Трлис (грчки: Βαθύτοπος, Ватитопос) — драмско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Трлис
Трлис во рамките на Егејска Македонија
Трлис
Местоположба на Трлис во Егејска Македонија
Трлис на карта

Карта

Координати 41°20′0″N 23°43′0.12″E / 41.33333° СГШ; 23.7167000° ИГД / 41.33333; 23.7167000
Шифра во ЕЛСТАТ 0203000301
Трлис на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

 
Црквата „Св. Никола“ во Трлис

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Родени

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди