Горно Броди

село во Серско, Егејска Македонија


Горно Броди
Горно Броди is located in Грција
Горно Броди
Горно Броди (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Општина Сер
Поштенски код 621 00
Повикувачки број 23210-8
Географска широчина 41° 18' 0" сев. ш.
Географска должина 23° 40' 59" изт. д.


Горно Броди (грчки: Άνω Βροντού, Ано Вронду) е село во Република Грција, блиску до Сер, Централна Македонија со околу 406 жители (2001).

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

 
Црквата „Св. Димитриј“

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди