Умин Дол

село во Општина Куманово


Умин Дол — село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.

Умин Дол
Умин Дол во рамките на Македонија
Умин Дол
Местоположба на Умин Дол во Македонија
Умин Дол на интерактивна карта

Координати 42°5′12″N 21°37′31″E / 42.08667° СГШ; 21.62528° ИГД / 42.08667; 21.62528Координати: 42°5′12″N 21°37′31″E / 42.08667° СГШ; 21.62528° ИГД / 42.08667; 21.62528
Општина Куманово
Население 381 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17103
Умин Дол на општинската карта
Умин Дол во Општина Куманово.svg

Атарот на Умин Дол во рамките на општината
Commons-logo.svg Умин Дол на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

НаселениеУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948534—    
1953582+9.0%
1961654+12.4%
1971635−2.9%
1981558−12.1%
ГодинаНас.±%
1991510−8.6%
1994480−5.9%
2002442−7.9%
2021381−13.8%

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 442 жители, од кои 226 Срби, 218 Македонци, и 2 останати.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живеел 381 жител, од кои 223 Македонци, 1 Албанец, 140 Срби, 7 останати и 10 лица без податоци.[3]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[4]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 534
1953 278 304 ... 582
1961 320 ... ... 327 ... 7 654
1971 322 ... 306 ... 5 635
1981 272 278 ... 8 558
1991 226 251 ... 33 510
1994 201 273 ... 6 480
2002 218 226 2 442
2021 223 1 140 7 10 381

РодовиУреди

Умин Дол е мешано православно село.

Според истражувањата од 1965 година, родови во селото се:

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област. Скопје: Универзитетска Печатница.
  6. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 223. ISBN 9989649286.

Надворешни врскиУреди