Жил Симон (француски: Gilles Simon) — француски тенисер, роден на 27 септември 1984 во Ница. Моментално се наоѓа на шеснаесеттото место според АТП листата.

Жил Симон
Земја Франција
Место на живеењеШвајцарија
Роден на27 декември 1984(1984-12-27)(39 г.)
Роден воНица, Франција
Спорт Тенис
Висина&100000000000001830000001,83 м [1]
Професионалец2002
Игра содесна рака
ЗаработкаUS$4,727,049
Поединечно
Победи-порази207–145
Титули8
Највисок пласманNo. 6 (5 јануари 2009)
Сегашен пласманNo. 16 (6 јуно 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан ОпенQF (2009)
Ролан Гарос4R (2011)
Вимблдон4R (2009)
УС Опен3R (2008, 2009, 2010)
Други турнири
Мастерс купSF (2008)
Олимписки игри3R (2008]])
Во двојки
Победи-порази16–60
Титули0
Највисок пласманNo. 117 (28 јнауари 2008)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен2R (2008)
Ролан Гарос2R (2005)
Вимблдон1R (2006, 2007)
УС Опен3R (2007)
Ажурирано на: 27 септември 2010.

Професионално со тенис започнал да се занимава во 2002 година. Во 2007 година го освоил турнирот во Марсеј. Досега има освоено осум турнири, и е еден од четирите тенисери кои успеале да ги поразат Роџер Федерер, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ.

Наводи уреди

  1. „Gilles Simon“. ATP. 2010-10-04. Посетено на 2010-12-06.