Отвори го главното мени

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Жеглигово, оддалечено 4 километри западно од Куманово.

ИсториjaУреди

Во времето на Отоманската Империја селото е познато под името Черкез Ќој.

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Черкези живееле 120 жители, сите Черкези.[1]

За време на Балканските војни, Черкезите се иселуваат, а во 1916 година во селото живееле 4 Албанци и 1 Бошњак.[2]

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Черкези живееле 120 жители, сите Черкези.[3]

Според пописот од 2002 година, во селото живееле 3.741 жител, од кои:[4]

Националност Вкупно
Македонци 2
Албанци 3.719
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 4
останати 16

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[5]

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 155
1953 3 1 152 34 ... 190
1961 21 75 171 ... ... 61 ... 17 345
1971 39 959 168 ... 26 ... 13 1.205
1981 9 2.665 11 2 ... 24 2.711
1994 104 3.247 1 50 ... 15 3.417
2002 2 3.719 0 4 16 3.741

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

  1. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 215.
  2. Гаджанов, Димитър. Мюсюлманското население в новоосвободените земи, в: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, София 1993, стр. 252.
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 215.
  4. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.