Максим Димитриевски

политичар

Максим Димитриевски (29 ноември 1975 во Куманово) — македонски политичар и градоначалник на Општина Куманово од 2017 година.

Максим Димитриевски
Максим Димитриевски1.jpg
Градоначалник на Општина Куманово
На должноста
15 октомври 2017 – во служба
Претходник Зоран Дамјановски
Пратеник во македонското Собрание
Лични податоци
Роден(а) Куманово, Република Македонија
Националност Македонец
Партија СДСМ
Деца 3
Установа „Св. Кирил и Методиј“
Професија правник
Вероисповед православен христијанин
Максим Димитриевски4

ОбразованиеУреди

Основно и средно образование завршува во родниот град, а дипломира на правниот факултет во Скопје. Во 2011 година изработува публикуван труд: „Вкупни даночни приходи и расходи во ЕЛС со осврт на Општина Куаманово“.

Магистрант на тема „Ниско ниво на децентрализација – причина за несоодветен развој на единиците на локална самоуправа во Република Македонија“.

 
Максим Димитриевски3
 
Максим Димитриевски5

ЖивотУреди

Димитриевски е семеен човек, сопруг и татко на три деца.

 
Максим Димитриевски2

Политичка кариераУреди

Политичката кариера ја започнува како млад активист на Социјал демокртаски Сојуз на Македонија. Во 2008 година станува дел од Советот на Општина Куманово, а подоцна и претседател од 2012 до 2016 година. Политичката кариера ја продолжува како пратеник во Собрание на Република Македонија и претседател на комисија за одбрана и безбедност. На локалните избори во октомври 2017 година станува градоначалник на Општина Куманово.

Надворешни врскиУреди

kumanovo.gov.mk