Петра Цетковска (чешки: Petra Cetkovská) — чешка тенисерка со македонско потекло (по татко). Родена е на 8 февруари 1985 година. Во моментов е рангирана преку 100-тото место иако на 18 јуни 2012 била на 25. место што е нејзиниот најдобар ренкинг во кариерата. Таа во моментов е една од најдобрите активни тенисерки кои сè уште немаат ниту една титула.

Петра Цетковска
Земја  Чешка
Место на живеење
Дата на раѓање 8 февруари 1985
Место на раѓање Простејов, Чехословачка
Висина 1,72 м
Тежина 64 кг
Професионалец 2000
Игра со десна рака
Заработка $1,179,308
Синглови
Резултат: 423–227
Титули во кариера: 0
Највисок дострел: Бр. 25 (11 јуни 2012)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 2Р (2012)
Ролан Гарос 4Р (2008)
Вимблдон 4Р (2011)
УС Опен 2Р (2007, 2011)
Двојки
Резултат: 194–107
Титули во кариера: 2 WTA; 22 ITF
Највисок дострел: Бр. 110 (3 март 2008)

Инфокутијата е последен пат надоградена на:
{{{надоградено на}}}.