Иван Додиг (хрватски: Ivan Dodig) — хрватски тенисер, роден на 2 јануари 1985 во Мостар. Моментално се наоѓа на 99-то место според АТП листата.

Иван Додиг
Земја Хрватска
Место на живеењеЗагреб, Хрватска
Роден на2 јануари 1985(1985-01-02)(39 г.)
Роден воМостар, СФРЈ
Спорт Тенис
Висина&100000000000001830000001,83 м
Професионалец2004
Игра содесна
Заработка$1,034,396
Поединечно
Победи-порази39–40
Титули1
Највисок пласманNo. 32 (10 октомври 2011)
Сегашен пласманNo. 99 (18 јуни 2012)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен2R (2010, 2011)
Ролан Гарос1R (2011)
Вимблдон2R (2010)
УС Опен2R (2010)
Во двојки
Победи-порази20–30
Титули0
Највисок пласманNo. 92 (7 ноември 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен
Ролан Гарос
Вимблдон
УС Опен
Ажурирано на: 25 април 2011.