Светско првенство во атлетика 2011 – Жени 100 метри со пречки

Натпревари на
Светското Првенство 2011
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

100 метри so пречки за жени на Светско првенство во атлетика 2011 се одржа на стадионот Тегу на 2 i 3 септември.

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Сели Пирсон
  Австралија
Даниеле Карутерс
  САД
До нХарпер
  САД

Рекорди уреди

Светски рекорд   Јорданка Донкова (BUL) 12.21 Стара Загора, Бугарија 20 август 1988
Рекорд на Првенството   Гинка Загорчева (BUL) 12.34 Рим, Италија 4 септември 1987
Најдобро оваа сезона   Сели Пирсон (AUS) 12.48 Бирмингем, Велика Британија 10 јули 2011
Африкански рекорд   Глори Алози (Nigeria) 12.44 Монако 8 август 1998
Брисел, Беглија 28 август 1998
Севиља, Шпанија 28 август 1999
Азиски рекорд   Олга Шишигина (KAZ) 12.44 Луцерн, Швајцарија 27 јуни 1995
Северно Американски рекорд   Гејл Деверс (USA) 12.33 Сакраменто, САД 23 јули 2000
Јужно Американски рекорд   Морен Хига Маги (BRA) 12.71 Манаус, Бразил 19 мај 2001
Европски рекорд   Јорданка Донкова (BUL) 12.21 Стара Загора, Бугарија 20 август 1988
Океански рекорд   Сели Пирсон (AUS) 12.48 Бирмингем, Велика Британија 10 јули 2011

Резултати уреди

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Прелиминации уреди

Квалификации: Првите 4 од секоја група (Q) и следните 4 најбрзи (q) продолжуваа во полуфиналето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 2 Сели Пирсон   Австралија 12.53 Q
2 1 Кели Велс   САД 12.73 Q
3 4 Даниеле Карутерс   САД 12.79 Q
4 1 Вонет Диксон   Јамајка 12.82 Q
5 3 Тифани Портер   Обединето Кралство 12.84 Q
5 4 Филисила Џорџ   Канада 12.84 Q
7 4 Луси Шкробакова   Чешка 12.89 Q, SB
8 1 Никита Холдер   Канада 12.90 Q, PB
8 5 Дон Харпер   САД 12.90 Q
10 5 Пердита Фелисиен   Канада 12.95 Q
11 1 Натаља Ивонинскаја   Казахстан 12.96 Q
11 4 Брижит Фостер-Хилтон   Јамајка 12.96 Q, SB
13 3 Лина Флорез   Колумбија 12.98 Q
14 4 Синди Роледер   Германија 13.01 q
15 5 Сун Јавеи   Кина 13.03 Q
16 3 Татјана Дектјарева   Русија 13.05 Q
17 2 Дервал О’Руке   Ирска 13.07 Q
17 5 Сандра Гомис   Франција 13.07 Q
17 5 Индира Спенс   Јамајка 13.07 Q, SB
17 1 Невин Јанит   Турција 13.07 q, SB
21 4 Сеун Адигун   Нигерија 13.13 q, SB
22 3 Лиса Урех   Швајцарија 13.16 Q
23 2 Брижит Мерлано   Колумбија 13.23 Q
24 2 Бит Скрот   Австрија 13.25 Q
25 1 Соната Тамосаитите   Литванија 13.28
26 3 Марци Каравели   Италија 13.29
27 2 Марина Томич   Словенија 13.36
28 2 Лавоне Идлете   Доминиканска Република 13.39
28 2 Јунг Хје-лим   Јужна Кореја 13.39
30 5 Анастасија Сопрунова   Казахстан 13.43
31 1 Киере Беклс   Барбадос 13.44
32 4 Ане Загре   Белгија 13.47
33 3 Синди Билауд   Франција 13.50
34 3 Деде Еравати   Индонезија 13.56
35 4 Беатрис Камбуле   Буркина Фасо 13.76 SB
36 5 Пун Пак Јан   Хонгконг 14.04
37 1 Дипн Лим Прасад   Сингапур 14.40
38 3 Џејми Бернандез   Хондурас 14.45
5 Деметра Араховити   Кипар DNS

Полуфинале уреди

Квалификации: Првите 2 од секоја група (Q) и следните 2 најбрзи (q) продолжуваа во финалето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 2 Сели Пирсон   Австралија 12.36 Q, WL, AR
2 3 Тифани Портер   Обединето Кралство 12.56 Q, NR
3 3 Даниеле Карутерс   САД 12.65 Q
4 1 Филисила Џорџ   Канада 12.73 Q, PB
5 2 Дон Харпер   САД 12.74 Q
6 2 Татјана Дектјарева   Русија 12.76 q, SB
7 1 Кели Велс   САД 12.79 Q
8 3 Никита Холдер   Канада 12.84 q, PB
9 1 Лиса Урех   Швајцарија 12.86
10 3 Брижит Фостер-Хилтон   Јамајка 12.87 SB
11 2 Пердита Фелисиен   Канада 12.88
12 3 Синди Роледер   Германија 12.91 PB
13 2 Индира Спенс   Јамајка 12.93 PB
14 1 Лина Флорез   Колумбија 12.94 PB
15 2 Натаља Ивонинскаја   Казахстан 12.96
16 2 Луси Шкробакова   Чешка 12.98
17 1 Вонет Диксон   Јамајка 13.00
18 3 Бит Скрот   Австрија 13.02
19 2 Сеун Адигун   Нигерија 13.14
20 1 Сун Јавеи   Кина 13.19
21 3 Брижит Мерлано   Колумбија 13.21
22 1 Невин Јанит   Турција 13.31
23 1 Сандра Гомис   Франција 13.55
3 Дервал О’Руке   Ирска DNS

Final уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
  3 Сели Пирсон   Австралија 12.28 CR, AR, WL
  6 Даниеле Карутерс   САД 12.47 PB
  8 Дон Харпер   САД 12.47 PB
4 5 Тифани Портер   Обединето Кралство 12.63
5 1 Татјана Дектјарева   Русија 12.82
6 2 Никита Холдер   Канада 12.93
7 4 Филисила Џорџ   Канада 17.97
7 Кели Велс   САД DNF

Наводи уреди

Надворершни врски уреди