Општина Клечевце
денес дел од Општина Куманово


Општи податоци
Седиште Клечевце
Површина н.п. км2
Демографија
Население 1.609[1] жит.
Густина н.п. жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник н.п.
Контактни податоци

Општина Клечевцепоранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Куманово. Седиште на општината било селото Клечевце.[2]

Населени места уреди

Во Општина Клечевце спаѓале следниве села: Аљинце, Бељаковце, Војник, Довезенце, Дренок, Јачинце, Косматац, Мургаш, Облавце, Орах, Руѓинце, Стрезовце, Зубовце и Клечевце.

Демографија уреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, Општина Клечевце има 1.609 жители,[1] од кои:

националност број
Македонци 1.583
Срби 24
останати 2

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 29 август 2013.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано уреди