Ана Ивановиќ

српска тенисерка
Ivanovic US16 (20) (29235782364).jpg

Ана Ивановиќ (српски: Ана Ивановић) родена на 6 ноември 1987 во Белград) е професионална српска тенисерка, членка на TK Партизан. Моментално е број 4 на ВТА листата.

ЖивотописУреди

Летото 2016 година, Ивановиќ се омажила за германскиот фудбалер Бастијан Швајнштајгер, а во август истата година добила германско државјанство.[1]

Ана Ивановиќ е национална амбасадорка на УНИЦЕФ за Србија.

Професионална кариераУреди

Во својата кариера освоила 6 ВТА турнири и еден гренд слем турнир. Ана Ивановиќ успеала да го освои Отвореното првенство во Франција 2008, победувајќи ја во финалето Динара Сафина, а веќе со самото пласирање во финалето на тој натпревар станала тенисерка број 1 на ВТА листата, кое потоа го загубила.

Гренд слем финале во синглУреди

Победи (1)Уреди

Година Турнир Противничка Резултат во финале
2008 Френч Опен   Динара Сафина 6–4, 6–3

Порази (2)Уреди

Година Турнир Противничка Резултат во финале
2007 Френч Опен   Жистин Енан 6–1, 6–2
2008 Аустралијан Опен   Марија Шарапова 7–5, 6–3

ВТА финалиња (10)Уреди

Освоени турнири (7)Уреди

Легенда
Гренд Слем (1)
ВТА Првенство (0)
Тиер I (3)
Тиер II (2)
Тиер III (0)
Тиер IV и V (1)
Титули по подлоги
Тврда (5)
Трева (0)
Мека (2)
Тепих (0)
Бр. Датум Турнир Подлога Противничка во финале Резултат
1. 15 јануари 2005 Канбера, Австралија Тешка   Мелинда Чинк 7–5, 6–1
2. 21 август 2006 Монтреал, Канада Тврда   Мартина Хингис 6–2, 6–3
3. 13 мај 2007 Берлин, Германија Мека   Светлана Кузнецова 3–6, 6–4, 7–6(4)
4. 12 август 2007 Лос Анџелес, САД Тврда   Наѓа Петрова 7–5, 6–4
5. 30 септември 2007 Луксембург, Луксембург Тврда   Даниела Хантухова 3–6, 6–4, 6–4
6. 23 март 2008 Индијан Велс, САД Тврда   Светлана Кузнецова 6–4, 6–3
7. 7 јуни 2008 Френч Опен, Париз Мека   Динара Сафина 6–4, 6–3

Порази во финале (3)Уреди

Бр. Датум Турнир Подлога Противничка во финале Резултат
1. 4 февруари 2007 Токио, Јапонија Тепих   Мартина Хингис 6–4, 6–2
2. 9 јуни 2007 Френч Опен, Париз Мека   Жистин Енан 6–1, 6–2
3. 26 јануари 2008 Аустралијан Опен, Мелбурн Тврда   Марија Шарапова 7–5, 6–3

ДвојкиУреди

Порази во финале (1)Уреди

Бр. Датум Турнир Подлога Партнерка Противнички во финале Резултат
1. 19 јуни 2006 Хертогенбос, Холандија Трева   Марија Кириленко   Јан Зи
  Зенг Ји
3–6, 6–2, 6–2

Учество во Фед купУреди

Детали:Фед куп Архивирано на 6 април 2008 г.

Успех на турнириУреди

Резултати заклучно со 1 ноември 2007. година.

Турнир 2003. 2004. 2005. 2006. 2007. 2008. Победи/Порази
Отворено првенство на Австралија Н Н Ф 11-4
Отворено првенство на Франција Н Н ЧФ Ф П 19-3
Вимблдон Н Н ПФ 10-3
Отворено првенство на САД Н Н 6-3
Гренд слем победи/порази 0-0 0-0 9-4 8-4 16-4 33-12
ВТА првенство Н Н Н Н ПФ 2-2
Токио Н Н Н Ф 5-2
Индијан Велс Н Н Н ЧФ П 11-2
Мајами Н Н ЧФ 7-4
Чарлстон Н Н Н Н Н 1-1
Берлин Н Н П ПФ 9-3
Рим Н Н Н Н 2-2
Сан Диего Н Н Н Н 2-1
Торонто/Монтреал Н Н П 7-1
Москва Н Н Н Н Н 0-0
Цирих Н ПФ Н 4-3
Вкупно во кариерата:
Турнири одиграно 1 5 16 19 19 9 60
Финалиња 0 0 0 0 3 3
Турнири освоено 0 0 1 1 3 7
Положба на крајот од годината 705 97 16 14 4 -
  • Н = не учествувала на турнир
  • К = коло
  • П = победа

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. Ksenija Konić, „Krah na terenu doneo privatni uspeh“, Story, број 573, 9 септември 2016, стр. 24-25.