Отворено првенство на Австралија (2012)

(Пренасочено од Австралијан Опен 2012)

Австралијан Опен 2012 е тениски турнир, кој се одржува во Мелбурн Парк во Мелбурн, Австралија од 16 јануари до 29 јануари 2012. Тоа е 100-то издание на Австралијан Опен и првиот гренд слем настан оваа година.

Австралијан Опен 2012
Датум:   16 - 29 јануари
Издание:   100-то
Категорија:   Гренд Слем (ИТФ)
Локација:   Мелбурн, Викторија, Австралија
Шампиони
Мажи Сингл
Србија Новак Ѓоковиќ
Жени Сингл
Белорусија Викторија Азаренка
Мажи Дабл
Индија Леандер Пас / Чешка Радек Штепанек
Жени Дабл
Русија Светлана Кузнецова / Русија Вера Звонарева
Мешано Дабл
САД Бетани Матек-Сандс / Романија Хорија Течау
Австралијан Опен
 < 2011 2013 > 

ТурнирУреди

Австралијан Опен 2012 ќе се одржи во јануари 2012 и ќе биде одржан на Мелбурн Парк. Секцијата поединечно за мажи ќе се одржи по 100-ти пат. Има 59 различни претходни победници и 100-то издание ќе се обележано со специјална монета и првакот за 2012 ќе добие специјален медалјон. Турнирот исто така ќе одбележи 50 години од првата победа на првиот Гренд слем на Род Лејвер.[1] За првпат Хоук-окото ќе биде користено на теренот Маргарет,[2] додека Кен Флечер ќе влезе во куќата на славните во австралискиот тенис.[3]

Бодови и награден фондУреди

Поделба на бодовитеУреди

Подолу се серија на табели за секоја од натпреварувањата, прикажувајќи ги можните бодови за секој настан.

Сениорски бодовиУреди

Настан Мажи поединечно[4] Мажи двојки[4] Жени поединечно[5] Жени двојки[5]
Шампион 2000
Вице шампион 1200 1400
Полуфинале 720 900
Четврт-финале 360 500
Четврто коло 180 280
Трето коло 90 160
Второ коло 45 0 100 5
Прво коло 10 5
Квалификант 25 60
Квалификациско 3то коло 16 50
Квалификациско 2ро коло 8 40
Квалификациско 1во коло 0 2

Награден фондУреди

Австралијан Опен 2012 ќе биде најбогатиот гренд слем турнит во историјата, со награди за шампионите во поединечна конкуренција од 2,3 милиони долари.[6] Сите награди се во австралиски долари (AUD); наградите за двојките се делат по пар.

Мажи и Жени поединечноУреди

 • Победници: $2.300.000
 • Вице шампиони: $1.150.000
 • Полуфиналисти: $437.000
 • Четвртфиналисти: $218.500
 • Четврто коло: $109.250
 • Трето коло: $54.625
 • Второ коло: $33.300
 • Прво коло: $20.000

Мажи и жени двојкиУреди

 • Победници: $454.500
 • Вице шампиони: $227.250
 • Полуфиналисти: $113.000
 • Четвртфиналисти: $56.000
 • Трето коло: $31.500
 • Второ коло: $17.200
 • Прво коло: $9.600

Мешани двојкиУреди

 • Победници: $135.500
 • Вице шампиони: $67.500
 • Полуфиналисти: $33.900
 • Четвртфиналисти: $15.500
 • Второ коло: $7.800
 • Прво коло: $3.800

Поединечни играчиУреди

Мажи поединечно

Жени поединечно

Преглед ден по денУреди

Ден 1 (16 јануари)Уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1во коло   Викторија Азаренка [3]   Хедер Вотсон 6–1, 6–0
Мажи поединечно 1во коло   Бернар Томик   Фернандо Вердаско [22] 4–6, 6–7(3–7), 6–4, 6–2, 7–5
Жени поединечно 1во коло   Ким Клајстерс [11]   Марија Жоао Келер 7–5, 6–1
Мажи поединечно 1во коло   Роџер Федерер [3]   Александар Кудрјавцев 7–5, 6–2, 6–2
Жени поединечно 1во коло   Каролина Возњацки [1]   Анастасија Родионова 6–2, 6–1
Натпревари на Арена Хајсенс
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 1во коло   Хуан Мартин дел Потро [11]   Адријан Манарино 2–6, 6–1, 7–5, 6–4
Жени поединечно 1во коло   Ли На [5]   Ксенија Первак 6–3, 6–1
Жени поединечно 1во коло   Франческа Скјавоне [10]   Лаура Пус Тио 6–1, 6–3
Мажи поединечно 1во коло   Рафаел Надал [2]   Алекс Кузнецов 6–4, 6–1, 6–1
Натпревари на Арена Маргарет
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1во коло   Кеси Делаква   Бојана Јовановски 6–3, 6–2
Мажи поединечно 1во коло   Томаш Бердих [7]   Алберт Рамос 7–5, 4–6, 6–2, 6–3
Мажи поединечно 1во коло   Александар Долгополов [13]   Грег Џонс 1–6, 4–6, 6–1, 6–1, 6–2
Жени поединечно 1во коло   Јелена Јанковиќ [13]   Лаура Робсон 6–2, 6–0
Мажи поединечно 1во коло   Давид Налбандијан   Јарко Ниеминен 6–4, 5–2 предаден
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 2 (17 јануари)Уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1во коло   Петра Квитова [2]   Вера Душевина 6–2, 6–0
Мажи поединечно 1во коло   Новак Ѓоковиќ [1]   Паоло Лоренци 6–2, 6–0, 6–0
Жени поединечно 1во коло   Сорана Кирстеа   Саманта Стосур [6] 7–6(7–2), 6–3
Мажи поединечно 1во коло   Лејтон Хјуит   Кедрик-Марсел Штебе 7–5, 6–4, 3–6, 7–5
Жени поединечно 1во коло   Серена Вилијамс [12]   Тамира Пашек 6–3, 6–2
Натпревари на Арена Хајсенс
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1во коло   Марија Кириленко [27]   Џармила Гајдошова 6–4, 6–2
Жени поединечно 1во коло   Марија Шарапова [4]   Ѓизела Дулко 6–0, 6–1
Мажи поединечно 1во коло   Енди Мареј [4]   Рајан Харисон 4–6, 6–3, 6–4, 6–2
Мажи поединечно 1во коло   Енди Родик [15]   Робин Хасе 6–3, 6–4, 6–1
Натпревари на Арена Маргарет
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 1во коло   Давид Ферер [5]   Руи Мачадо 6–1, 6–4, 6–2
Жени поединечно 1во коло   Јелена Докиќ   Ана Чакветаѕе 6–2, 6–1
Мажи поединечно 1во коло   Гаел Монфис [14]   Маринко Матосевиќ 7–6(7–5), 6–3, 6–3
Жени поединечно 1во коло   Светлана Кузнецова [18]   Шанел Шиперс 6–3, 3–6, 6–0
Мажи поединечно 1во коло   Жо-Вилфред Цонга [6]   Денис Истомин 6–4, 3–6, 6–2, 7–5
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 3 (18 јануари)Уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ро коло   Ли На [5]   Оливија Роговска 6–2, 6–2
Жени поединечно 2ро коло   Ким Клајстерс [11]   Стефани Форец Гакон 6–0, 6–1
Мажи поединечно 2ро коло   Рафаел Надал [2]   Томи Хас 6–4, 6–3, 6-4
Мажи поединечно 2ро коло   Бернард Томик   Сем Квери 3–6, 6–3, 7–6(7–3), 6–3
Жени поединечно 2ро коло   Викторија Азаренка [3]   Кејси Делаква 6–1, 6–0
Натпревари на Арена Хајсенс
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 2ро коло   Томаш Бердих [7]   Оливие Рохас 6–1, 6–0, 7–6(7–4)
Жени поединечно 2ро коло   Јелена Јанковиќ [13]   Чанг Кај-чен 6–4, 6–2
Жени поединечно 2ро коло   Каролина Возњацки [1]   Ана Татишвили 6–1, 7–6(7–4)
Мажи поединечно 2ро коло   Александар Долгополов [13]   Тобијас Камке 4–6, 6–1, 6–1, 3–6, 8–6
Мажи поединечно 2ро коло   Роџер Федерер [3]   Андреас Бек предаден
Натпревари на Арена Маргарет
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ро коло   Даниела Хантукова [20]   Лесија Цуренко 4–6, 6–4, 6–3
Жени поединечно 2ро коло   Ромина Опранди   Франческа Скјавоне [10] 6–4, 6–3
Мажи поединечно 2ро коло   Џон Иснер [16]   Давид Налбандијан 4–6, 6–3, 2–6, 7–6(7–5), 10–8
Мажи поединечно 2ро коло   Станислас Вавринка [21]   Маркос Багдатис 7–6(7–3), 6–4, 5–7, 6–1
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 4 (19 јануари)Уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ро коло   Марија Шарапова [4]   Џејми Хемптон 6–0, 6–1
Жени поединечно 2ро коло   Серена Вилијамс [12]   Барбора Захлавова-Стрикова 6–0, 6–4
Мажи поединечно 2ро коло   Новак Ѓоковиќ [1]   Сантјаго Гиралдо 6–3, 6–2, 6–1
Жени поединечно 2ро коло   Марион Бартоли [9]   Јелена Докиќ 6–3, 6–2
Мажи поединечно 2ро коло   Лејтон Хјуит   Енди Родик [15] 3–6, 6–3, 6–4 предаден
Натпревари на Арена Хајсенс
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ро коло   Ана Ивановиќ [21]   Михаела Крајицек 6–2, 6–3
Мажи поединечно 2ро коло   Жо-Вилфред Цонга [6]   Рикардо Мело 7–5, 6–4, 6–4
Жени поединечно 2ро коло   Петра Квитова [2]   Карла Суарез Наваро 6–2, 2–6, 6–4
Мажи поединечно 2ро коло   Енди Мареј [4]   Едуард Роџер-Васелин 6–1, 6–4, 6–4
Натпревари на Арена Маргарет
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ро коло   Вера Звонарева [7]   Луси Храдека 6–1, 7–6(7–3)
Мажи поединечно 2ро коло   Јанко Типсаревиќ [9]   Џејмс Дакворт 3–6, 6–2, 7–6(7–5), 6–4
Мажи поединечно 2ро коло   Кеи Нишикори [24]   Метју Ебден 3–6, 1–6, 6–4, 6–1, 6–1
Мажи поединечно 2ро коло   Гаел Монфис [14]   Томаз Белучи 2–6, 6–0, 6–4, 6–2
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 5 (20 јануари)Уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Побеник Губитник Резултат
Мажи поединечно 3то коло   Рафаел Надал [2]   Лукаш Лако 6–2, 6–4, 6–2
Мажи поединечно 3то коло   Роџер Федерер [3]   Иво Карловиќ 7–6(8–6), 7–5, 6–3
Жени поединечно 3то коло   Јелена Јанковиќ [13]   Кристина Мекхол 6–2, 6–0
Мажи поединечно 3то коло   Бернард Томиќ   Александар Долгополов [13] 4–6, 7–6(7–0), 7–6(8–6), 2–6, 6–3
Жени поединечно 3то коло   Ли На [5]   Анабел Медина Гаригес [26] 3–0 предаден
Натпревари на Арена Хајсенс
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3то коло   Викторија Азаренка [3]   Мона Бартел 6–2, 6–4
Жени поединечно 3то коло   Каролина Возњацки [1]   Моника Никулеску [31] 6–2, 6–2
Мажи поединечно 3то коло   Феличано Лопез [18]   Џон Иснер [16] 6–3, 6–7(3–7), 6–4, 6–7(0–7), 6–1
Жени поединечно 3то коло   Ким Клајстерс [11]   Даниела Хантукова [20] 6–3, 6–2
Мажи поединечно 3то коло   Хуан Мартин дел Потро [11]   Лу Јен-хсун 6–2, 6–3, 6–0
Натпревари на Арена Маргарет
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3то коло   Агнишка Радванска [8]   Галина Воскобоева 6–2, 6–2
Мажи поединечно 3то коло   Томаш Бердих [7]   Кевин Андерсон [30] 7–6(7–5), 7–6(7–1), 6–1
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 6 (21 јануари)Уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3то коло   Петра Квитова [2]   Марија Кириленко [27] 6–0, 1–0 предаден
Жени поединечно 3то коло   Марија Шарапова [4]   Ангелик Кербер [30] 6–1, 6–2
Мажи поединечно 3то коло   Новак Ѓоковиќ [1]   Николас Махут 6–0, 6–1, 6–1
Жени поединечно 3то коло   Серена Вилијамс [12]   Грета Арн 6–1, 6–1
Мажи поединечно 3то коло   Лејтон Хјуит   Милош Раониќ [23] 4–6, 6–3, 7–6(7–5), 6–3
Натпревари на Арена Хајсенс
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 3то коло   Жо-Вилфред Цонга [6]   Фредерико Гил 6–2, 6–2, 6–2
Жени поединечно 3то коло   Ана Ивановиќ [21]   Вања Кинг 6–3, 6–4
Жени поединечно 3то коло   Забине Лисицки [14]   Светлана Кузнецова [18] 2–6, 6–4, 6–2
Мажи поединечно 3то коло   Енди Мареј [4]   Мишел Лодра 6–4, 6–2, 6–0
Натпревари на Арена Маргарет
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3то коло   Екатерина Макарова   Вера Звонарева [7] 7–6(9–7), 6–1
Мажи поединечно 3то коло   Ришар Гаске [17]   Јанко Типсаревиќ [9] 6–3, 6–3, 6–1
Мажи поединечно 3то коло   Михаил Кукушкин   Гаел Монфис [14] 6–2, 7–5, 5–7, 1–6, 6–4
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 7 (22 јануари)Уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4то коло   Викторија Азаренка [3]   Ивета Бенешова 6–2, 6–2
Мажи поединечно 4то коло   Рафаел Надал [2]   Феличано Лопез [18] 6–4, 6–4, 6–2
Жени поединечно 4то коло   Ким Клајстерс [11]   Ли На [5] 4–6, 7–6(8–6), 6–4
Мажи поединечно 4то коло   Роџер Федерер [3]   Бернард Томиќ 6–4, 6–2, 6–2
Жени поединечно 4то коло   Каролина Возњацки [1]   Јелена Јанковиќ [13] 6–0, 7–5
Натпревари на Арена Хајсенс
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4то коло   Агнешка Радванска [8]   Јулија Гергес [22] 6–1, 6–1
Мажи поединечно 4то коло   Томаш Бердих [7]   Николас Алмагро [10] 4–6, 7–6(7–5), 7–6(7–3), 7–6(7–2)
Натпревари на Арена Маргарет
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4то коло   Хуан Мартин дел Потро [11]   Филип Колшрајбер 6–4, 6–2, 6–1
Означените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 8 (23 јануари)Уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4то коло   Петра Квитова [2]   Ана Ивановиќ [21] 6–2, 7–6(7–2)
Мажи поединечно 4то коло   Енди Мареј [4]   Михаил Кукушкин 6–1, 6–1, 1–0 предаден
Жени поединечно 4то коло   Екатерина Макарова   Серена Вилијамс [12] 6–2, 6–3
Жени поединечно 4то коло   Марија Шарапова [4]   Забине Лисицки [14] 3–6, 6–2, 6–3
Мажи поединечно 4то коло   Новак Ѓоковиќ [1]   Лејтон Хјуит [ВК] 6–1, 6–3, 4–6, 6–3
Натпревари на Арена Хајсенс
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4то коло   Кеи Нишикори [24]   Жо-Вилфред Цонга [6] 2–6, 6–2, 6–1, 3–6, 6–3
Мажи поединечно 4то коло   Давид Ферер [5]   Ришар Гаске [17] 6–4, 6–4, 6–1
Натпревари на Арена Маргарет
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4то коло   Сара Ерани   Женг Жи 6–2, 6–1
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 9 (24 јануари)Уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно четвртфинале   Викторија Азаренка [3]   Агнешка Радванска [8] 6–7(0–7), 6–0, 6–2
Жени поединечно четвртфинале   Ким Клајстерс [11]   Каролина Возњацки [1] 6–3, 7–6(7–4)
Мажи поединечно четвртфинале   Роџер Федерер [3]   Хуан Мартин дел Потро [11] 6–4, 6–3, 6–2
Мажи поединечно четвртфинале   Рафаел Надал [2]   Томаш Бердих [7] 6–7(5–7), 7–6(8–6), 6–4, 6–3
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 10 (25 јануари)Уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно четвртфинале   Петра Квитова [2]   Сара Ерани 6–4, 6–4
Жени поединечно четвртфинале   Марија Шарапова [4]   Екатерина Макарова 6–2, 6–3
Мажи поединечно четвртфинале   Енди Мареј [4]   Кеи Нишикори [24] 6–3, 6–3, 6–1
Мажи поединечно четвртфинале   Новак Ѓоковиќ [1]   Давид Ферер [5] 6–4, 7–6(7–4), 6–1
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 11 (26 јануари)Уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно полуфинале   Викторија Азаренка [3]   Ким Клајстерс [11] 6–4, 1–6, 6–3
Жени поединечно полуфинале   Марија Шарапова [4]   Петра Квитова [2] 6–2, 3–6, 6–4
Мажи поединечно полуфинале   Рафаел Надал [2]   Роџер Федерер [3] 6–7(5–7), 6–2, 7–6(7–5), 6–4
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 12 (27 јануари)Уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно полуфинале   Новак Ѓоковиќ [1]   Енди Мареј [4] 6–3, 3–6, 6–7(4–7), 6–1, 7–5
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 13 (28 јануари)Уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно финале   Викторија Азаренка [3]   Марија Шарапова [4] 6–3, 6–0
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Ден 14 (29 јануари)Уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Арена Род Лејвер
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Финале   Новак Ѓоковиќ [1]   Рафаел Надал [2] 5–7, 6–4, 6–2, 6–7(7–5), 7–5
Обоените позадини означуваат ноќни натпревари

Список на носителиУреди

Списокот на носители и ранкингот се од 9 јануари 2012 и бодовите се од 16 јануари 2012.[7]

Мажи поединечноУреди

СП РК[8] Играч[9] Бодови[8]
Бранени
бодови
Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1   Новак Ѓоковиќ
13.630
2.000
(1.200)
13.630
Шампион, победил во финалето vs.   Рафаел Надал [2]
2 2   Рафаел Надал
9.595
360
(1.200)
10.435
Вицешампион, изгубил во финалето vs.   Новак Ѓоковиќ
3 3   Роџер Федерер
8.010
720
(720)
8.010
Полуфинале изгубил од   Рафаел Надал [2]
4 4   Енди Мареј
7.380
1.200
(720)
6.900
Полуфинале изгубил од   Новак Ѓоковиќ [1]
5 5   Давид Ферер
4.925
720
(360)
4.565
Четвртфинале изгубил од   Новак Ѓоковиќ [1]
6 6   Жо-Вилфред Цонга
4.335
90
(180)
4.425
Четврто коло изгубил од   Кеи Нишикори [24]
7 7   Томаш Бердих
3,700
360
(360)
3.700
Четвртфинале изгубил од   Рафаел Надал [2]
8 8   Марди Фиш
2.965
45
45
2.965
Второ коло изгубил од   Алехандро Фала
9 9   Јанко Типсаревиќ
2.655
45
(90)
2.700
Трето коло изгубил од   Ришар Гаске [17]
10 10   Николас Алмагро
2.380
180
(180)
2.380
Четврто коло изгубил од   Томаш Бердих [7]
11 11   Хуан Мартин дел Потро
2.315
45
(360)
2.630
Четвртфинале изгубил од   Роџер Федерер [3]
12 12   Жил Симон
2.005
45
45
2.005
Второ коло изгубил од   Жулиен Бенето
13 14   Александар Долгополов
2.030
360
(90)
1.760
Трето коло изгубил од   Бернард Томиќ
14 15   Гаел Монфис
1.970
90
(90)
1.970
Трето коло изгубил од   Михаил Кукушкин
15 16   Енди Родик
1.880
180
45
1.745
Второ коло се предал против   Лејтон Хјуит [ВК]
16 17   Џон Иснер
1.800
90
(90)
1.800
Трето коло изгубил од   Феличано Лопез [18]
17 18   Ришар Гаске
1.765
90
(180)
1.855
Четврто коло изгубил од   Давид Ферер [5]
18 19   Феличано Лопез
1.665
45
(180)
1.800
Четврто коло изгубил од   Рафаел Надал [2]
19 21   Виктор Троицки
1.595
90
45
1.550
Второ коло изгубил од   Михаил Кукушкин
20 22   Флоријан Мајер
1.630
45
0
1.585
предаден поради неговиот колк[10]
21 23   Станислас Вавринка
1.615
360
(90)
1.345
Трето коло изгубил од   Николас Алмагро [10]
22 24   Фернандо Вердаско
1.550
180
10
1.380
Прво коло изгубил од   Бернард Томик
23 25   Милош Раониќ
1.460
205
(90)
1.345
Трето коло изгубил од   Лејтон Хјуит [ВК]
24 26   Кеи Нишикори
1.410
90
(360)
1.680
Четвртфинале изгубил од   Енди Мареј [4]
25 27   Хуан Монако
1.335
45
10
1.300
Прво коло изгубил од   Филип Колшрајбер
26 28   Марсел Гранолерс
1.325
10
45
1.360
Второ коло изгубил од   Фредерико Гил
27 29   Хуан Игнасио Чела
1.270
10
(90)
1.350
Трето коло изгубил од   Давид Ферер [5]
28 30   Иван Љубичиќ
1.270
90
10
1.190
Прво коло изгубил од   Лукаш Лако [К]
29 31   Радек Штепанек
1.230
45
10
1.195
Прво коло изгубил од   Никола Махут
30 32   Кевин Андерсон
1.190
10
(90)
1.270
Трето коло изгубил од   Томаш Бердих [7]
31 33   Јирген Мелцер
1.170
180
10
1.000
Прво коло изгубил од   Иво Карловиќ
32 34   Алекс Богомолов
1.135
(45)
45
1.135
Второ коло изгубил од   Мишел Лодра

Откажани играчиУреди

Ранг Играч Бодови
Бранени бодови
Нови бодови Откажан поради
13   Робин Седерлинг
2.120
180
1.940
мононуклеоза [11]
20   Марин Чилиќ
1.665
180
1.485
повреда на жила[12]

Жени поединечноУреди

СП РК[8] Играч[9] Бодови[8]
Бранени
бодови
Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1   Каролина Возњацки
7.485
900
(500)
7.085
Четвртфинале изгубила од   Ким Клајстерс [11]
2 2   Петра Квитова
7.290
500
(900)
7.690
Полуфинале изгубила од   Марија Шарапова [4]
3 3   Викторија Азаренка
6.865
280
(2.000)
8.585
Шампион, победила во финалето vs.   Марија Шарапова [4]
4 4   Марија Шарапова
6.440
280
(1.400)
7.560
Вицешампион, изгубила во финалето од   Викторија Азаренка [3]
5 5   Ли На
5.570
1.400
280
4.450
Четврто коло изгубила од   Ким Клајстерс [11]
6 6   Саманта Стосур
5.585
160
5
5.430
Прво коло изгубила од   Сорана Кирстеа
7 7   Вера Звонарева
5.435
900
160
4.695
Трето коло изгубила од   Екатерина Макарова
8 8   Агнишка Радванска
5.330
500
(500)
5.330
Четвртфинале изгубила од   Викторија Азаренка [3]
9 9   Марион Бартоли
4.710
100
160
4.770
Трето коло изгубила од   Женг Жи
10 11   Франческа Скјавоне
4.040
500
100
3.640
Второ коло изгубила од   Ромина Опранди
11 12   Ким Клајстерс
3.041
2.000
(900)
1.941
Полуфинале изгубила од   Викторија Азаренка [3]
12 13   Серена Вилијамс
3.300
0
(280)
3.580
Четврто коло изгубила од   Екатерина Макарова
13 14   Јелена Јанковиќ
3.115
100
(280)
3.295
Четврто коло изгубила од   Каролина Возњацки [1]
14 15   Забине Лисицки
2.903
(40)
(280)
3.143
Четврто коло изгубила од   Марија Шарапова [4]
15 16   Анастасија Павличенкова
2.795
160
100
2.735
Второ коло изгубила од   Вања Кинг
16 17   Пенг Шуаи
2.760
280
100
2.580
Второ коло изгубила од   Ивета Бенешова
17 18   Доминика Цибулкова
2.695
160
100
2.635
Второ коло изгубила од   Грета Арн
18 19   Светлана Кузнецова
2.646
280
160
2.526
Трето коло изгубила од   Забине Лисицки [14]
19 20   Флавија Пенета
2.570
280
5
2.295
Прво коло изгубила од   Нина Братчикова [К]
20 21   Даниела Хантукова
2.295
5
160
2.450
Трето коло изгубила од   Ким Клајстерс [11]
21 22   Ана Ивановиќ
2.260
5
(280)
2.535
Четврто коло изгубила од   Петра Квитова [2]
22 23   Јулија Гергес
2.225
160
(280)
2.345
Четврто коло изгубила од   Агнишка Радванска [8]
23 24   Роберта Винчи
2.115
5
100
2.210
Второ коло изгубила од   Женг Жи
24 25   Луси Шафарова
2.120
160
5
1.965
Прво коло изгубила од   Кристина Мекхол
25 26   Каја Канепи
2.049
100
100
2.049
Второ коло изгубила од   Екатерина Макарова
26 27   Анабел Медина Гаригес
1.950
5
160
2.105
Трето коло се предала против   Ли На [5]
27 28   Марија Кириленко
1.930
100
160
1.990
Трето коло се предала против   Петра Квитова [2]
28 29   Јанина Викмајер
2.050
100
5
1.955
Прво коло изгубила од   Галина Воскобоева
29 30   Надја Петрова
1.765
160
100
1.705
Второ коло изгубила од   Сара Ерани
30 31   Ангелик Кербер
1.810
5
160
1.965
Трето коло изгубила од   Марија Шарапова [4]
31 32   Моника Никулеску
1.725
160
160
1.725
Трето коло изгубила од   Каролина Возњацки [1]
32 33   Петра Цетковска
1.666
(18)
100
1.748
Второ коло изгубила од   Мона Бартел

Откажани играчиУреди

Ранг Играч Бодови
Бранени бодови
Ново бодови Откажана поради
10   Андреа Петковиќ
4.500
500
4.000
фрактура[13]

Поканети учесници (Вајлд-карта)Уреди

Мажи поединечноУреди

Жени поединечноУреди

Преку квалификацииУреди

Мажи поединечноУреди

Жени поединечноУреди

НастаниУреди

СениориУреди

Мажи поединечноУреди

Жени поединечноУреди

НаводиУреди

 1. „И еден прави 100“. Australianopen.com. 2011-10-04. Посетено на 2012-01-14.
 2. „Австралијан Опен 2012 - Подготвени? Играј!“. Australianopen.com. 2011-10-04. Посетено на 2012-01-14.
 3. „Давање почит на големиот Флеч“. Australianopen.com. 2011-10-04. Посетено на 2012-01-14.
 4. 4,0 4,1 „Ранкинг explained“. atpworldtour.com. Посетено на 8 јануари 2011.
 5. 5,0 5,1 „WTA Tour правила“ (PDF). wtatour.com. стр. 210. Посетено на 8 јануари 2011.
 6. „Награден фонд“. Australianopen.com. Посетено на 2012-01-14.
 7. „AO 2012 seedings announced“. Australianopen.com. 2012-01-09. Посетено на 2012-01-14.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 „WTA tour notes for week commencing 17 January 2011(PDF)“ (PDF). wtatour.com. Посетено на 25 јануари 2011. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „WTA Points pre“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 9. 9,0 9,1 Tennis Australia (13 January 2011). „Список на носители за мажи и жени“. australianopen.com. Посетено на 28 March 2011. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „seeds“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 10. „20th-seeded Mayer pulls out of Aussie“. Associated Press (AP). Fox Sports. 15-01-2012. Посетено на 15-01-2012. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 11. „Седерлинг нема да игра на Австралијан Опен“. TENNIS.com. Santa Monica, CA , USA: Miller Sports Group LLC. 8 декември 2011. Посетено на 9 декември 2011.
 12. „Поранешниот шампион Чилиќ надвор од Ченаи Опен“. indiatimes.com. Ченаи, Индија: The Times Group. 13 декември 2011. Посетено на 13 декември 2011.
 13. „Петковиќ надвор од игра“. Australianopen.com. 2011-01-30. Посетено на 2012-01-14.

Надворешни врскиУреди

Претходник
Отворено првенство на Австралија 2011
Отворено првенство на Австралија Наследник
Отворено првенство на Австралија 2013
Претходник
УС Опен 2011
Гренд слемови Наследник
Ролан Гарос 2012