Хуан Монако

аргентински тенисер

Хуан Монако (шпански: Juan Mónaco) — аргентински тенисер, роден на 29 март 1984. Најдобро место според ранг-листата на АТП е 43 место.

Хуан Монако
Juan Mónaco
Juan Monaco 2007 Australian Open R1.jpg
ИмеХуан Монако
Земја Аргентина
Место на живеењеБуенос Аирес
Роден намарт 29 1984 (1984-03-29) (36 г.)
Роден воТандил, Аргентина
СпортTennis pictogram.svg Тенис
Висина&100000000000001850000001,85 м
Професионалец2002
Игра содесна рака
Заработка$6,217,090
Победи-порази290-227 (56.09%)
Титули8
Највисок пласманбр. 10 (23 јули 2012)
Моментално местобр. 100 (18 август 2014)
Австралијан Опен3R (2008, 2010)
Ролан Гарос4R (2007, 2012)
Вимблдон3R (2012, 2013)
УС Опен4R (2007, 2011)
Победи-порази67-89
Титули2
Највисок пласманбр. 41 (5 јануари 2009)
Австралијан Опен3R (2009)
Ролан ГаросQF (2005, 2007)
Вимблдон1R (2005, 2009)
УС ОпенSF (2008)
Ажурирано на: 11 февруари 2013.

Најдобаро рангиран бил во 2008 година, кога се наоѓал на 14 место.