајли   Јамајка 13.47 Q
10 3 Димитри Баску   Франција 13.51 q
11 3 Вилијам Шарман   Обединето Кралство 13.52 q
12 1 Вили Матцински   Германија 13.53 Q
12 1 Ричард Филипс   Јамајка 13.53 q
14 2 Роналд Форбс   Кајмански Острови 13.54 Q
15 4 Пауло Виљар   Колумбија 13.55 Q
15 4 Ши Донгпенг   Кина 13.55 Q
17 4 Ерик Балнувеит   Германија 13.56
18 1 Рајан Братвајт   Барбадос 13.57
19 2 Константинос Дувалидис   Грција 13.59
20 3 Хектор Кото   Порторико 13.60
21 4 Емануеле Абате   Италија 13.63
21 4 Отмане Хаџ Лазиб   Алжир 13.63
23 2 Лоренс Кларк   Обединето Кралство 13.65
24 2 Александер Џон   Германија 13.68
25 1 Сергеј Шубенков   Русија 13.70
26 4 Парк Тае-Кјонг   Јужна Кореја 13.83
27 3 Лехам Фури   ЈАР 13.86
28 1 Андреас Кундерт   Швајцарија 13.87
29 2 Доминик Бошенек   Полска 13.96
30 2 Балаш Баџи   Унгарија 14.06
31 1 Ахмад Хазер   Либан 14.42
32 3 Ким Фаи Ионг   Макао 15.35

Полуфинале уреди

Квалификации: Првите 3 од секој група (Q) и следните 2 најбрзи (q) продолжувааат во финале.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 2 Џејсон Ричардсон   САД 13.11 Q
2 1 Лиу Сјанг   Кина 13.31 Q
3 1 Дејрон Роблес   Куба 13.32 Q
4 1 Ариес Мерит   САД 13.32 Q
5 2 Дејвид Оливер   САД 13.40 Q
6 1 Енди Тарнер   Обединето Кралство 13.44 q
7 2 Вилијам Шарман   Обединето Кралство 13.51 Q
8 2 Двајт Томас   Јамајка 13.56 q
9 2 Ши Донгпенг   Кина 13.57
10 1 Димитри Баску   Франција 13.62
11 2 Роналд Форбс   Кајмански Острови 13.67
12 2 Јианг Фан   Кина 13.71
13 1 Пауло Виљар   Колумбија 13.73
14 2 Ендрју Рајли   Јамајка 13.75
15 1 Ричард Филипс   Јамајка 13.76
16 1 Вили Матцински   Германија 13.81

Финале уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
  3 Џејсон Ричардсон   САД 13.16
  6 Лиу Сјанг   Кина 13.27
  1 Енди Тарнер   Обединето Кралство 13.44
4 4 Дејвид Оливер   САД 13.44
5 7 Ариес Мерит   САД 13.67
5 2 Вилијам Шарман   Обединето Кралство 13.67
8 Двајт Томас   Јамајка DNF
5 Дејрон Роблес   Куба DSQ[1]

Наводи уреди

  1. „IAAF.org резултати од ден 3“. IAAF. 2011. Архивирано од изворникот на 2011-09-15. Посетено на 29 август 2011.

Надворешн иврски уреди