Хуан Игнасио Чела

Хуан Игнасио Чела (шпански изговор: [ˈxwan iɣˈnasjo ˈtʃela]; роден на 30 август 1979 г.) е поранешен аргентински професионален тенисер. Како и повеќето аргентински тенисери, тој најдобри резултати остварувал на Земјина подлога на која ги освоил сите шест АТП титули во кариерата. Негово највисоко место на АТП листата било 15. место кое го постигнал во август 2004 година.

Хуан Игнасио Чела
Земја Аргентина
Место на живеењеБуенос Аирес, Аргентина
Роден на30 август 1979(1979-08-30)(44 г.)
Роден воЕвита, Аргентина
Спорт Тенис
Висина&100000000000001900000001,90 м
Професионалец1998
Пензинониран(а)3 декември 2012
Игра со• десна рака
• дворачен бекхенд
Заработка$5,601,394
Поединечно
Победи-порази326–272
Титули6
Највисок пласманБр. 15 (9 август 2004)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен4К (2006)
Ролан ГаросЧФ (2004, 2011)
Вимблдон2К (2003, 2004, 2007, 2011)
УС ОпенЧФ (2007)
Други турнири
Олимписки игри2К (2000)
Во двојки
Победи-порази104–122
Титули3
Највисок пласманБр. 32 (6 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен3К (2004)
Ролан Гарос3К (2004, 2008)
ВимблдонПФ (2010)
УС Опен2К (2006)
Ажурирано на: 2 април 2012.

На Гренд слем турнирите, Чела трипати својот настап го завршувал во четвртфиналната фаза, двапати на Отвореното првенство на Франција (2004 и 2011) и еднаш на Отвореното првенство на САД во 2011 година. Во двојки, тој бил полуфиналист на Вимблдон 2010.

Надворешни врски уреди