Светско првенство во атлетика 2011 – Жени 400 метри со пречки

Натпревари на
Светското Првенство 2011
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

400 метри so пречки за жени на Светско првенство во атлетика 2011 се одржа на стадионот Тегу на 29 и 30 август и 1 септември.

Медалисти

уреди
Злато Сребро Бронза
Лашинда Демус
  САД
Мелани Вокер
  Јамајка
Натаља Антјук
  Русија

Рекорди

уреди
Светски рекорд   Јулија Печокина (RUS) 52.34 Тула, Русија 8 август 2003
Рекорд на Првенството   Мелани Вокер (JAM) 52.42 Берлин, Германија 20 август 2009
Најдобро оваа сезона   Калис Спенсер (JAM) 52.79 Лондон, Велика Британија 5 август 2011
Африкански рекрод   Нежа Бидуан (Morocco) 52.90 Севиља, Шпанија 25 август 1999
Азиски рекорд   Кинг Хан (CHN) 53.96 Пекинг, Кина 9 септември 1993
  Јинглан Сонг (CHN) Гангзоу, Кина 22 ноември 2001
Северно Американски рекорд   Мелани Вокер (JAM) 52.42 Берлин, Германија 20 август 2009
Јужно Американски рекорд   Лусимар Теодоро (BRA) 55.84 Белем, Бразил 24 мај 2009
Европски рекорд   Јулија Печокина (RUS) 52.34 Тула, Русија 8 август 2003
Океански рекорд   DДеби Флинтоф-Кинг (AUS) 53.17 Сеул, Јужна Кореја 28 септември 1988

Резултати

уреди
Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Прелиминации

уреди

Квалификации: Првите 4 од секоја група (Q) и следните 4 најбрзи (q) продолжуваа во полуфиналето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 5 Мелани Вокер   Јамајка 54.86 Q
2 5 Натаља Антјук   Русија 54.88 Q
3 1 Калис Спенсер   Јамајка 54.93 Q
3 3 Лашинда Демус   САД 54.93 Q
5 1 Анастасиај Рабчењук   Украина 55.08 Q
6 1 Квин Харисон   САД 55.11 Q
7 2 Зузана Хејнова   Чешка 55.12 Q
8 4 Ваниа Стамболова   Бугарија 55.29 Q
9 2 Елена Чуракова   Русија 55.39 Q
10 2 Елоди Оуедраго   Белгија 55.40 Q, PB
10 2 Хана Титиметс   Украина 55.40 Q
12 1 Лорен Боден   Австралија 55.78 Q, SB
13 3 Пери Шејкс-Дрејтон   Обединето Кралство 55.90 Q
14 4 Ристанана Трејси   Јамајка 55.96 Q
15 3 Ана Јарошчук   Украина 55.99 Q
16 3 Никиша Вилсон   Јамајка 56.08 Q
17 5 Венда Терон   ЈАР 56.13 Q, PB
18 4 Елидит Чајлд   Обединето Кралство 56.18 Q
19 4 Муизат Ајоке Одумосу   Нигерија 56.23 Q, SB
20 5 Џасмин Чејни   САД 56.28 Q
21 1 Вера Барбоса   Португалија 56.31 q
22 2 Сара Петерсен   Данска 56.32 q, NR
23 2 Николина Хорват   Хрватска 56.60 q
24 5 Сатоми Кубокара   Јапонија 56.66 q
25 5 Мануела Џентили   Италија 56.71
26 4 Нагихан Карадере   Турција 56.76
27 1 Кристин Мерил   Шри Ланка 57.05
28 3 Џаила де Лима   Бразил 57.21
29 3 Бирсен Енгин   Турција 57.22
30 2 Ханитрасоа Олга Разанамала   Мадагаскар 57.25 PB
31 4 Стин Меланд Томб   Норвешка 57.51
32 5 Амалија Шаројан   Ерменија 58.54 NR
33 3 Шеролин Скот   Костарика 58.78
34 1 Бимбо Меил Аједу   Бенин 58.80
35 4 Дебора Родригес   Уругвај 59.52
36 5 Сон Кјонг-ми   Јужна Кореја 1:00.21
37 4 Џесика Агуљера   Никарагва 1:02.78
38 3 Фатима Сулаиман Дахман   Јемен 1:11.49 PB

Полуфинале

уреди

Квалификации: Првите 2 од секоја група (Q) и следните 2 најбрзи (q) продолжуваа во финалето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 3 Лашинда Демус   САД 53.82 Q
2 2 Натаља Антјук   Русија 54.51 Q
3 1 Ваниа Стамболова   Бугарија 54.72 Q
4 3 Зузана Хејнова   Чешка 54.76 Q
5 2 Мелани Вокер   Јамајка 54.97 Q
6 1 Елена Чуракова   Русија 55.02 Q
6 1 Калис Спенсер   Јамајка 55.02 q
8 2 Анастасиај Рабчењук   Украина 55.06 q
9 3 Пери Шејкс-Дрејтон   Обединето Кралство 55.07
10 1 Ана Јарошчук   Украина 55.09
11 1 Елоди Оуедраго   Белгија 55.29 PB
12 2 Квин Харисон   САД 55.44
13 3 Ристанана Трејси   Јамајка 55.55
14 3 Хана Титиметс   Украина 55.82
15 1 Елидит Чајлд   Обединето Кралство 55.89
16 1 Џасмин Чејни   САД 55.97
17 2 Муизат Ајоке Одумосу   Нигерија 56.41
18 3 Сара Петерсен   Данска 56.49
19 2 Никиша Вилсон   Јамајка 56.58
20 3 Лорен Боден   Австралија 56.68
21 2 Сатоми Кубокара   Јапонија 56.87
22 1 Николина Хорват   Хрватска 57.02
23 2 Венда Терон   ЈАР 57.06
24 3 Вера Барбоса   Португалија 57.70

Финале

уреди
Место Lane Име Нација Време Забелешки
  3 Лашинда Демус   САД 52.47 WL, NR
  8 Мелани Вокер   Јамајка 52.73 SB
  5 Натаља Антјук   Русија 53.85
4 2 Калис Спенсер   Јамајка 54.01
5 1 Анастасиај Рабчењук   Украина 54.18 SB
6 6 Ваниа Стамболова   Бугарија 54.23
7 4 Зузана Хејнова   Чешка 54.23
8 7 Елена Чуракова   Русија 55.17

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди

Светско првенство во атлетика 2011