Јирген Мелцер

Јирген Мелцер (роден на 22 нај 1981 г. во Виена) е австриски професионлаен тенисеер. Негово највисоко место на АТП листата било 8. место кое го постигнал во април 2011. Негово највисоко место во двојки било 6. место кое го постигнал во септември 2010. Тој во секојдневниот живот е деснак, но игра тенис со левата рака. Неговиот помлад брат, Герлад Мелцер, исто така е тенисер.

Јирген Мелцер
Jürgen Melzer, 2015 Wimbledon Qualifying - Diliff.jpg
Земја Австрија
Место на живеењеДојч-Ваграм, Австрија
Роден на22 мај 1981 (1981-05-22) (41 г.)
Роден воВиена, Австрија
СпортTennis pictogram.svg Тенис
Висина&100000000000001830000001,83 м
Професионалец1999
Игра со• лева рака
• дворачен бекхенд
Заработка$ 9,734,956
Поединечно
Победи-порази344–329
Титули5
Највисок пласманБр. 8 (18 април 2011)
Моментално местоБр. 113 (14 септември 2015)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен4К (2011)
Ролан ГаросПФ (2010)
Вимблдон4К (2010, 2013)
УС Опен4К (2010)
Други турнири
Олимписки игриЧФ (2008)
Во двојки
Победи-порази296–240
Титули13
Највисок пласманБр. 6 (13 септември 2010)
Моментално местоБр. 43 (14 септември 2015)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан ОпенПФ (2005)
Ролан ГаросПФ (2005)
ВимблдонП (2010)
УС ОпенП (2011)
Мастерс купДруги турнири во двојки
WTA ChampionshipsГФ (2010, 2011)
Резултати на Гренд Слемови
ВимблдонП (2011)
УС Опен1К (2012)
Ажурирано на: 14 септември 2015.

Во 1999 година, тој бил јуниорски шампион на Вимблдон. Негов најдобар Гренд слем резултат во сениорска конкуренција e пласманот во полуфиналето на Отвореното првенство на Франција 2010, во кое загубил од Рафаел Надал, откако претходно во четвртфиналето со пресврт го победил Новак Ѓоковиќ.[1] Тој останува единствениот играч кој се вратил од негатива од 0–2 во сетови и го победил Ѓоковиќ.

Во двојки, тој ги освоил Вимблдон 2010 и Отвореното првенство на САД 2011 заедно со Филип Печнер, а исто така освоил и една Гренд слем титула во мешани двојки, титулата на Вимблдон 2011 заедно со неговата поранешна жена Ивета Бенешова.

Личен животУреди

Мелцер е роден во Виена, а живее во Дојч-Ваграм, Австрија. Тој зборува германски, англиски и француски јазик. Неговиот татко, Рудолф е стопанственик, кој во периодот од 1998 до 2001 година бил градоначалник на Дојч-Вагграм, додека пак неговата мајка, Михаела, работи како продавачка. Неговиот помлад брат Гералд Мелцер исто така е тенисер и тие двајца заедно одиграле неколку турнири во двојки, но исто така играле еден против друг во квалификациите на Вимблдон 2015. Нивни тренер е Маркус Хипфл.

На 14 септември 2012, Мелцер се оженил со чешката тенисерка Ивета Бенешова, која додека биле во брак го носела неговото презиме. Парот се развел во март 2015 година.

Во детството, негови тениски идоли биле Стефан Едберг, Михаел Штих и Патрик Рафтер. Мелцер е навивач на фудбалските клубови Баерн Минхен и Австрија Виена.

КариераУреди

ЈуниорУреди

Мелцер започнал да игра тенис на 9-годишна возраст. Во 1999 година, тој го освоил јуниорскиот Вимблдон, победувајќи го Кристијан Плес во финалето. Како, јуниор, негов највисок пласман на јуниорската ранг листа било 26. место кое го постигнал во декември 1998. Во двојки, тој највисоко бил рангиран на 24. место.

Јуниорски Гренд Слем резултати:

  Отворено првенство на Австралија: 3. коло (1999)
  Отворено првенство на Франција: 1. коло (1998)
  Вимблдон: Победник (1999)
  Отворено првенство на САД: 2. коло (1998)

Големи финалињаУреди

Во двојки: 2 (2 титули)Уреди

Исход Година Гренд слем Подлога Партнер Противници Резултат
Победник 2010 Вимблдон Трева   Филип Печнер   Хорија Текау
  Роберт Линдстет
6–1, 7–5, 7–5
Победник 2011 Отворено првенство на САД Тврда   Филип Печнер   Мариуш Фирстенберг
  Марќин Матковски
6–2, 6–2

Мешани двојки: 1 (1 титула)Уреди

Исход Година Гренд слем Подлога Партнер Противници Резултат
Победник 2011 Вимблдон Трева   Ивета Бенешова   Махеш Бупати
  Елена Веснина
6–3, 6–2

АТП Мастерс финалињаУреди

Во двојки: 2 (1–1)Уреди

Исход Година Мастерс Подлога Партнер Противници Резултат
Победник 2010 Шангај Мастерс Тврда   Леандер Паеш   Мариуш Фирстенберг
  Марќин Матковски
7–5, 4–6, [10–5]
Финалист 2014 Париз Мастерс Тврда   Марќин Матковски   Боб Брајан
  Мајк Брајан
7–6(7–5), 5–7, [10–6]

АТП финалиња во кариератаУреди

Поединечно: 13 (5–8)Уреди

Легенда
Гренд слем (0–0)
АТП завршен Мастерс во годината (0–0)
АТП Мастерс 1000 (0–0)
АТП 500 серија (1–3)
АТП 250 серија (4–5)
Титули по подлога
Тврда (4–3)
Земја (1–4)
Трева (0–1)
Тепих (0–0)
Исход Бр Датум Турнир Подлога Противник Резултат
Финалист 1. 13 јули 2003 Њупорт, САД Трева   Роби Џинепри 4–6, 7–6(7–3), 1–6
Финалист 2. 21 мај 2005 Санкт Пелтен, Австрија Земја   Николај Давиденко 3–6, 6–2, 4–6
Финалист 3. 10 април 2006 Хјустон, САД Земја   Марди Фиш 6–3, 4–6, 3–6
Победник 1. 17 септември 2006 Букурешт, Романија Земја   Филипо Воландри 6–1, 7–5
Финалист 4. 2 октомври 2006 Мец, Франција Тврда   Новак Ѓоковиќ 6–4, 3–6, 2–6
Финалист 5. 5 март 2007 Лас Вегас, САД Тврда   Лејтон Хјуит 4–6, 6–7(10–12)
Финалист 6. 20 јули 2008 Кицбил, Австрија Земја   Хуан Мартин дел Потро 2–6, 1–6
Победник 2. 1 ноември 2009 Виена, Австрија Тврда   Марин Чилиќ 6–4, 6–3
Финалист 7. 25 јули 2010 Хамбург, Германија Земја   Андреј Голубјев 3–6, 5–7
Победник 3. 31 октомври 2010 Виена, Австрија (2) Тврда   Андреас Хајдер-Маурер 6–7(10–12), 7–6(7–4), 6–4
Победник 4. 26 февруари 2012 Мемфис, САД Тврда   Милош Раониќ 7–5, 7–6(7–4)
Финалист 8. 10 февруари 2013 Загреб, Хрватска Тврда   Марин Чилиќ 3–6, 1–6
Победник 5. 24 август 2013 Винстон-Салем, САД Тврда   Гаел Монфис 6–3, 2–1 предад.

Во двојки: 29 (13–16)Уреди

Легенда
Гренд слем (2–0)
АТП завршен Мастерс во годината (0–0)
АТП Мастерс 1000 (1–0)
АТП 500 серија (2–1)
АТП 250 серија (8–15)
Исход Бр Датум Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Финалист 1. 14 јули 2002 Њупорт, САД Трева   Александар Поп   Боб Брајан
  Мајк Брајан
5–7, 3–6
Финалист 2. 14 јули 2003 Њупорт, САД Трева   Јулијан Ноул   Џордан Кер
  Дејвид Макферсон
6–7(4–7), 3–6
Финалист 3. 27 јули 2003 Кицбил, Австрија Земја   Александар Пеја   Мартин Дам
  Кирил Сук
4–6, 4–6
Победник 1. 24 октомври 2005 Санкт Петербург, Русија Тепих   Јулијан Ноул   Јонас Бјеркман
  Макс Мирњи
4–6, 7–5, 7–5
Финалист 4. 16 април 2006 Хјустон, САД Земја   Јулијан Ноул   Михаел Колман
  Александар Васке
7–5, 4–6, [5–10]
Победник 2. 24 април 2006 Казабланка, Мароко Земја   Јулијан Ноул   Михаел Колман
  Александар Васке
6–3, 6–4
Победник 3. 10 јули 2006 Њупорт, САД Трева   Роберт Кендрик   Џеф Кутзе
  Џастин Гимелстоб
7–6(7–3), 6–0
Финалист 5. 8 октомври 2006 Мец, Франција Тврда   Јулијан Ноул   Ришар Гаске
  Фабрис Санторо
6–3, 1–6, [9–11]
Финалист 6. 17 октомври 2006 Виена, Австрија Тврда   Јулијан Ноул   Петр Пала
  Павел Визнер
4–6, 6–3, [10–12]
Финалист 7. 29 октомври 2006 Санкт Петербург, Русија Тепих   Јулијан Ноул   Симон Аспелин
  Тод Пери
1–6, 6–7(3–7)
Финалист 8. 25 февруари 2007 Мемфис, САД Тврда   Јулијан Ноул   Ерик Буторак
  Џејми Мари
5–7, 3–6
Финалист 9. 27 октомври 2007 Санкт Петербург, Русија Тврда   Тод Пери   Даниел Нестор
  Ненад Зимоњиќ
1–6, 6–7(3–7)
Финалист 10. 13 јануари 2008 Окленд, Австралија Тврда   Ксавие Малис   Луис Хорна
  Хуан Монако
4–6, 6–3, [7–10]
Финалист 11. 25 мај 2008 Порчах, Австрија Земја   Јулијан Ноул   Марсело Мело
  Андре Са
5–7, 7–6(7–3), [11–13]
Победник 4. 15 јуни 2008 Хертогенбош, Холандија Трева   Марио Анчиќ   Махеш Бупати
  Леандер Паеш
7–6(7–5), 6–3
Победник 5. 29 август 2009 Њу Хејвен, САД Тврда   Јулијан Ноул   Бруно Соарес
  Кевин Улет
6–4, 7–6(7–3)
Победник 6. 11 октомври 2009 Токио, Јапонија Тврда   Јулијан Ноул   Рос Хатчинс
  Џордан Кер
6–2, 5–7, [10–8]
Финалист 12. 1 ноември 2009 Виена, Австрија Тврда   Јулијан Ноул   Лукаш Кубот
  Оливер Марах
6–2, 4–6, [9–11]
Победник 7. 7 февруари 2010 Загреб, Хрватска Тврда   Филип Печнер   Арно Клеман
  Оливие Рохус
3–6, 6–3, [10–8]
Победник 8. 3 јули 2010 Вимблдон, Лондон, Англија Трева   Филип Печнер   Роберт Линдстет
  Хорија Текау
6–1, 7–5, 7–5
Финалист 13. 3 октомври 2010 Бангкок, Тајланд Тврда   Џонатан Ерлих   Кристофер Кас
  Виктор Троицки
4–6, 4–6
Победник 9. 17 октомври 2010 Шангај, Кина Тврда   Леандер Паеш   Мариуш Фирстенберг
  Марќин Матковски
7–5, 4–6, [10–5]
Победник 10. 13 февруари 2011 Ротердам, Холандија Тврда   Филип Печнер   Микаел Лодра
  Ненад Зимоњиќ
6–4, 3–6, [10–5]
Победник 11. 16 јули 2011 Штутгарт, Германија Земја   Филип Печнер   Марсел Гранолерс
  Марк Лопез
6–3, 6–4
Победник 12. 10 септември 2011 Отворено првенство на САД, Њујорк, САД Тврда   Филип Печнер   Мариуш Фирстенберг
  Марќин Матковски
6–2, 6–2
Финалист 14. 8 јануари 2012 Бризбејн, Австралија Тврда   Филип Печнер   Макс Мирњи
  Даниел Нестор
1–6, 2–6
Победник 13. 19 октомври 2014 Виена, Австрија Тврда   Филип Печнер   Андре Бегеман
  Јулијан Ноул
7–6(8–6), 4–6, [10–7]
Финалист 15. 2 ноември 2014 Париз, Франција Тврда   Марќин Матковски   Боб Брајан
  Мајк Брајан
6–7(5–7),7–5,[6–10]
Финалист 16. 3 мај 2015 Истанбул, Турција Земја   Роберт Линдстет   Раду Албот
  Душан Лајовиќ
4–6, 6–7(2–7)

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Награди
Претходник
Волфганг Лојцл
  Австриски спортист на годината
2010
Наследник
Томас Моргенштерн