БИБЛ сезоната 2014/15 позната и како ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2014/15 поради спонзорски причини било 7. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Десет екипи од Македонија, Бугарија, Црна Гора, Косово, Романија и Албанија се натпреварувале. Во оваа сезона првак бил Сигал Приштина.

ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2014/15
Лига БИБЛ
Спорт кошарка
Временски период 14 октомври 2014 - 28 јануари 2015 (Прва групна фаза)
3 февруари - 4 март 2015 (Втора групна фаза)
10 - 25 март 2015 (Четвртфинале)
31 март - 8 април 2015 (Полуфинале)
21 - 29 април 2015 (Финале)
Број на екипи 10
ТВ Партнер/и МРТ
2014/15
Сезонски прваци Косово Сигал Приштина
  вицепрваци Бугарија Рилски Спортист
Сезони на Балканска Лига

← 2013/14

2015/16 →

Екипи уреди

Држава Бр.на екипи Екипи
  Црна Гора 3 Теодо Сутјеска Морнар
  Македонија 2 Куманово 2009 Кожув
  Косово 2 Пеја Сигал Приштина
  Бугарија 1 Рилски Спортист
  Романија 1 СЧМ У Крајова
  Албанија 1 Влазниа

Формат уреди

Прва групна фаза уреди

Во првата групна фаза екипите биле поделени во две групи, секоја содржејќи пет екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Освојувачите на првите четири места во групите обезбедиле пласман во втората групна фаза. Натпреварите се играле од 14 октомври 2014г. до 28 јануари 2015г.

Втора групна фаза уреди

Во втората групна фаза екипите си ги задржале резултатите од првата фаза, односно бодовите од противникот кој исто така обезбедил пласман. Првиот и четвртиот од едната група се сретнал со вториот и третиот од другата група и играле дома и на гости. Освојувачите на групите обезбедиле директен пласман на Завршниот турнир, додека екипите кои завршиле на второто и трето место играле во третата фаза. Натпреварите се играле од 3 февруари до 4 март 2015г.

Четвртфинале уреди

Екипите кои завршиле од второто до третото место во втората групна фаза, играле два натпревари на дома и гости и така биле одлучени останатите два учесници за полуфиналето. Победникот се одлучил преку вкупниот број на бодови од двата натпревари.

Полуфинале уреди

Полуфиналето се играло во два натпревари, дома и на гости. Победникот се одлучил преку вкупниот број на бодови од двата натпревари и така победниците напредувале во финалето.

Финале уреди

Финалето се играло во два натпревари, дома и на гости. Победникот се одлучил преку вкупниот број на бодови од двата натпревари и така победникот станал првак на сезоната.

Прва групна фаза уреди

Група A уреди

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод Заб
1.   Куманово 8 5 3 688 687 +1 13 0-2;-11
2.   Рилски Спортист 8 4 4 691 686 +5 12 1-1;+8
3.   Сутјеска 8 4 4 641 644 −3 12 1-1;-8
4.   Пеја 8 4 4 685 666 +19 12 2-0;+11
5.   Теодо 8 3 5 612 634 −22 11

Група Б уреди

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод Заб
1.   Кожув 8 8 0 707 556 +151 16 2-0;+28
2.   СЧМ У Крајова 8 4 4 641 606 +35 12 1-1;+8
3.   Морнар 8 4 4 564 542 +22 12 1-1;-8
4.   Сигал Приштина 8 4 4 690 691 −1 12 0-2;-28
5.   Влазниа 8 0 8 413 620 −207 18

Втора групна фаза уреди

     Пласман во Полуфиналето
     Пласман во Третото коло

Група Ц уреди

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод Заб
1.   Пеја 6 4 2 476 480 -4 10 2-0;+11
2.   Куманово 2009 6 4 2 507 505 +2 10 0-2;-11
3.   СЧМ У Крајова 6 3 3 473 439 +34 9
4.   Морнар 6 1 5 463 495 -32 7

Група Д уреди

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод Заб
1.   Кожув 6 4 2 498 475 +23 10 2-0;+28
2.   Сигал Приштина 6 4 2 472 427 +45 10 0-2;-28
3.   Рилски Спортист 6 2 4 459 497 -38 8 1-1;+8
4.   Сутјеска 6 2 4 391 421 −30 8 1-1;-8

Четвртфинале уреди

Победниците од четвртфиналето се одлучувале преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првите натпревари се одиграле на 10 и 11 март, додека вторите се одиграле на 24 и 25 март 2015 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Рилски Спортист   198-192   Куманово 2009 97-85 101 (88)-(100) 107
СЧМ У Крајова   143-175   Сигал Приштина 73-77 70-98

Полуфинале уреди

Победниците од полуфиналето се одлучиле преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првите натпревари се одиграле на 31 март и 1 април, додека вторите се одиграле на 7 и 8 април 2015 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Рилски Спортист   144-129   Пеја 62-63 82-66
Сигал Приштина   165-147   Кожув 85-61 80-86

Прв натпревар

31 март 2015
18:30
Извештај Рилски Спортист   62 – 63   Пеја    Сала Универсијада, Софија
Судии: Мариус Циулин, Александар Милојевиќ, Богдан Подар
Четвртини: 24-16, 15-11, 10-20, 13-16
Пое: Ј.Божов 13
Ско: Ж.Ракочевиќ 10
Дод: Ј.Божов 5
Пое: Ј.Бркиќ 14
Ско: Ј.Бркиќ 13
Дод: Д.Вајс 7
1 април 2015
19:30
Извештај Сигал Приштина   85 – 61   Кожув    Палати и Ринисе де Спортеве, Приштина
Судии: Радомир Војиновиќ, Здравко Рутешиќ, Иван Миличевиќ
Четвртини: 24-12, 17-13, 29-14, 15-22
Пое: Е.Бавчиќ 25
Ско: Е.Бавчиќ 12
Дод: Д.Бериша 6
Пое: повеќемина-2 11
Ско: З.Гоцевски 7
Дод: Ф.Шепа 4

Втор натпревар

7 април 2015
19:30
Извештај Пеја   66 – 82   Рилски Спортист    Сала Карагачи, Пеќ
Судии: Адемир Зураповиќ, Харис Биједиќ, Георгиос Пурсанидис
Четвртини: 16-19, 19-21, 16-26, 15-16
Пое: Д.Вајс 17
Ско: Д.Хајризи 8
Дод: Д.Вајс 9
Пое: Ж.Ракочевиќ 22
Ско: Ж.Ракочевиќ 11
Дод: Ж.Ракочевиќ 5
8 април 2015
19:00
Извештај Кожув   86 – 80   Сигал Приштина    Сала 26 април, Гевгелија
Судии: Игор Драгојевиќ, Огњен Јокиќ, Венцислав Великов
Четвртини: 25-26, 22-19, 26-21, 13-14
Пое: А.Нешовиќ 18
Ско: М.Јањушевиќ 7
Дод: В.Брчков 4
Пое: Д.Бериша 22
Ско: Б.Трајковски 11
Дод: Д.Бериша 4

Финале уреди

Победникот од финалето се одлучил преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првиот натпревар се одиграл на 21 април, додека вториот се одиграл на 29 април 2015 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Сигал Приштина   154-143   Рилски Спортист 74-72 80-71

Прв натпревар

21 април 2015 Извештај Сигал Приштина   74 – 72   Рилски Спортист    Палати и Ринисе де Спортеве, Приштина
Гледачи: 2,500
Судии: Мариус Циулин, Игор Драгојевиќ, Здравко Рутешиќ
Четвртини: 21-27, 17-16, 17-13, 19-16
Пое: Е.Бавчиќ 23
Ско: Б.Трајковски 11
Дод: Џ.Хулс 5
Пое: Ж.Ракочевиќ 21
Ско: А.Гудино 10
Дод: Џ.Норфлит 7

Втор натпревар

29 април 2015 Извештај Рилски Спортист   71 – 80   Сигал Приштина    Арена Самоков, Самоков
Гледачи: 2,400
Судии: Огњен Јокиќ, Адемир Зураповиќ, Харис Биједиќ
Четвртини: 26-22, 10-16, 16-19, 19-23
Пое: А.Гудино 25
Ско: А.Гудино 9
Дод: Ј.Божов 9
Пое: Џ.Хулс 22
Ско: повеќемина-2 8
Дод: Д.Бериша 5

Победнички состав уреди

име позиција националност
Едмонд Аземи Крило   Косово
Џордан Хулс Плејмејкер   САД
Леонард Мекај Плејмејкер   Косово
Демонтез Стит Плејмејкер   САД
Џулиус Колс Бек   САД
Един Бавчиќ Крилен центар   Босна и Херцеговина
Мергим Јакупи Крило   Косово
Дардан Бериша Бек   Косово
Бојан Трајковски Центар   Македонија
Дритон Бајрами Крило   Косово
Џулијан Мавунга Крилен центар   САД
Блерим Мазреку Центар   Косово
Кујтим Садику Бек   Косово
Ринор Плана Крилен центар   Косово

Балканска Лига 2015 Прваци

Сигал Приштина 1. титула

Главен тренер

Помошник тренер

  •   Алберт Сулејмани

Признанија уреди

  • Најкорисен играч на сезоната - Дардан Бериша (Сигал Приштина)[1]
  • Тренер на сезоната - Росен Барчовски (Рилски Спортист)[2]

Наводи уреди

  1. Dardan Berisha is the MVP of EUROHOLD Balkan League balkanleague.net 22 април 2015
  2. Rosen Barchovski - Best coach of season 2014/2015 balkanleague.net 24 април 2015

Надворешни врски уреди