Светско првенство во атлетика 2011 – Жени 1500 метри

Натпревари на
Светското Првенство 2011
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

1500 метри за жени на Светско првенство во атлетика 2011 се одржа на стадионот Тегу на 28 и 30 август и 1 септември.

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Џенифер Симпсон
  САД
Хана Ингланд
  Обединето Кралство
Наталија Родригес
  Шпанија

Рекорди уреди

Светски рекорд   Јинсја Ку (CHN) 3:50.46 Пекинг, Кина 11 септември 1993
Рекорд на Првенството   Татјана Томашова (RUS) 3:58.52 Париз, Франција 31 август 2003
Најдобро оваа сезона   Миријам Јусуф Џамал (BHR) 4:00.33 Хенгело, Холандија 29 мај 2011
Африкански рекорд   Хасиба Булмерка (ALG) 3:55.30 Барселона, Шпанија 8 август 1992
Азиски рекорд   Јинсја Ку (CHN) 3:50.46 Пекинг, Кина 11 септември 1993
Северно Американски рекорд   Мари Сланеј (USA) 3:57.12 Стокхолм, Шведска 26 јули 1983
Јужно Американски рекорд   Летисиа Врисде (SUR) 4:05.67 Токио, Јапонија 31 август 1991
Европски рекорд   Татјана Казанкина (USSR) 3:52.47 Цирих, Швајцарија 13 август 1980
Океански рекорд   Сара Џејмисон (AUS) 4:00.93 Стокхолм, Шведска 25 јули 2006

Резултати уреди

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Квалификации уреди

Квалификации: Првите 6 од секоја група (Q) и следните 6 најбрзи (q) продолжуваат во полуфиналето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 3 Миријам Јусуф Џамал   Бахреин 4:07.04 Q
2 3 Нурија Фернандес   Шпанија 4:07.29 Q
3 3 Морган Усени   САД 4:07.43 Q
4 3 Хелен Онсандо Обири   Кенија 4:07.59 Q, PB
5 3 Yekaterina Martynova   Русија 4:07.76 Q
6 3 Гелете Бурка   Етиопија 4:07.91 Q
7 3 Асли Чакир   Турција 4:08.05 q
8 3 Ингвилд Макестад Бовим   Норвешка 4:08.26 q
9 3 Калија МекКнајт   Австралија 4:08.74 q
10 3 Рената Плис   Полска 4:08.83 q
11 3 Ана Мишченко   Украина 4:09.02 q
12 2 Тугба Каракаја   Турција 4:10.38 Q
13 2 Бтисам Лакхауд   Мароко 4:10.71 Q
14 2 Виола Кививот   Кенија 4:10.74 Q
15 2 Наталија Родригес   Шпанија 4:10.76 Q
16 2 Џенифер Симпсон   САД 4:10.84 Q
17 2 Наталија Тобиас   Украина 4:10.99 Q
18 2 Олесја Сириева   Русија 4:11.24 q
19 2 Наталија Кареиева   Белорусија 4:12.03
20 2 Гензеб Шуми   Бахреин 4:12.32
21 2 Мескерем Асефа   Етиопија 4:12.43
22 2 Лиса Добрискеј   Обединето Кралство 4:12.70
23 1 Хана Ингланд   Обединето Кралство 4:13.45 Q
24 1 Мими Белете   Бахреин 4:13.50 Q
25 1 Сихам Хилали   Мароко 4:13.59 Q
26 1 Натаља Јевдокимова   Русија 4:14.36 Q
27 1 Нанси Лангат   Кенија 4:14.37 Q
28 1 Шерон Роубери   САД 4:14.43 Q
29 1 Калкидан Гезахегне   Етиопија 4:14.45 q *
30 1 Изабел Масиас   Шпанија 4:14.75
31 3 Малика Акаои   Мароко 4:14.79
32 1 Анџела Шевченко   Украина 4:16.22
33 2 Гладис Ландаверде   Ел Салвадор 4:28.50 SB
34 1 Тандиве Дјати   Зимбабве 4:32.79 PB
35 1 Ники Хамблин   Нов Зеланд 4:36.70
  • После протестот на Етиопската федерација, поради срушувањето од Ники Хамблин од Нов Зеланд, кое предизвика Калкидан Гезахегне да падне на стазата.

Полуфинале уреди

Квалификации: Првите 5 од секоја група (Q) и следните 2 најбрзи (q) продолжуваат во финалето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 2 Наталија Родригес   Шпанија 4:07.88 Q
2 2 Џенифер Симпсон   САД 4:07.90 Q
3 2 Наталија Тобиас   Украина 4:07.99 Q
4 2 Ингвилд Макестад Бовим   Норвешка 4:08.03 Q
5 2 Бтисам Лакхауд   Мароко 4:08.10 Q
6 2 Хана Ингланд   Обединето Кралство 4:08.31 q
7 2 Мими Белете   Бахреин 4:08.42 q
8 1 Тугба Каракаја   Турција 4:08.58 Q
9 2 Виола Кививот   Кенија 4:08.64
10 2 Yekaterina Martynova   Русија 4:08.67
11 1 Хелен Онсандо Обири   Кенија 4:08.93 Q
12 1 Калкидан Гезахегне   Етиопија 4:08.96 Q
13 1 Миријам Јусуф Џамал   Бахреин 4:08.96 Q
14 1 Морган Усени   САД 4:09.03 Q
15 1 Нурија Фернандес   Шпанија 4:09.53
16 1 Сихам Хилали   Мароко 4:09.64
17 1 Ана Мишченко   Украина 4:09.78
18 1 Олесја Сириева   Русија 4:09.83
19 1 Калија МекКнајт   Австралија 4:10.83
20 1 Рената Плис   Полска 4:11.12
21 1 Шерон Роубери   САД 4:11.49
22 2 Асли Чакир   Турција 4:11.51
23 1 Натаља Јевдокимова   Русија 4:11.70
23 2 Нанси Лангат   Кенија 4:12.92
2 Гелете Бурка   Етиопија DNF

Финале уреди

Место Име Нација Време Забелешки
  Џенифер Симпсон   САД 4:05.40
  Хана Ингланд   Обединето Кралство 4:05.68
  Наталија Родригес   Шпанија 4:05.87
4 Бтисам Лакхауд   Мароко 4:06.18
5 Калкидан Гезахегне   Етиопија 4:06.42
6 Ингвилд Макестад Бовим   Норвешка 4:06.85
7 Мими Белете   Бахреин 4:07.60
8 Тугба Каракаја   Турција 4:08.14
9 Наталија Тобиас   Украина 4:08.68
10 Морган Усени   САД 4:19.71
11 Хелен Онсандо Обири   Кенија 4:20.23
12 Миријам Јусуф Џамал   Бахреин 4:22.67

Наводи уреди

Надворешни врски уреди