Горно Броди

село во Серско, Егејска Македонија


Горно Броди
Горно Броди во рамките на Грција
Горно Броди
Горно Броди (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Општина Сер
Поштенски код 621 00
Повикувачки број 23210-8
Географска широчина 41° 18' 0" сев. ш.
Географска должина 23° 40' 59" изт. д.


Горно Броди (грчки: Άνω Βροντού, Ано Вронду) е село во Република Грција, блиску до Сер, Централна Македонија со околу 406 жители (2001).

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

 
Црквата „Св. Димитриј“

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди