Алберт Монтањес

Алберт Монтањес (шпански: Albert Montañés Roca) — шпански тенисер, роден на 26 ноември 1980. Моментално се наоѓа на 34 место според АТП листата.

Алберт Монтањес
Montanes Estoril Open 2009 1.jpg
Земја Шпанија
Место на живеењеБарселона
Роден на26 ноември 1980 (1980-11-26) (41 г.)
Роден воШпанија
СпортTennis pictogram.svg Тенис
Висина&100000000000001750000001,75 м
Професионалец1999
Игра содесна рака
Заработка$2,927,241
Поединечно
Победи-порази142–169
Титули5
Највисок пласманNo. 22 (2 август 2010)
Моментално местоNo. 34 (20 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен3R (2010)
Ролан Гарос4R (2011)
Вимблдон3R (2009, 2010)
УС Опен4R (2010)
Во двојки
Победи-порази43–73
Титули2
Највисок пласманNo. 73 (23 јули 2007)
Ажурирано на: 9 мај 2010.

Најдобарорангиран бил во 2010 година, кога се наоѓал на 22 место.