Леонардо Мајер

Леонардо Мартин Мајер (роден на 15 мај 1987 г.) е аргентински професионален тенисер.

Леонардо Мајер
Leonardo Mayer 2, 2015 Wimbledon Championships - Diliff.jpg
Земја Аргентина
Место на живеењеБуенос Аирес, Аргентина
Роден на15 мај 1987 (1987-05-15) (33 г.)
Роден воКоријентес, Аргентина
СпортTennis pictogram.svg Тенис
Висина&100000000000001900000001,90 м
Професионалец2003
Игра со• десна рака
• еднорачен бекхенд
Заработка$ 3,617,227
Поединечно
Победи-порази114-118
Титули1
Највисок пласманБр. 21 (22 јуни 2015)
Моментално местоБр. 39 (14 септември 2015)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен2К (2014, 2015)
Ролан Гарос3К (2010, 2011, 2012, 2014, 2015)
Вимблдон4К (2014)
УС Опен3К (2012, 2014)
Во двојки
Победи-порази49-69
Титули1
Највисок пласманБр. 61 (27 јули 2015)
Моментално местоБр. 63 (14 септември 2015)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен3К (2010)
Ролан Гарос3К (2015)
Вимблдон2К (2010)
УС ОпенЧФ (2014, 2015)
Ажурирано на: 14 септември 2015.

Негово највисоко место на АТП листата е 21. место кое го постигнал во јуни 2015 година.[1] Тој во кариерата освоил 1 АТП титула во поединечна конкуренција, и 1 АТП титула во двојки. Негов тренер е Франциско Јунис.[1]

Личен животУреди

Мајер е роден во Коријентес, Аргентина. Неговиот татко, Орландо, работи во банка, а неговата Мајка, Естела е учителка. Тој има два браќа, Габриел и Валтер и една сестра, Вероника. Тој започнал да игра тенис на 9-годишна возраст. Негова омилена подлога е земјината подлога, а негово омилено хоби е играњето фудбал.[2]

АТП финалиња во кариератаУреди

Поединечно: 3 (1–2)Уреди

Легенда
Гренд слем (0-0)
АТП завршен Мастерс во годината (0–0)
АТП Мастерс 1000 (0–0)
АТП 500 серија (1–0)
АТП 250 серија (0–2)
Финалиња по подлога
Тврда (0–0)
Земја (1–2)
Трева (0–0)
Тепих (0–0)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Противник Резултат
Финалист 1. 9 февруари 2014 Виња дел Мар, Чиле Земја   Фабио Фоњини 2–6, 4–6
Победник 1. 20 јули 2014 Хамбург, Германија Земја   Давид Ферер 6–7(3–7), 6–1, 7–6(7–4)
Финалист 2. 23 мај 2015 Ница, Франција Земја   Доминик Тим 7–6(10–8), 5–7, 6–7(2–7)

Во двојки: 3 (1–2)Уреди

Легенда
Гренд слем (0–0)
АТП Мастерс 1000 (0–0)
АТП 500 серија (0–0)
АТП 250 серија (1–2)
Финалиња по подлога
Тврда (0–2)
Земја (1–0)
Трева (0–0)
Тепих (0–0)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Финалист 1. 14 февруари 2010 Сан Хозе, САД Тврда   Бенјамин Бекер   Марди Фиш
  Сем Квери
6–7(3–7), 5–7
Победник 1. 20 февруари 2011 Буенос Аирес, Аргентина Земја   Оливер Марах   Франко Фереиро
  Андре Са
7–6(8–6), 6–3
Финалист 2. 25 август 2012 Винстон-Салем, САД Тврда   Пабло Андухар   Сантјаго Гонзалез
  Скот Липски
3–6, 6–4, [2–10]

Победи над топ 10 играчиУреди

# Играч Ранг Турнир Подлога Рунда Резултат
2014
1.   Давид Ферер 7 Хамбург, Германија Земја Финале 6–7(3–7), 6–1, 7–6(7–4)

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди