Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи 10000 метри

Натпревари на
Светското Првенство 2011
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

10000 метри за мажи на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 28 август.

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Ибрахим Џеилан
  Етиопија
Мо Фарах
  Обединето Кралство
Имане Мерга
  Етиопија

Рекорди уреди

Пред натпреварувањето, рекордите беа следниве:

Светски рекорд   Кенениса Бекеле (Ethiopia) 26:17.53 Брисел, Белгија 26 август 2005
Рекорд на Првенството   Кениниса Бекеле (Ethiopia) 26:46.31 Берлин, Германија 17 август 2009
Најдобро оваа сезона   Мо Фарах (GBR) 26:46.57 Еугене, САД 3 јуни 2011
Африкански рекорд   Кенениса Бекеле (Ethiopia) 26:17.53 Брисел, Белгија 26 август 2005
Азиски рекорд   Ахман Хасан Абдула (QAT) 26:38.76 Брисел, Белгија 5 септември 2003
Северно Американски рекорд   Крис Солински (USA) 26:59.60 Пало Алто, САД 1 мај 2010
Јужно Американски рекрорд   Марилсон Гомес дос Сантос (BRA) 27:28.12 Нирпелт, Белгија 2 јуни 2007
Европски рекорд   Мо Фарах (GBR) 26:46.57 Еугене, САД 3 јуни 2011
Океански Рекорд   вен Сент Лоренс (AUS) 27:24.95 Пало Алто, САД 1 мај 2010

Резултати уреди

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Финале уреди

Место Име Нација Време Забелешки
  Ибрахим Џеилан   Етиопија 27:13.81
  Мо Фарах   Обединето Кралство 27:14.07
  Имане Мерга   Етиопија 27:19.14
4 Зесенај Тадесе   Еритреја 27:22.57
5 Мартин Матати   Кенија 27:23.87
6 Петер Черуијот Кириу   Кенија 27:25.63 PB
7 Гален Руп   САД 27:26.84 SB
8 Силеши Сихине   Етиопија 27:34.11
9 Пол Кипнгетич Тануи   Кенија 27:54.03
10 Мат Тегенкамп   САД 28:41.62
11 Руи Силва   Португалија 28:48.62
12 Даниеле Меучи   Италија 28:50.28
13 Стефен Мокока   ЈАР 28:51.97
14 Скот Баухс   САД 29:03.92
15 Јуки Сато   Јапонија 29:04.15
16 Хуан Карлос Ромеро   Мексико 29:38.38
Али Хасан Махуб   Бахреин DNF
Бајрон Пиедра   Еквадор DNF
Кенениса Бекеле   Етиопија DNF
Теклемариам Медхин   Еритреја DNS

Наводи уреди

Надворешни врски уреди