Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи 4 x 400 метри штафета

Натпревари на
Светското Првенство 2011
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

4 × 400 метри за мажи на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 1 и 2 септември.

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
  САД
Грег Никсон
Бершон Џексон
Анџело Тејлор
ЛаШон Мерит
Џамал Теренс*
Мајкл Бери*
  ЈАР
Шејн Виктор
Офентсе Могаване
Виле де Бер
Луис Јакоб ва Зил
Оскар Писториус*

  Јамајка
Алодин Фортегил
Џермејн Гонсалес
Рикер Хилтон
Лефорд Грин
Лансфорд Спенс*

Рекорди уреди

Светски рекорд   САД
(Ендрју Валмон, Квинси Ватс, Хери Рејнолдс, Мајкл Џонсон)
2:54.29 Штутгарт, Германија 22 август 1993
Рекорд на Првенството   САД
(Ендрју Валмон, Квинси Ватс, Хери Рејнолдс, Мајкл Џонсон)
2:54.29 Штутгарт, Германија 22 август 1993
Најдобро оваа сезона   САД
(Милер Брајан, Хенри Табари, Пребл Мајкч, Пиндер Деметриус)
3:00.45 Остин, САД 9 април 2011
Африкански рекорд   Нигерија
(Клемент Чукву, Џејд Монје, Сандеј Бада, Енефиок Удо-Обонг)
2:58.68 Сиднеј, Австралија 30 септември 2000
Азиски рекорд   Јапонија
(Шунји Карубе, Коџи Ито, Јун Осакада, Шигекацу Омори)
3:00.76 Атланта, САД 3 август 1996
Северно Американски рекорд   САД
(Ендрју Валмон, Квинси Ватс, Хери Рејнолдс, Мајкл Џонсон)
2:54.29 Штутгарт, Германија 22 август 1993
Јужно Американски рекорд   Бразил
(Еронилде де Араухо, Клеверсон да Силва, Клаудинеи да Силва, Сандерлеи Парела)
2:58.56 Винипег, Канада 30 јули 1999
Европски рекорд   Обединето Кралство
(Иван Томас, Џејми Баулх, Марк Ричардсон, Роџер Блек)
2:56.60 Атланта, САД 3 август 1996
Океански рекорд   Австралија
(Брус Фрајн, Гери Минихан, Рик Мичел, Дарен Клерк)
2:59.70 Лос Анџелес, САД 11 август 1984

Резултати уреди

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Квалификации уреди

Квалификации: Првите 3 од секоја група (Q) и следниот 2 најбрзи (q) продолжуваат финалето.

Место Група Нација Атлети Време Забелешки
1 1   САД Грег Никсон
Џамал Торенс
Мајкл Бери
ЛаШон Мерит
2:58.82 Q, WL
2 1   Јамајка Алодин Фортегил
Рикер Хилтон
Лансфорд Спенс
Лефрод Грн
2:59.13 Q, SB
3 1   ЈАР Оскар Писториус
Офентсе Могаване
Вилем де Бир
Шеј Виктор
2:59.21 Q, NR'
4 1   Обединето Кралство Ричард Страчан
Најџел Левин
Кристофер Кларк
Мартин Руни
3:00.38 q
5 1   Германија Џонас Плас
Камге Габа
Ерик Кругер
Томас Шнајдер
3:00.68 q
6 2   Белгија Антоан Жилет
Џонатан Борле
Нилс Дуринк
Кевин Борле
3:00.71 Q, SB
7 2   Русија Максим Дилдин
Константин Свечкар
Павел Треникин
Денис Алексејев
3:00.81 Q, SB
8 2   Кенија Винсент Кипланагат Косгеи
Андерсон Мурета Мутеги
Винсент Мумо Киули
Марк Мутаи
3:00.97 Q, SB
9 2   Бахами Рамон Милер
Авард Монкур
Андре Вилијамс
ЛаТој Вилијамс
3:01.54
10 2   Австралија Бен Оферинс
Тристан Томас
Стивен Соломон
Син Вро
3:01.56 SB
11 2   Полска Каспер Кожловски
Пјотр Видерек
Јакуб Кржевина
Марцин Марчинишин
3:01.84 SB
12 1   Тринидад и Тобаго Зведе Хјуит
Џарин Соломон
Деон Лендор
Рени Куов
3:02.47
13 1   Јапонија Кеи Такасе
Јузо Канемару
Јусуке Ишицука
Хидејуки Хиросе
3:02.64 SB
14 2   Франција Николас Филон
Теди Венел
Мамаду Хане
Јоан Десимус
3:03.68
15 1   Јужна Кореја Парк Бонг-Го
Лим Чан-Хо
Ли Јун
Сонг Хјонг-Је
3:04.05 NR
16 2   Саудиска Арабија Исмаил Ал-Шабани
Јусуф Ахмед Машари
Хамед Ал-Биши
Мохамед Ал-Салхи
3:05.65 SB

Финале уреди

Место Линија Нација Атлети Време Забелешки
  5   САД Грег Никсон
Берешон Џексон
Анџело Тејлор
ЛаШон Мерит
2:59.31
  8   ЈАР Шејн Виктор
Офдентсе Могаване
Вилем де Бир
Луис Јакоб ван Зил
2:59.87
  4   Јамајка Алодин Фортегил
Џермејн Гонсалес
Рикер Хилтон
Лефорд Грин
3:00.10
4 3   Русија Максим Дилдин
Константин Свечкар
Павел Треникин
Денис Алексејев
3:00.22 SB
5 6   Белгија Џонатан Борле
Антоан Жилет
Нилс Дурник
Кевин Борле
3:00.41 SB
6 7   Кенија Винсент Кипланагат Косгеи
Винсент Мумо Килу
Андерсон Мурета Мутеги
Марк Мутаи
3:01.15
7 1   Обединето Кралство Ричард Страчан
Најџел Левин
Кристофер Кларк
Мартин Руни
3:01.16
8 2   Германија Џонас Плас
Камге Габа
Мигел Ригау
Томас Шнајдер
3:01.37

Наводи уреди

Надворешни врски уреди