Јелена Јанковиќ

српска тенисерка

Јелена Јанковиќ (српски: Јелена Јанковић) (родена на 28 февруари 1985 во Белград) — професионална српска тенисерка.

Јелена Јанковиќ на Акјура класик 2007

Тенис научила да игра од постариот брат Марко кога имала девет години. Нејзин најдобар начин на игра е класичниот форхенд (дворачен бекхенд). Играше и на Отвореното првенство на Франција во 2008 година, кога успеа да стигне до полуфиналето, во кое загуби од Ана Ивановиќ. Јелена Јанковиќ во тој меч не ја изгуби само Гренд Слем титулата, туку и шансата да биде светска тенисерка број 1.