Пазарџик (бугарски: Пазарджик) е град во Јужна Бугарија. Тој е центар на Општина Пазарџик и на Пазарџичката област. Се наоѓа во западниот дел на Тракија и е близу до градот Пловдив и планината Родопи. Низ градот тече реката Марица, од каде што започнува и нејзиниот воден пат.

Пазарџик
Пазарджик
Град
Грб на Пазарџик
ДржаваБугарија
ОбластПазарџик
Управа
 • ГрадоначалникТодор Попов
Површина
 • Град37,382 км2 (14,433 ми2)
Надм. вис.&10000000000000205000000205 м
Население (Февруари 2011)[1]
 • Град71,979
 • Густина0,0.019/км2 (0,0.050/ми2)
 • Градскo114.817
ДемонимПазарџиклија
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Postal Code4400
Повик. бр.034
License platePA
Мреж. местоOfficial website

Историја уреди

Пазарџик бил основан од страна на Татарите од денешен Билгород-Дњистровски во 1485 година, на левиот брег на реката Марица, во близина на пазарот во областа, кој бил важен крстопат во средината на овој продуктивен регион, и го нарекле Татар Пазарџик, со значење „мал татарски пазар“. Благодарение на поволната местоположба, населбата брзо се развивала.

Личности уреди

Родени
Починати

Побратимени градови уреди

Наводи уреди

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име statistika.