Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи 20 километри одење

Натпревари на
Светското Првенство 2011
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

20 километри одење на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 28 август.

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Валериј Борчин
  Русија
Владимир Канајкин
  Русија
Луис Фернандо Лопес
  Колумбија

Рекорди уреди

Светски рекорд   Владимир Канајкин (RUS) 1:17:16 Саранск, Русија 29 септември 2007
Рекорд на Првенството   Џеферсон Перес (ECU) 1:17:21 Париз, Франција 23 август 2003
Најдобро оваа сезона   Вагн Зен (CHN) 1:18:30 Таиканг, Кина 22 април 2011
Африкански рекорд   Хатем Гула (Tunisia) 1:19:02 Ајзенхутенштад, Германија 10 мај1997
Азиски рекорд   Зу Хонгјун (CHN) 1:17:41 Цикси, Кина 23 април 2005
Северно Американски рекорд   Хулио Рене Мартинес (GUA) 1:17:46 Ајзенхутенштад, Германија 8 мај 1999
Јужно Американски рекорд   Џеферсон Перес (ECU) 1:17:21 Париз, Франција 23 август 2003
Европски рекорд   Владимир Канајкин (RUS) 1:17:16 Саранск, Русија 29 септември 2007
Океански рекорд   Натан Дикес (AUS) 1:17:33 Цикси, Кина 23 април 2005

Резултати уреди

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Финале уреди

Место Атлета Нација Време Забелешки
  Валериј Борчин   Русија 1:19:56
  Владимир Канајкин   Русија 1:20:27
  Луис Фернандо Лопес   Колумбија 1:20:38 SB
4 Ванг Зен   Кина 1:20:54
5 Станислав Емелјанов   Русија 1:21:11
6 Ким Хјун-суб   Јужна Кореја 1:21:17
7 Руслан Дмитренко   Украина 1:21:31 SB
8 Јусуке Сузуки   Јапонија 1:21:39
9 Алекс Шварцер   Италија 1:21:50 SB
10 Ерик Барондо   Гватемала 1:22:08
11 Зу Јафеи   Кина 1:22:10
12 Сергеј Морозов   Русија 1:22:37
13 Ванг Хао   Кина 1:22:49
14 Матеј Тот   Словачка 1:22:55
15 Едер Санчес   Мексико 1:23:05
16 Жоао Виера   Португалија 1:23:26
17 Мигел Анхел Лопес   Шпанија 1:23:41
18 Антон Кучмин   Словачка 1:23:57
19 Џејмс Рендон   Колумбија 1:24:08 SB
20 Хорасио Нава   Мексико 1:24:15
21 Кристофер Линке   Германија 1:24:17
22 Каио Бонфим   Бразил 1:24:29
23 Тревор Барон   САД 1:24:33
24 Рафал Аугустин   Полска 1:24:47
25 Бјун Јангјун   Јужна Кореја 1:24:48
26 Хасанине Себеи   Тунис 1:25:17
27 Јаред Талент   Австралија 1:25:25
28 Реџеп Челик   Турција 1:25:39
29 Назар Коваленко   Украина 1:25:50
30 Гурмет Синг   Индија 1:26:34
31 Бабубаи Пануча   Индија 1:26:53
32 Давид Кимутаи   Кенија 1:27:20 SB
33 Јерко Араја   Чиле 1:27:47
34 Хеди Терауи   Тунис 1:29:48
35 Диего Флорес   Мексико 1:30:00
36 Хуан Мануел Кано   Аргентина 1:30:00
37 Емерсон Ернандес   Ел Салвадор 1:30:48 SB
38 Роналд Куиспе   Боливија 1:32:09 PB
Моасир Цимерман   Бразил DSQ
Густаво Рестрепо   Колумбија DSQ
Џорџо Рубино   Италија DSQ
Анатоле Ибањез   Шведска DSQ
Адам Насочувач   Австралија DNF
Маурисио Артига   Еквадор DNF
Франсиско Хавиер Фернандес   Шпанија DNF
Парк Чил-сунг   Јужна Кореја DNF

Наводи уреди

Надворешни врски уреди