Флоријан Мајер

Флоријан Мејер (германски: Florian Mayer) — германски тенисер, роден на 5 октомври 1983 во Бајројт. Моментално се наоѓа на осумнаесеттото место според АТП листата.

Флоријан Мајер
Mayer F. RG13 (4) (9374097145).jpg
Земја Германија
Место на живеењеБајројт, Германија
Роден на5 октомври 1983 (1983-10-05) (38 г.)
Роден воБајројт, Западна Германија
СпортTennis pictogram.svg Тенис
Висина&100000000000001900000001,90 м
Професионалец2001
Игра содесна рака
Заработка$3,504,230
Поединечно
Победи-порази139–138
Титули0
Највисок пласманNo. 18 (6 јуни 2011)
Моментално местоNo. 18 (6 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен3R (2007, 2010)
Ролан Гарос2R (2004, 2011)
ВимблдонQF (2004)
УС Опен2R (2004, 2006)
Во двојки
Победи-порази22–48
Титули0
Највисок пласманNo. 128 (11 јули 2005)
Моментално местоNo. 133 (6 јуни 2011)
Ажурирано на: 6 јуни 2011.