Ришар Габриел Сир Гаске (роден на 18 јуни 1986 г.) — француски професионален тенисер.

Ришар Гаске
Гаске во 2017 година
Земја Франција
Место на живеењеНешател, Швајцарија
Роден на18 јуни 1986(1986-06-18)(38 г.)
Роден воБезје, Франција
Спорт Тенис
Висина&100000000000001830000001,83 м
Професионалец2002
Игра со• десна рака
• еднорачен бекхенд
Тренер(и)Тјери Асион (2018-)
Заработка$19,168,345[1]
Веб-сајтrichardgasquet.net
Поединечно
Победи-порази566–348
Титули15
Највисок пласманБр. 7 (9 јули 2007)[2]
Сегашен пласманБр. 76 (14 февруари 2022)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен4К (2007, 2008, 2012, 2013)
Ролан ГаросЧФ (2016)
ВимблдонПФ (2007, 2015)
УС ОпенПФ (2013)
Други турнири
Мастерс купГФ (2007, 2013)
Олимписки игри2К (2012)
Во двојки
Победи-порази72–60
Титули2
Највисок пласманБр. 45 (7 април 2008)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен1К (2006)
Ролан Гарос1К (2002, 2003, 2005)
Мешани двојки
Резултат11–0
Титули1
Резултати на Гренд Слемови
Ролан ГаросП (2004)
Ажурирано на: 14 февруари 2022.

Тој бил светски бр. 7 играч според Асоцијацијата на тениските професионалци (АТП) во јули 2007 година, што е негов најдобар пласман во кариерата. Во поединечна конкуренција, тој има освоено 15 АТП титули. Негов најдобар резултат на гренд слем турнирите е полуфинале на Вимблдон 2007 и 2015 и полуфинале на Отвореното првенство на САД 2013. Тој трипати бил финалист на турнирите од серијата АТП Мастерс 1000, и тоа во Хамбург во 2005 година и Торонто во 2006 и 2012 година. Тој освоил гренд слем титула во мешани двојки на Отвореното првенство на Франција 2004, заедно со Татјана Головин. Тој исто така освоил бронзен олимписки медал во двојки на Летните олимписки игри 2012 во Лондон заедно со Жилијен Бенето. Гаске подеднакво добро игра на сите видови подлоги и е познат по неговите елеганти удари и еднорачен бекхенд.

Во 2021 година, Гаске станал само шестиот активен играч на АТП турнејата кој победил на 550 натпревари.[3]

Наводи

уреди
  1. „ATP Prize Money Leaders“ (PDF).
  2. ATP World Tour – Tennis Players – Richard Gasquet
  3. atp.com (15 март 2021) "Richard Gasquet Earns 550th Career Win In Dubai." Retrieved 16 март 2021.

Надворешни врски

уреди