Лиле Георгиева

македонска актерка

Лиле Георгиева (18 септември 1939 во Куманово6 август 2016 во Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Лиле Георгиева
Родена 18 септември 1939
Куманово, Вардарска Бановина, Кралство Југославија
Починала 6 август 2016(2016-08-06) (возр. 76)
Скопје, Македонија
Националност Македонка
Позната по улогите во:
Црвениот коњ
Волшебното самарче
Болва в' уво
Тетовирање
Претежно ведро
Илинден
Занимање глумица

Филмографија

уреди

Георгиева ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1967 Лифт горе, лифт долу ТВ-филм
1970 Вујковиот сон ТВ-филм
1971 Македонскиот дел од пеколот ТВ-филм
1971 Понижени и навредени ТВ-филм Наташа
1972 Пријатели ТВ-серија
1973 Недела ТВ-филм Пелагија
1974 Подарок ТВ-филм
1975 Клинч ТВ-филм
1975 Волшебното самарче ТВ-серија
1977 Сакате ли уште едно парче торта ТВ-филм
1979 Курирот на Гоце ТВ-серија
1981 Црвениот коњ ТВ-филм Дрита
1982 Илинден ТВ-серија
1982 Јагне на ражен ТВ-филм Ангелина
1983 Записник ТВ-филм
1984 Другарувања ТВ-серија Мајката на Влатко
1985 На наш начин ТВ-серија
1987 Претежно ведро ТВ-серија
1987 За трошка среќа ТВ-филм
1989 Цвеќе на карпата ТВ-филм Докторка
1990 Северна грешка ТВ-филм Стојна
1991 Тетовирање ТВ-филм Стара проститутка
1991 Болва в' уво ТВ-филм Шандебис
1995 Ангели на отпад ТВ-филм
1995 Во светот на бајките ТВ-серија Лиле
1997 Истрели во сонот на Марија ТВ-филм
2006 Нави ТВ-филм Баба Рибарица
2008 Убави ТВ-филм
2009 На изгрејсонце ТВ-филм
2011 J.A.C.E ТВ-филм

Награди

уреди
  • Награда за улогата на ликот Јохана во претставата „Заточениците од Алтона“, доделена за време на МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп (1966)

Наводи

уреди
  1. „Lile Georgieva“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.