Тромеѓа (село)

село во Општина Куманово


Тромеѓасело во Општина Куманово на растојание од 4 км од градот Куманово.

Тромеѓа
Тромеѓа is located in Македонија
Тромеѓа
Местоположба на Тромеѓа во Македонија
Тромеѓа на интерактивна карта

Координати 42°8′3″N 21°45′54″E / 42.13417° СГШ; 21.76500° ИГД / 42.13417; 21.76500Координати: 42°8′3″N 21°45′54″E / 42.13417° СГШ; 21.76500° ИГД / 42.13417; 21.76500
Општина Куманово
Население 1.187 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17102
Тромеѓа на општинската карта
Тромеѓа во Општина Куманово.svg

Атарот на Тромеѓа во рамките на општината

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

НаселениеУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948739—    
1953856+15.8%
19611.022+19.4%
19711.054+3.1%
19811.165+10.5%
ГодинаНас.±%
19911.297+11.3%
19941.291−0.5%
20021.298+0.5%
20211.187−8.6%

Во 2002 година во селото живееле 1.298 жители, од кои 692 Македонци, 604 Срби и 2 останати.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 1.187 жители, од кои 757 Македонци, 1 Влав, 389 Срби, 6 останати и 34 лица без податоци.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 739 856 1.022 1.054 1.165 1.297 1.291 1.298 1.187
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

РодовиУреди

Тромеѓа е мешано село

Според истражувањата од 1966 година, родови во селото се:

Српски

Македонски


Општествени установиУреди

СпортУреди

Во селото игра фудбалскиот клуб „Победа“, основан во 1977 г. Има играно во Третата лига — Север. Моментално учествува во Општинската фудбалска лига Куманово.

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  8. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје.

Надворешни врскиУреди