Михаил Јужни (руски: Михаи́л Миха́йлович Ю́жный) — руски тенисер, роден на 25 јуни 1982 во Москва. Моментално се наоѓа на седумнаесеттото место според АТП листата.

Михаил Јужни
Земја Русија
Место на живеењеМосква
Роден на25 јуни 1982(1982-06-25)(42 г.)
Роден воМосква, денеска Русија
Спорт Тенис
Висина&100000000000001830000001,83 м
Професионалец1999
Игра содесна рака
Заработка$8,302,762
Поединечно
Победи-порази346–249
Титули7
Највисок пласманNo. 8 (28 јануари 2008)
Сегашен пласманNo. 17 (25 април 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан ОпенQF (2008)
Ролан ГаросQF (2010)
Вимблдон4R (2001, 2002, 2005, 2007, 2008, 2011)
УС ОпенSF (2006, 2010)
Во двојки
Победи-порази109–126
Титули8
Највисок пласманNo. 43 (11 септември 2006)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен1R (2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008, 2009)
Ролан Гарос3R (2006)
Вимблдон1R (2004, 2006)
УС ОпенQF (2006)
Ажурирано на: 11 април 2011.

Професионално со тенис започнал да се натпреварува во 1999 година, кога победил на четири турнира. Негов најголем успех му е полуфиналето од 2006 година на Отвореното првенство на САД.