Кутлибег — село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.

Кутлибег
Кутлибег is located in Македонија
Кутлибег
Местоположба на Кутлибег во Македонија
Координати 42°3′15″N 21°54′21″E / 42.05417° N; 21.90583° E / 42.05417; 21.90583Координати: 42°3′15″N 21°54′21″E / 42.05417° N; 21.90583° E / 42.05417; 21.90583
Општина Куманово
Шифра на КО 17053
Кутлибег на општинската карта
Кутлибег во Општина Куманово.svg

Атарот на Кутлибег во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

Кутлибег — село во Општина Куманово. Од градот Куманово селото е одалечено 23км југоисточно на патот за Свети Николе.

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Во 2002 во селото имало 13 жители.

РодовиУреди

Кутлибег е македонско село.

Според истражувањата од 1972 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Врањанци (10 к.) доселени се од некое село кај Врање. Доселени се во XIX век. Го знаат следното родословие: Димитрија (жив на 80 г. во 1972 година) Миле-Атанаско. Понатамошните предци не ги знаат; Коњарци (4 к.) доселени се кога и претходните родови. Доселени се од некое село Коњари. Возможно е да се однесува за некое од селата кај скопско; Дрдаци (4 к.) доселени се во XIX век од селото Пезово. Го знаат следното родословие: Владо (жив на 75 г. во 1972 година) Божин-Коле, основачот на родот кој се доселил; Барабунци (5 к.) и Анчевци (2 к.) доселени се после Првата светска војна од селото Пезово.[1]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Починале

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Постари иселеници има во Живиње (Кутлеви). Иселување со поголем интензитет имало после Втората светска војна. Населението почнало да се иселува во Куманово, Скопје и Велес.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област. Скопје: Универзитетска Печатница „Св Кирил и Методиј“.

Надворешни врскиУреди