Филип Колшрајбер (германски: Philipp Kohlschreiber) — германски тенисер, роден на 24 март 1983. Моментално се наоѓа на 30. место според АТП листата.

Филип Колшрајбер
Земја Германија
Место на живеењеШвајцарија
Роден на16 октомври 1983(1983-10-16)(40 г.)
Роден воАугсбург, Западна Германија
Спорт Тенис
Висина&100000000000001780000001,78 м
Професионалец2001
Игра содесна рака
ЗаработкаUS$4,265,257
Поединечно
Победи-порази205–172
Титули4
Највисок пласманNo. 22 (28 септември 2009)
Сегашен пласманNo. 39 (13 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен4R (2005, 2008)
Ролан Гарос4R (2009)
Вимблдон3R (2006, 2009, 2010)
УС Опен3R (2007, 20092009)
Во двојки
Победи-порази70–64
Титули6
Највисок пласманNo. 51 (10 ноември 2008)
Ажурирано на: 13 јуни 2011.

Најдобарорангиран бил во 2008 година, кога се наоѓал на 22. место.