Пазарџик

Грб на град Пазарџик Пазарџик

Бугарија Бугарија

Површина ? 2
Население 70.882[1]
Регистарска ознака PA (BG)
Административна поделба Пазарџичка област
Градоначалник Тодор Попов
Надморска висина 215 m
Веб страна Пазарџик
Координати: 42° 12′ С, 24° 20′ И

Pazardzhik location in Bulgaria.png

Пазарџик (бугарски: Пазарджик) е град во Jужна Бугарија. Тој е центар на Општина Пазарџик и на Пазарџичката област. Се наоѓа во западниот дел на Тракиjа и е близу до градот Пловдив и планината Родопи. Низ градот тече реката Марица, од каде што започнува и нејзиниот воден пат.

ЛичностиУреди

Родени
Починати

Побратимени градовиУреди

НаводиУреди