Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи 5000 метри

Натпревари на
Светското Првенство 2011
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

5000 метри за мажи на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 1 и 4 септември.

Медалисти

уреди
Злато Сребро Бронза
Мо Фарах
  Обединето Кралство
Бернард Лагат
  САД
Дејен Гебремескеч
  Етиопија

Рекорди

уреди
Светски рекорд   Кенениса Бекеле (Ethiopia) 12:37.35 Хенгело, Холандија 31 мај 2004
Рекорд на Првенството   Елиуд Кипчог (KEN) 12:52.79 Париз, Франција 31 август 2003
Најдобро оваа сезона   Мо Фарах (GBR) 12:53.11 Монако 22 јули 2011
Африкански рекорд   Кенениса Бекеле (Ethiopia) 12:37.35 Хенгело, Холандија 31 мај 2004
Азиски рекорд   Саиф Саед Шахин (QAT) 12:51.98 Рим, Италија 14 јули 2006
Северно Американски рекорд   Бернард Лагат (USA) 12:53.60 Монако 22 јули 2011
Јужно Американски рекорд   Марилсон Гомес де Сантос (BRA) 13:19.43 Касел, Германија 8 јуни 2006
Европски рекрод   Мохамед Мурхид (BEL) 12:49.71 Брисел, Белгија 25 август 2000
Океански рекорд   Крег Мотрам (AUS) 12:55.76 Лондон, Велика Британија 30 јули 2004

Резултати

уреди
Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Прелиминации

уреди

Квалификации: Првите 5 од секоја група (Q) и следните 5 најбрзи (q) продолжуваат во финалето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 1 Бернард Лагат   САД 13:33.90 Q
2 1 Томас Лонгосива   Кенија 13:34.46 Q
3 1 Дејен Гебремескел   Етиопија 13:34.48 Q
4 1 Исаих Киплангат Коеч   Кенија 13:34.54 Q
5 1 Гален Руп   САД 13:34.91 Q
6 1 Хуасин Џаман Алхамда   Саудиска Арабија 13:35.47 q
7 1 Билсума Шуги   Бахреин 13:35.86 q
8 2 Имане Мерга   Етиопија 13:37.96 Q
9 2 Мо Фарах   Обединето Кралство 13:38.03 Q
10 2 Абера Кума   Етиопија 13:38.41 Q
11 2 Елуид Кипчог   Кенија 13:39.02 Q
12 2 Алистар Крег   Ирска 13:39.36 Q
13 1 Даниеле Меучи   Италија 13:39.90 q
14 2 Амануел Месел   Еритреја 13:39.97 q
15 2 Хесус Еспања   Шпанија 13:40.38 q
16 2 Абрахам Киплимо   Уганда 13:44.09
17 2 Ендрју Бумбалуг   САД 13:44.38
18 1 Хавиер Карикео   Аргентина 13:47.51
19 1 Колис Бирмингем   Австралија 13:47.88
20 2 Елрој Гелант   ЈАР 13:48.33
21 1 Мумин Гала   Џибути 13:48.19
22 1 Руи Силва   Португалија 13:50.16
23 2 Бен Сент Лоренс   Австралија 13:51.64
24 2 Џејк Робертсон   Нов Зеланд 13:53.57 q од судиите
25 2 Џефри Кусуро   Уганда 13:54.58
26 1 Крег Мотрам   Австралија 13:56.60
27 2 Дејене Регаса   Бахреин 13:56.83
28 2 Силаин Рукундо   Руанда 13:58.92
29 2 Раба Абуд   Алжир 14:00.34
30 1 Мосес Кибат   Уганда 14:05.15
31 1 Гоитом Кифле   Еритреја 14:06.42
32 2 Џерард Гахунгу   Бурунди 14:09.15 PB
33 2 Казуја Ватанабе   Јапонија 14:20.64
34 2 Баек Сонг-хо   Јужна Кореја 15:01.37
35 1 Абдишакур Нагеје Абдуле   Сомалија 15:13.64 PB
36 2 Кристијан Нгингба   Габон 18:44.06 PB
2 Абдула Абдулазиз Алуд   Саудиска Арабија DNF
1 Франсиско Хавиер Алвес   Шпанија DNF
1 Мунир Миоут   Алжир DNF
1 Кенениса Бекеле   Етиопија DNS
1 Адријан Блинко   Нов Зеланд DNS

Финале

уреди
Место Име Нација Време Забелешки
  Мо Фарах   Обединето Кралство 13:23.36
  Бернард Лагат   САД 13:23.64
  Дејен Гебремескел   Етиопија 13:23.92
4 Исаих Киплангат Коеч   Кенија 13:24.95
5 Абера Кума   Етиопија 13:25.50
6 Томас Лонгосива   Кенија 13:26.73
7 Елуид Кипчог   Кенија 13:27.27
8 Билсума Шуги   Бахреин 13:27.67
9 Гален Руп   САД 13:28.64
10 Даниеле Меучи   Италија 13:29.11
11 Амануел Месел   Еритреја 13:33.99
12 Хесус Еспања   Шпанија 13:33.99
13 Хуасин Џаман Алхамда   Саудиска Арабија 13:34.83
14 Алистар Крег   Ирска 13:45.33
15 Џејк Робертсон   Нов Зеланд 14:03.09
Имане Мерга   Етиопија 13:23.78 DQ
  • Имане Берга од Етиопија беше првично награден со бронзен медал, но подоцна беше дисквалификуван поради тоа што стапнал надвор од тркачкиот терен. Додеа бронзата му беше доделена на неговиот тимски колега Дејен Гебремескел.[1]

Наводи

уреди
  1. Британецот Мо Фарах победи на 5000 метри. AFP (2011-09-04). Проверено на 2011-09-04.

Надворешни врски

уреди