Брзак

село во Општина Куманово

Брзак — село во Општина Куманово.

Брзак
Брзак во рамките на Македонија
Брзак
Местоположба на Брзак во Македонија
Брзак на карта

Карта

Координати 42°3′56″N 21°40′32″E / 42.06556° СГШ; 21.67556° ИГД / 42.06556; 21.67556
Општина Куманово
Население 67 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17012
Надм. вис. 366 м
Брзак на општинската карта

Атарот на Брзак во рамките на општината
Брзак на Ризницата

Географија и местоположба

уреди

Брзак — село во општина Куманово. Селото се наоѓа по патот Куманово-Скопје. Селото е оддалечено 27км јужно од Куманово, и 31км североисточно од Скопје.

Историја

уреди

Брзак е младо село. Основано е во 1922 година на атарот на селото Агино Село. Споменатата година државните власти колонизирале три српски домаќинства од селото Брзан кај Велика Плана, и по тоа село, селото Брзак го добило денешното име. После доселувањето на основачите на селото, во селото се доселиле и други колонисти, и тоа од: Лика (Орлиќи и Дозет), Црна Гора (Цариќи), од околината на Пирот (Јовановиќи), и од околината на Лесковац (Соколовиќи).

Во време на Втората светска војна бугарските власти ги иселиле повеќето српски колонисти, а на нивно место набрзо се доселиле Македонци од кривопаланечко.[2]

Стопанство

уреди

Население

уреди
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948101—    
195387−13.9%
196199+13.8%
1971106+7.1%
1981105−0.9%
ГодинаНас.±%
1991107+1.9%
199488−17.8%
2002104+18.2%
202167−35.6%

Во 2002 година во селото Брзак имало 104 жители.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 67 жители, од кои 49 Македонци, 7 Срби, 2 останати и 9 лица без податоци.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 101 87 99 106 105 107 88 104 67
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Родови

уреди

Брзак е српско-македонско село.

Според истражувањата од 1963 година, родови во селото се.

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1964). Сеоска насеља скопске котлине. Скопје.
  3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски

уреди