Отвори го главното мени

Либјахово

село во Неврокопско, Пиринска Македонија (денес во Општина Хаџидимово, Благоевградска област, Бугарија)


Либјахово
Карта
Општина: Општина Хаџидимово
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема

Либјахово (од 1951 г. офиц. Илинден[1], бугарски: Илинден) — село во Општина Хаџидимово.

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Мичев, Николай. Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878 – 1987“, София, 1989.
  2. Албум на политическите затворници от Скопския областен затвор - филиал Идризово 1943 - 1944 г., редакционна колегия под обща редакция на Д. Соломонов, Издателско-печатна база ЕЦНПКФКС

Надворешни врскиУреди