Жереми Шарди

Жереми Шарди (роден на 12 февруари 1987 во По, Франција) е француски тенисер. Најдобро рангиран според АТП листата бил во 2013, кога бил на 25. место.

Жереми Шарди
Jeremy Chardy Wimbledon 2012.jpg
Земја Франција
Место на живеењеЛиеж, Белгија
Роден на12 февруари 1987 (1987-02-12) (33 г.)
Роден воПо, Франција
СпортTennis pictogram.svg Тенис
Висина&100000000000001880000001,88 м
Професионалец2006
Игра со• десна рака
• дворачен бекхенд
Заработка$ 3,511,774
Победи-порази152–150
Титули1
Највисок пласманБр. 25 (28 јануари 2013)
Моментално местоБр. 35 (18 август 2014)
Австралијан ОпенQF (2013)
Ролан Гарос4R (2008)
Вимблдон4R (2014)
УС Опен3R (2012)
Победи-порази54-76
Титули2
Највисок пласманБр. 58 (20 септември 2010)
Моментално местоБр. 77 (15 јули 2013)
Австралијан Опен2R (2011)
Ролан Гарос1R (2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012)
Вимблдон1R (2008, 2010)
УС Опен3R (2010)
Ажурирано на: 15 July 2013.

На Гренд Слем турнирите дебитирал во 2006 година на Отвореното првенство на Франција.