Кевин Андерсон (тенисер)

(Пренасочено од Кевин Андерсон)

Кевин Андерсон (англиски: Kevin Anderson) е јужноафрички тенисер, роден на 18 мај 1986 во Јоханесбург. Моментално се наоѓа на 36 место според АТП листата.

Кевин Андерсон (тенисер)
ЗемјаЈужна Африка ЈАР
Место на живеењеЈоханесбург, Јужна Африка
Роден на18 мај 1986(1986-05-18)(38 г.)
Роден воЈоханесбург,
Спорт Тенис
Висина2.03 м (6 ст 8 ин)
Професионалец2007
Игра содесна рака
ЗаработкаUS$1,079,587
Поединечно
Победи-порази50–51
Титули1
Највисок пласманNo. 33 (4 април 2011)
Сегашен пласманNo. 36 (20 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен1R (2008, 2009, 2010, 2011)
Ролан Гарос2R (2011)
Вимблдон2R (2011)
УС Опен3R (2010)
Во двојки
Победи-порази11–16
Титули0
Највисок пласманNo. 114 (8 јуни 2009)
Резултати на Гренд Слемови
ВимблдонQF (2008)
УС Опен2R (2010)
Ажурирано на: 23 јуни 2011.

Најдобарорангиран бил во мај 2011 година, кога се наоѓал на 33 место.