Прва македонска кошаркарска лига 2014/15

Првата македонска кошаркарска лига 2014/15 - 23. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 10 октомври 2014 година, а завршила на 2 јуни 2015 година. Во оваа сезона првак бил МЗТ Аеродром.

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2014/15
Екипи 9
Одиграни натпревари 115 (вкупно)
72 (Прва лига)
6 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
7 (Разигрување)
Временски период 10 октомври 2014 - 21 март 2015 (Прва лига)
28 март - 19 мај 2015 (Супер лига)
22 мај - 2 јуни 2015 (Разигрување)
ТВ МРТ собраниски канал
МРТ 1
Конечни места
Првак МЗТ Аеродром (4. титула)
Вицепрвак Куманово 2009 (2. финале)
Полуфиналисти Фени Индустри
Работнички
Признанија
МВП на сезоната Македонија Ѓорѓи Чековски (Работнички)
МВП на финалето Македонија Марко Симоновски
Црна Гора Сеад Шеховиќ
(двајцата од МЗТ Аеродром)
Статистички предводници
Поени Македонија Ѓорѓи Чековски (Работнички)
18,2
Скокови Македонија Томчо Соколов (Фени Индустри)
11,1
Додавања Македонија Александар Костоски (Куманово 2009)
5,8
Рекорди
Најголема домашна победа МЗТ Аеродром 107–58 Куманово 2009
Најголема гостинска победа Струмица 45–107 МЗТ Аеродром
Победничка серија 7 натпревари
Работнички
Губитничка серија 11 натпревари
Водњански Лисици
2013/14
2015/16

Унапредување и отпаѓање

уреди
Пред почетокот на сезоната 2014/15

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2013/14

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2013/14

Распадната екипа

По крајот на сезоната 2014/15

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2014/15

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2014/15

1 Т-Баскет се откажал поради ненаоѓање на соодветна сала.[1][2]

2 Т-Баскет се откажал поради ненаоѓање на соодветна сала.[3] Клубот одново се вратил во Втората лига но подоцна му го предал неговото учество на друг клуб по пат на договор.[4]

Учесници

уреди

Екипи

уреди
Екипа Град Сала Капацитет
Водњански Лисици Скопје Спортска сала Градски Парк 1,400
Гоце Делчев Штип Спортска сала Јордан Мијалков 400
Карпош Соколи 2000 Скопје Спортски центар Борис Трајковски 5,100
Кожув Гевгелија Спортска сала 26 Април 1,600
Куманово 2009 Куманово Спортска сала Куманово 4,150
МЗТ Аеродром Скопје Спортски центар Јане Сандански 5,400
Работнички Скопје Спортска сала Градски Парк 1,400
Струмица Струмица Спортска сала Парк 1,800
Фени Индустри Кавадарци Спортска сала Јасмин 1,800

Персонал

уреди
Екипа Главен тренер Капитен
Водњански Лисици   Александар Совкоски[5]   Иван Наумоски
Гоце Делчев   Делчо Толев[6]   Александар Давитков
Карпош Соколи 2000   Саше Тодоровски   Ангел Тасевски
Кожув   Илија Ефтимов   Миладин Пековиќ
Куманово 2009   Страшо Тодоровиќ[7]   Марјан Јанески
МЗТ Аеродром   Алеш Пипан[8]   Урош Лучиќ
Работнички   Марин Докузовски[9]   Јане Петровски
Струмица   Златко Зетов[10]   Петре Цветков
Фени Индустри   Љупчо Малинков[11]   Горан Самарџиев

Тренерски смени

уреди
Екипа Во заминување Датум на смена Во доаѓање
МЗТ Аеродром   Змагослав Сагадин 16.10.2014[12]   Врбица Стефанов
МЗТ Аеродром   Врбица Стефанов 05.11.2014[13]   Бобан Митев
Работнички   Марин Докузовски 05.11.2014[14][15][16][17]   Јане Петровски В.Д.1
МЗТ Аеродром   Бобан Митев 06.01.2015[18]   Александар Јончевски
Куманово 2009   Игор Михајловски 22.01.2015[19][20]   Страшо Тодоровиќ
Кожув   Марко Ичелиќ 26.01.2015[21][22][23][24]   Милош Пејиќ
Работнички   Јане Петровски В.Д. 06.02.2015[25]   Марјан Србиновски1
МЗТ Аеродром   Александар Јончевски 26.02.2015[26][27]   Алеш Пипан
Карпош Соколи 2000   Александар Петровиќ 09.03.2015[28][29]   Саше Тодоровски
Кожув   Милош Пејиќ 30.04.2015[30][31]   Илија Ефтимов
Работнички   Марјан Србиновски 06.05.2015[32]   Марин Докузовски1

1 Поради суспензијата на главниот тренер Марин Докузовски и помошникот тренер Марјан Србиновски, како формален тренер станал капитенот на Работнички Јане Петровски. По истекувањето на суспензијата на Србиновски, тој се вратил како главен тренер, сè до истекот на суспензијата на Докузовски, кога се вратил на првичната функција главен тренер.

Прва лига

уреди

Табела

уреди
     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои продолжиле во Плеј-аутот
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 МЗТ Аеродром 12 4 1271 1019 + 252 28
2 Работнички 12 4 1293 1042 + 251 271 2-0; + 44
3 Карпош Соколи 2000 11 5 1318 1219 + 99 27 0-2; - 44
4 Куманово 2009 10 6 1351 1265 + 86 26 2-0; + 16
5 Фени Индустри 10 6 1350 1246 + 104 26 0-2; - 16
6 Кожув 9 7 1285 1184 + 101 25
7 Гоце Делчев 4 12 1123 1345 - 224 20
8 Струмица 3 13 1002 1374 - 372 19
9 Водњански Лисици 1 15 1084 1381 - 297 17

1 Работнички бил казнет со одземање на 1 бод поради недоигрување натпревар против МЗТ Аеродром.

Местоположба според коло

уреди

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
МЗТ Аеродром 7 9 7 4 3 2 2 1 1 1 5 5 4 2 1 1 1 1
Работнички 9 5 4 6 5 5 3 2 2 5 3 2 3 1 3 2 2 2
Карпош Соколи 2000 2 3 1 3 4 4 5 5 5 4 2 4 1 5 4 5 5 3
Куманово 2009 1 2 3 1 1 3 1 3 4 2 4 3 5 3 5 4 4 4
Фени Индустри 3 1 2 2 2 1 4 4 3 3 1 1 2 4 2 3 3 5
Кожув 6 6 5 7 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6
Гоце Делчев 4 4 6 5 7 7 8 8 8 8 8 8 7 7 7 7 7 7
Струмица 8 8 9 8 8 9 7 7 7 7 7 7 8 8 8 8 8 8
Водњански Лисици 5 7 8 9 9 8 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
 • Со коси бројки се места чии екипи имаат натпревар помалку поради непарниот број на екипи.

Резултати

уреди
Победа
Пораз
Дома-гости ВОД ГОЦ КАР КОЖ КУМ МЗТ РАБ СТР ФЕН
Водњански Лисици 68-72 66-82 77-100 89-103 56-81 55-91 66-77 61-72
Гоце Делчев 75-62 89-91 67-92 99-95 73-88 64-81 90-74 66-81
Карпош Соколи 2000 92-83 94-63 82-69 69-61 87-86 63-83 76-54 100-78
Кожув 93-74 89-58 74-81 103-86 73-64 85-73 91-61 80-70
Куманово 2009 80-68 88-64 89-84 85-75 70-77 94-88 88-55 97-90
МЗТ Аеродром 84-53 86-49 97-85 72-60 81-74 78-71 98-53 73-80
Работнички 101-67 87-65 89-65 86-70 69-60 0-20* 103-59 91-67
Струмица 70-71 72-53 63-101 66-60 74-92 45-107 54-96 65-96
Фени Индустри 108-68 109-86 85-76 82-71 80-89 90-79 76-84 86-60
 • Службена победа за МЗТ Аеродром

Плеј-аут

уреди

Табела

уреди
     Екипи кои опстанале во Првата лига
     Екипа која испаднала во Втората лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош Разлика Бодови Забелешка
1 Струмица 6 14 1285 1650 - 365 26 2-2; +2
2 Гоце Делчев 6 14 1403 1629 - 226 26 2-2; -2
3 Водњански Лисици 2 18 1385 1683 - 301 22

Резултати

уреди
Дома-гости ВОД ГОЦ СТР
Водњански Лисици 70-74 75-81
Гоце Делчев 75-83 63-71
Струмица 72-70 59-68

Супер лига

уреди

Табела

уреди
     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош Разлика Бодови
1 МЗТ Аеродром 19 7 2122 1785 + 337 45
2 Работнички 19 7 2154 1853 + 301 44
3 Куманово 2009 17 9 2236 2147 + 89 43
4 Фени Индустри 14 12 2100 2019 + 81 40
5 Карпош Соколи 2000 13 13 2101 2078 + 23 39
6 Кожув 12 14 2033 1971 + 62 38
 • Работнички бил казнет со одземање на 1 бод поради неодигрување натпревар во Првата лига

Местоположба според коло

уреди

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
МЗТ Аеродром 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Работнички 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Куманово 2009 5 4 3 3 3 3 3 3 3 3
Фени Индустри 4 5 4 4 4 4 4 4 4 4
Карпош Соколи 2000 2 3 5 5 5 5 5 5 6 5
Кожув 6 6 6 6 6 6 6 6 5 6

Резултати

уреди
Дома-гости КАР КОЖ КУМ МЗТ РАБ ФЕН
Карпош Соколи 2000 67-64 98-95 80-100 73-81 77-81
Кожув 83-75 84-86 69-81 86-94 72-68
Куманово 2009 96-80 82-67 99-90 108-98 85-76
МЗТ Аеродром 91-84 77-71 107-58 76-85 77-65
Работнички 90-84 83-73 91-84 82-83 82-63
Фени Индустри 78-65 74-79 91-92 73-69 81-75

Разигрување

уреди
  Полуфинале Финале
                             
  1  МЗТ Аеродром 79 75 -  
4  Фени Индустри 62 64 -  
  1  МЗТ Аеродром 94 107 94 - -
  3  Куманово 2009 79 102 85 - -
2  Работнички 77 71 -
  3  Куманово 2009 78 85 -  
Победник во
Првата лига 2014/15
 
МЗТ Аеродром 4. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања

уреди
Екипа Натпреварување Фаза
МЗТ Аеродром АБА лига Регуларна сезона (13.)
Кожув БИБЛ Полуфинале
Куманово 2009 БИБЛ Трета рунда

Статистика

уреди

Признанија

уреди
Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на финалето   Марко Симоновски[33][34] МЗТ Аеродром
  Сеад Шеховиќ
Најкорисен играч на сезоната   Ѓорѓи Чековски Работнички
Бек на сезоната   Александар Костоски Куманово 2009
Крилен центар на сезоната   Ѓорѓи Чековски Работнички
Центар на сезоната   Тодор Гечевски Работнички
Домашен играч на сезоната   Ѓорѓи Чековски Работнички
Босман играч на сезоната   Урош Луковиќ Куманово 2009 /
Кожув
Не-босман играч на сезоната   Дариус Рајс Карпош Соколи 2000
Одбранбен играч на сезоната   Урош Луковиќ Куманово 2009 /
Кожув
Тренер на сезоната   Љупчо Малинков Фени Индустри
  Алеш Пипан МЗТ Аеродром

Извор:eurobasket.com Архивирано на 5 март 2016 г.

Петорки

уреди

Прва Петорка

Играч Екипа
  Александар Костоски Куманово 2009
  Ливор Ворен Карпош Соколи 2000
  Сеад Шеховиќ МЗТ Аеродром
  Ѓорѓи Чековски Работнички
  Тодор Гечевски Работнички

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
  Александар Костоски Куманово 2009
  Марко Симоновски МЗТ Аеродром
  Дарко Соколов Работнички
  Ѓорѓи Чековски Работнички
  Тодор Гечевски Работнички

Особен придонес

Играч Екипа
  Урош Лучиќ МЗТ Аеродром
  Миљан Павковиќ Работнички
  Владимир Брчков Кожув
  Дарко Соколов Работнички
  Душан Кнежевиќ Карпош Соколи 2000
    Димитар Караџовски Куманово 2009 /
Фени Индустри
  Бранислав Ѓекиќ Куманово 2009
  Миладин Пековиќ Кожув
  Данило Мијатовиќ МЗТ Аеродром

Втора петорка

Играч Екипа
  Брендон Вуд Фени Индустри
  Стефан Синовец МЗТ Аеродром
  Вукашин Мандиќ Куманово 2009
  Дариус Рајс Карпош Соколи 2000
  Урош Луковиќ Куманово 2009 /
Кожув

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
  Брендон Вуд Фени Индустри
  Ливор Ворен Карпош Соколи 2000
  Реџи Кили Струмица /
МЗТ Аеродром
  Дариус Рајс Карпош Соколи 2000
  Адам Кемп Фени Индустри

Трета петорка

Играч Екипа
  Александар Ќапин МЗТ Аеродром
  Дарко Соколов Работнички
  Марко Симоновски МЗТ Аеродром
  Реџи Кили Струмица /
МЗТ Аеродром
  Предраг Самарџиски МЗТ Аеродром

Најдобра босман петорка

Играч Екипа
  Александар Чапин МЗТ Аеродром
  Игор Мијајловиќ Карпош Соколи 2000
  Вукашин Мандиќ Куманово 2009
  Урош Лучиќ МЗТ Аеродром
  Урош Луковиќ Куманово 2009 /
Кожув

Извор:eurobasket.com Архивирано на 5 март 2016 г.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. Т-БАСКЕТ: ИСПОЛНЕТИ СИТЕ ТЕХНИЧКИ И ОРГАНИЗАЦИОНИ БАРАЊА, НО САЛА НЕ МОЖЕМЕ ДА ИЗГРАДИМЕ[мртва врска] tip.com.mk 9 октомври 2014
 2. ПРВАТА ЛИГА ОСТАНУВА СО ДЕВЕТ ЕКИПИ, Т-БАСКЕТ ГО ОТКАЖА УЧЕСТВОТО[мртва врска] tip.com.mk 9 октомври 2014
 3. Т-баскет: Не се откажуваме, кога-тогаш ќе донесеме прволигашка кошарка во Тетово! sportmedia.mk 24 јули 2015
 4. Изјава на КК Т-Баскет КК Т-Баскет на Facebook 30 септември 2015
 5. Список на одобрени играчи и службени лица - КК Водњански Лисици - Сезона 2014/15 Архивирано на 14 октомври 2015 г. Македонска Кошаркарска Федерација
 6. Список на одобрени играчи и службени лица - Гоце Делчев - Сезона 2014/15 Архивирано на 20 март 2015 г. Македонска Кошаркарска Федерација
 7. „Список на одобрени играчи и службени лица - Куманово 2009 - Сезона 2014/15“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 13 февруари 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-10-14. Посетено на 15 јануари 2017.
 8. „Список на одобрени играчи и службени лица - МЗТ Аеродром - Сезона 2014/15“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 24 март 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-10-14. Посетено на 15 јануари 2017.
 9. „Список на одобрени играчи и службени лица - Работнички - Сезона 2014/15“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 5 мај 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-10-14. Посетено на 15 јануари 2017.
 10. Список на одобрени играчи и службени лица - Струмица - Сезона 2014/15 Архивирано на 14 октомври 2015 г. basketball.org.mk
 11. Список на одобрени играчи и службени лица - Фени Индустри - Сезона 2014/15 Архивирано на 14 октомври 2015 г. basketball.org.mk
 12. „Zmago Sagadin replaced by Vrbica Stefanov“. abaliga.com. 16 октомври 2014. Архивирано од изворникот на 2014-10-16. Посетено на 2015-01-21.
 13. „Boban Mitev stays MZT head coach“. abaliga.com. 13 ноември 2014. Архивирано од изворникот на 2014-11-13. Посетено на 2015-01-21.
 14. Работнички во проблеми: Докузовски суспендиран на шест, а Србиновски на „само“ три месеци! sportmedia.mk 20 ноември 2014
 15. „За Докузовски шест, а за Србиноски три месеци пауза“, Дневник, година XVIII, број 5623, петок, 21 ноември 2014, стр. 25.
 16. Работнички продолжува во среда, но без тренер Архивирано на 20 ноември 2014 г. derbi.mk 17 ноември 2014
 17. Работнички лесно со Струмица, „кулите-близначки“ најефикасни[мртва врска] sport365.mk 19 ноември 2014
 18. „Boban Mitev is no longer MZT head coach“. abaliga.com. 6 јануари 2015. Архивирано од изворникот на 2015-01-06. Посетено на 2015-01-21.
 19. „Игор Михајловски си замина од клупата на Куманово“. ekipa.mk. 22 јануари 2015. Архивирано од изворникот на 2015-01-24. Посетено на 2015-01-22.
 20. „Проблеми пред куп-реваншот: Куманово без тренер, Михајловски поднесе оставка!“. sportmedia.mk. 22 јануари 2015.
 21. „Кожув се раздели со тренерот Ичелиќ“. ekipa.mk. 26 јануари 2015. Архивирано од изворникот на 2015-01-28. Посетено на 2015-01-26.
 22. „Кожув се пласира во куп-завршницата, па неочекувано раскина со тренерот Ичелиќ!“. sportmedia.mk. 26 јануари 2015.
 23. „Кожув експресно пронајде тренер, Пејиќ е замената за Ичелиќ“. ekipa.mk. 27 јануари 2015. Архивирано од изворникот на 2015-01-29. Посетено на 2015-01-28.
 24. „Гевгеличани најдоа нов кормилар: Пејиќ е нов тренер на Кожув!“. sportmedia.mk. 27 јануари 2015.
 25. КК Куманово денес го пречекува тимот на Карпош Соколи[мртва врска] 1mk.org 7 февруари 2015
 26. „Официјално: Пипан се врати во МЗТ“. ekipa.mk. 26 февруари 2015. Архивирано од изворникот на 2015-03-01. Посетено на 2015-02-27.
 27. „Официјално: Пипан се врати да ја спаси сезоната на МЗТ“. sportmedia.mk. 27 февруари 2015.
 28. „Петровиќ си поднесе оставка од Карпош соколи“. ekipa.mk. 9 март 2015. Архивирано од изворникот на 2015-03-12. Посетено на 2015-03-09.
 29. „Саше Тодоровски привремено ќе го менува Петровиќ на клупата на К. Соколи!“. sportmedia.mk. 9 март 2015.
 30. „Кожув го отпушти тренерот Пејиќ“. ekipa.mk. 30 април 2015.[мртва врска]
 31. „Гевгеличани останаа без водач: Кожув ја прекина соработката со тренерот Пејиќ!“. sportmedia.mk. 30 април 2015.
 32. Работнички „пресече“: Докузовски од утре се враќа на клупата Архивирано на 8 мај 2015 г. ekipa.mk 5 мај 2015
 33. Титулата МВП на финалната серија за Симоновски и за Шеховиќ Архивирано на 18 јануари 2021 г. ekipa.mk 2 јуни 2015
 34. Симоновски на седмо небо: Феноменално било чувството да си шампион! sportmedia.mk 2 јуни 2015

Надворешни врски

уреди