Александар Долгополов

Александар Долгополов (украински: Олександр Олександрович Долгополов) — украински тенисер, роден на 7 ноември 1988 во Киев. Моментално се наоѓа на 21-то место според АТП листата.

Александар Долгополов
Олександр Долгополов
Alexandr Dolgopolov.jpg
ЗемјаУкраина Украина
Место на живеењеКиев, Украина
Роден на7 ноември 1988 (1988-11-07) (31 г.)
Роден воКиев, Украинска ССР, СССР
СпортTennis pictogram.svg Тенис
Висина1.80 m (5 ft 11 in)[1]
Професионалец2006
Игра содесна рака
Заработка$1,957,452
Победи-порази67–62
Титули1
Највисок пласманNo. 13 (16 јануари 2012)
Моментално местоNo. 21 (25 јуни 2015)
Австралијан ОпенQF (2011)
Ролан Гарос3R (2010, 2011)
Вимблдон2R (2010)
УС Опен4R (2011)
Победи-порази15–26
Титули1
Највисок пласманNo. 42 (9 јануари 2011)
Ажурирано на: 25 април 2011.

Тој е роден како Александар Долгополов Јуниор, но во почетокот на мај 2010 година го променил своето име. Тој е најдоброрангираниот украински тенисер.

НаводиУреди